Pralnia w domu

Łazienka

Poradnik

  • calendar24.03.2021
  • Autor: Natalia Dur
Pralnia w domuPralnia w domu

W Polsce posiadanie oddzielnego pomieszczenia na pralnie wciąż jest rozwiązaniem mało popularnym. Sprawdź, dlaczego warto je rozważyć i czy nie powinieneś wziąć pod uwagę pralni planując swój nowy dom czy mieszkanie. Dowiedz się, jak urządzić pralnię, aby była wygodna i funkcjonalna oraz jakie są jej zalety.

W artykule:


Dlaczego warto urządzić pralnię w domu?


Oddzielne pomieszczenie na pranie może się wydawać stratą miejsca, jednak pralnia nie musi być wcale duża. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, by umieścić w niej pralkę i elektryczną suszarkę oraz kosze na pranie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że

•    brudne ubrania nie zalegają w łazience –  jest ona więc dużo bardziej reprezentacyjna i nie straszy odwiedzających nas gości;

•    unikamy długiego i żmudnego segregowania prania – można umieścić w pralni więcej pojemników na różne kolory odzieży i wówczas nie kłopotać się wyrzucaniem ubrań na łazienkową podłogę i rozdzielaniem ich na kupki;

•    unikamy nieprzyjemnych zapachów – np. nieświeżych ubrań po treningu. Gdy trzymamy je w zamkniętej pralni, nie musimy nastawiać na wpół pustej pralki za każdym razem, gdy wrócimy z ćwiczeń. Możemy poczekać aż nazbiera się więcej strojów sportowych;

•    możemy prać rzadziej i oszczędniej – zyskujemy czas i mamy większą swobodę obowiązków domowych , gdyż dzięki pralni zyskujemy więcej miejsca na przechowywanie rzeczy i zawsze możemy poczekać, aż nazbiera się pełen bęben;

•    więcej miejsca na rozwieszenie mokrego prania – suszarka z mokrą bielizną nie musi stać na widoku;

•    środki czystości z dala od dzieci i zwierząt – drzwi pralni możemy zamknąć na klucz, dzięki czemu dzieci czy domowi pupile nie dostaną się do szkodliwych środków piorących.

Gdzie ulokować domową pralnię?


Pralnię najlepiej jest uwzględnić już na etapie projektowania domu. Dzięki temu unikniemy wielu problemów i przebudowy w późniejszym czasie.



Przyjmuje się, że minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na pralnię to 65 cm x 155 cm. Taka powierzchnia pozwoli na ulokowanie niezbędnych sprzętów, koszów i szafek do przechowywania. Oczywiście, jeśli chcemy dodatkowo mieć miejsce do suszenia prania np. na rozkładaną suszarkę lub suszarkę sznurkową, musimy wiąż to pod uwagę.

Ważne jest też by pomieszczenie miało odpowiedni system sanitarny i wentylację. To znaczy, że powinna być w nim możliwość odprowadzenia wilgoci oraz właściwy przepływ powietrza. Inaczej możemy narazić się na nieprzyjemność zawilgocenia ścian, a nawet zagrzybienia pomieszczenia.

Pralnia na parterze lub na piętrze


Pralnia na tym samym piętrze co sypialnie  i łazienki to dobre rozwiązanie, ze względu na to, że nie musimy z brudnymi ubraniami, pościelą, czy kocami chodzić po schodach. Można od razu zanosić brudne rzeczy do przeznaczonego na nie pomieszczenia. Minusem może być tu hałas jaki robią urządzenia piorące i suszące.



Jeśli będą znajdowały się blisko miejsca snu, mogą budzić i denerwować domowników. Dlatego warto postawić na cichą pralkę i suszarkę elektryczną lub podjąć decyzję, że nie nastawiamy prania w godzinach porannych ani wieczornych.

Pralnia na poddaszu


Poddasza i strychy są zwykle przestrzenią niezagospodarowaną w domach, ze względu na ich trudne w aranżacji skośne ściany. W organizacji pralni jednak bardzo to nie przeszkadza.

Suszarki stojące i sprzęty są zwykle niskie. Poza tym strych lub poddasze to zwykle pomieszczenie suche i ciepłe, a jeśli dysponuje oknem, to także łatwe do wywietrzenia. Pranie będzie tu dobrze schło.

Jedyne minusy – wchodzenie i schodzenie po schodach z brudnymi i czystymi ubraniami. Warto też sprawdzić, czy pralka i suszarka na poddaszu nie będą umieszczone nad sypialnią, czy pokojem dziecka. Tak by nie budziły domowników, ani nie rozpraszały ich podczas odpoczynku, nauki, czytania i innych czynności.

Pralnia w piwnicy


Piwnica zaadaptowana na pralnię może być dobrym wyborem, o ile nie jest ona wnętrzem wilgotnym. Trzeba wziąć też pod uwagę konieczność schodzenia i wchodzenia z praniem po schodach.

