Mała łazienka w bloku potrafi zaskoczyć rozwiązaniami i aranżacjami. Pomimo swojego metrażu, można w niej zamontować kabinę bez brodzika, choć nie zawsze jest to możliwe ze względu na konstrukcję budynku. Zobacz wszelkie za i przeciw kabinie walk-in.

Przejdź do następnych akapitów:


Prysznic bez brodzika w bloku to coraz popularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla osób ceniących niebanalne i ciekawe rozwiązania. Podpowiadamy, na jakie wady i zalety kabiny prysznicowej bez brodzika powinieneś zwrócić uwagę.

Zalety kabiny walk-in

Walk-in to najprościej ujmując natrysk otwarty, bez brodzika lub z brodzikiem zagłębionym w podłodze. W małej łazience w bloku liczy się każdy centymetr, a decydując się na dłuższą kabinę lub rozwiązanie z szybą zamiast drzwi, optycznie powiększysz łazienkę.

Po prostu wybierając odpływ w podłodze nie jesteśmy ograniczeni standardowymi wielkościami brodzika. Łazienka, w której nie ma brodzika, wydaje się większa i bardziej przestronna. Ponadto bardzo dużą zaletą jego braku jest możliwość dowolnego operowania kształtem ,,kabiny”.

Możesz zatem wykorzystać wszelkie wnęki czy rogi. Innowacyjny natrysk wymaga jednak profesjonalnego i starannego wykonania instalacji odprowadzającej wodę. Warto podkreślić jeszcze, że kabina bez brodzika to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Jest zwyczajnie łatwiejsza w obsłudze – wejście pod prysznic umiejscowione jest na poziomie posadzki.

Kabina bez brodzika w bloku – wymagania

Musisz zdawać sobie sprawę, że czasami pomimo najszczerszych chęci wykonanie prysznica pozbawionego brodzika nie zawsze jest możliwe. Znacznie łatwiej zamontować taką ,,kabinę” w trakcie budowy budynku lub wówczas, gdy planujemy absolutnie generalny remont łazienki. Miej na uwadze, że możesz napotkać na swojej drodze wiele trudności.

Sprawdź >>> Mała łazienka z prysznicem

Prysznic bez brodzika montuje się na odpowiednio wyprofilowanej podłodze ze spadkiem 2%. Odpływ może być zamontowany w podłodze lub w ścianie na odpowiednim stelażu. Jeśli wykończona podłoga pod prysznicem nie ma wystawać ponad poziom podłogi w łazience, musisz zostawić 11-15 cm przestrzeni na elementy przyłączeniowe, jak odpływ kanalizacyjny ze spadkiem i wpust podłogowy z syfonem. Może zdarzyć się sytuacja, w której nie zmieszczą się one w grubości stropu.

Ten problem szczególnie dotyka mieszkań w bloku. Ponadto bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa natrysku bez brodzika. Montaż kabiny bez brodzika jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem niż zakup modelu z brodzikiem.

Systemy odwadniające – o czym powinieneś wiedzieć

Wykonanie prysznica pozbawionego brodzika wymaga umieszczenia odpływu i instalacji kanalizacyjnej pod powierzchnią podłogi. Aby natrysk nie miał żadnych progów, powinieneś zastosować specjalne systemy odwodnień prysznicowych. Masz do dyspozycji trzy:           

1. Odwodnienie punktowe, tzw. wpust podłogowy. To rozwiązanie będzie wymagało montażu w środkowej części prysznica. Jednakże po zakończonych pracach pozostaje praktycznie niewidoczne, ponieważ możesz np. przykryć je kratką ze stali nierdzewnej.

  • 2. Odwodnienie liniowe składające się z kanału prysznicowego i rusztu. Odwodnienie liniowe zazwyczaj montuje się przy wejściu do prysznica lub przy jednej z jego ścian. W tym wypadku po zakończeniu prac ruszt stanowi element widoczny i leżący na równi z posadzką.


  • 3. Odwodnienie łukowe. Jest montowane przy wejściu do prysznica. Niestety system ten jest bardzo trudny w wykonaniu i pracochłonny. W tym wypadku odpływ również będziesz musiał przykryć kratką, ale nie szpeci ona posadzki, lecz nadaje jej elegancji.


O tym, jaki rodzaj odpływu należy zastosować, powinna zadecydować osoba o odpowiednich kwalifikacjach i wiedzy z dziedziny odprowadzania ścieków.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?

Wydajność odpływu

Wbrew pozorom na wydajność odpływu nie wpływa metraż łazienki. Wszystko zależy tak naprawdę od zastosowanego syfonu. Przy jego doborze powinieneś wziąć pod uwagę ilość wody, jaką Ty i mieszkańcy Twojego mieszkania będą zużywać. Wydajność syfonu musi być odpowiednia do wydajności natrysku.

Rodzaj syfonu także ma znaczenie. Najlepszy model to taki, który jest wyposażony w specjalną membranę, zapobiegającą przed szybkim odparowaniem wody. Pamiętaj także, aby mierzyć siły na zamiary, dlatego zainwestuj w fachowca, który poprawnie przeprowadzi wszystkie prace. Dobierze on odpowiedni rodzaj odpływu oraz wykona izolację przeciwwodną na całej powierzchni podłogi w łazience.

Hydroizolacja – uniknij zalania

Jeżeli odpływ położony jest dosłownie kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, łatwo o zalanie. Nieszczelność konstrukcji może wyrządzić naprawdę wiele szkód – nie dość, że możesz zalać podłogę w całej swojej łazience, to jeszcze ,,podtopić” sąsiadów.

Dlatego niezbędne jest, abyś wykonał odpowiednią izolację. Robi się ją za pomocą ,,płynnej folii”. Z kolei w narożnikach najlepiej będzie, jeśli zastosujesz wodoszczelną taśmę uszczelniającą. Materiałem wodoszczelnym pokrywamy dokładnie całą powierzchnię podłogi w łazience. 

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o zamontowaniu w swojej łazience kabiny bez brodzika dokładnie przemyśl, czy to rozwiązanie jest w przypadku konstrukcji Twojego bloku możliwe i czy remont, który planujesz, jest remontem generalnym. Jeśli wszystko jest na tak, nie wahaj się kabina bez brodzika nada wnętrzu nie tylko funkcjonalności, ale i charakteru.