Ponadto nie należy lokować pralni w pomieszczeniu piwnicznym z kotłownią. Paliwo przeznaczone do ogrzewania domu może brudzić nam świeżo wyciągnięte z pralki rzeczy.



Mała pralnia w domu i w mieszkaniu


W mieszkaniu w bloku, jak również nie we wszystkich domach jesteśmy w stanie wygospodarować dużą ilość miejsca na pralnię. W takim wypadku przerobić na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze można np. toaletę.

Wystarczy wstawić ubikację do łazienki, a powstałe pomieszczenie zaadaptować na pralnię wstawiając niezbędne sprzęty i akcesoria. To rozwiązanie jest doskonałe, gdyż toaleta ma już odpowiednią wentylację i prawdopodobnie także jest zabezpieczona kafelkami, które pomogą utrzymać porządek w przyszłej pralni i zabezpieczą podłogę i ściany przed wilgocią.



Dodatkowo nie tracimy w ten sposób miejsca. Oddzielna toaleta zwykle jest pomieszczeniem trudnym, gdyż poza ubikacją nic się w niej raczej nie mieści (nie mamy jak postawić tam szafki, czy półki). Zabierając pralkę i kosze na pranie z łazienki zrobimy idealnie dużo miejsca na sedes i nie będziemy musieli się głowić, gdzie go umieścić.

Funkcjonalna pralnia w domu – jak ją urządzić?


Przed aranżacją pomieszczenie warto dokładnie wymierzyć oraz sprawdzić wentylację. Pozostałe elementy takie jak sprzęty i wykończenia dobieramy indywidualnie do potrzeb domowników. Muszą one jednak spełniać pewne standardy.

Co położyć na podłogę i ściany w domowej pralni?


Przede wszystkim kafelki, płytki i farby, czy wykładziny stosowane w pralni muszą być przeznaczone do miejsc narażonych na wilgoć. A więc muszą to być wykończenia łazienkowe. W pralni również może przydarzyć nam się wyciek z rury, czy z pralki. Poza tym mokre ubrania również dają wilgoć.

Kolor i wygląd wykończenia jest naszą indywidualną sprawą. Warto jednak postawić na elementy minimalistyczne oraz jasne kolory. Wówczas mała pralnia będzie się wydawała mniej przygnębiająca i unikniemy efektu klaustrofobiczności.

Pralnia w domu – podstawowe elementy wyposażenia


W pralni poza pralką automatyczną możemy zdecydować się również na elektryczną suszarkę bębnową. To dobry wybór jeśli mamy wyjątkowo małe pomieszczenie, w którym nie zmieści się suszarka wolnostojąca lub po prostu lubimy mieć szybko suche pranie. Pralkę i suszarkę można zamocować w orientacji pionowej – jedno urządzenie nad drugim, by zaoszczędzić przestrzeń. W sklepach dostępne są też pralko-suszarki łączące funkcje obu urządzeń.

W pralni warto zamocować także zlewozmywak. Czasem będziemy bowiem musieli coś namoczyć lub wyprać ręcznie. Przyda się również do szybkiego umycia rąk po kontakcie z detergentami.

Warto również wziąć od uwagę miejsce na prasowanie – czy to rozkładaną deskę do prasowania, czy stałą np. przesuwana z kółkami.

Dobrze jest też mieć w pralni szafki na kosze z praniem i półki na środki piorące, aby wszystko nie stało na wierzchu i łatwiej było utrzymać porządek oraz blat, na którym będziemy składać ubrania.

Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. Nie musi być ono ozdobne. Wręcz przeciwnie – im oszczędniejsze i praktyczniejsze lampy podsufitowe tym lepiej.



Pamiętajmy też o właściwym doborze barwy światła. Żarówki dające chłodne sprzyjają precyzyjnej pracy i mniej męczą oczy. Ważne też by miały właściwą moc (najlepiej 40 W).



Dodatkowe wyposażenie w domowej pralni


Przygotowując pralnię warto wyposażyć się także w:

•    miski i miednice, do wyjmowania prania – wrzucamy do nich czyste rzeczy z pralki, tak, by łatwiej przenieść je do suszarki elektrycznej lub wygodniej rozwiesić na suszarce wolnostojącej,

•    żelazko i deska do prasowania – ta druga może być składana lub stała,

•    system koszyków lub pojemników na detergenty, klamerki, rękawiczki do sprzątania – ułatwi zachowanie porządku i organizację,

•    suszarka rozkładana – stojąca lub sznurkowa, na której rozwiesimy pranie do suszenia,

•    taboret – może być też rozkładany. Pozwoli nam usiąść przy rozładowywaniu pralki lub suszarki, albo będzie służyć za stopień i pomoże w dosięgnięciu do wyższych półek.