Prysznic bez brodzika w bloku - czy to możliwe?
Łazienka
Poradnik
- 02.08.2024
Mała łazienka w bloku potrafi zaskoczyć rozwiązaniami i aranżacjami. Można w niej zamontować prysznic bez brodzika, choć nie zawsze jest to możliwe ze względu na konstrukcję budynku. Instalacja może być bardziej skomplikowana i wymagać odpowiednich przygotowań, w tym spełnienia określonych wymagań technicznych, aby zapewnić prawidłowe odprowadzenie wody. Zobacz wszelkie za i przeciw, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy zamontować prysznic bez brodzika w Twojej łazience.
Zalety wyboru kabiny prysznicowej walk-in
Walk-in to najprościej ujmując natrysk otwarty, bez brodzika lub z brodzikiem zagłębionym w podłodze. Prysznic bez brodzika jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób ceniących niebanalne i ciekawe rozwiązania. Świetnie sprawdza się tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, a decydując się dodatkowo na dłuższą kabinę lub rozwiązanie z szybą zamiast drzwi, optycznie powiększamy łazienkę.
W porównaniu do gotowych kabin prysznicowych, które są popularne ze względu na różnorodność kolorystyczną i dostępność brodzików akrylowych, kabiny walk-in oferują nowoczesne podejście do aranżacji łazienki, sprzyjając rozwojowi innowacyjnych modeli pryszniców. Kabina prysznicowa walk-in pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkowników, oferując różnorodne modele i kształty.
Po prostu wybierając odpływ w podłodze nie jesteśmy ograniczeni standardowymi wielkościami brodzika. Łazienka, w której nie ma brodzika, wydaje się większa i bardziej przestronna. Ponadto bardzo dużą zaletą jego braku jest możliwość dowolnego operowania kształtem ,,kabiny”.
Możesz zatem wykorzystać wszelkie wnęki czy rogi. Innowacyjny natrysk wymaga jednak profesjonalnego i starannego wykonania instalacji odprowadzającej wodę. Warto podkreślić jeszcze, że kabina prysznicowa bez brodzika to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Jest zwyczajnie łatwiejsza w obsłudze – wejście pod prysznic umiejscowione jest na poziomie posadzki, nie stwarza więc żadnych barier.
Prysznic bez brodzika w bloku – wymagania
Musisz zdawać sobie sprawę, że czasami pomimo najszczerszych chęci instalacja prysznica pozbawionego brodzika nie zawsze jest możliwa. Znacznie łatwiej zamontować taką ,,kabinę” w trakcie budowy budynku lub wówczas, gdy planujemy absolutnie generalny remont łazienki. Montaż odpływu liniowego w prysznicu bez brodzika wymaga odpowiedniego spadku podłogi, aby woda prawidłowo spływała.
Sprawdź >>> Mała łazienka z prysznicem
Montaż prysznica bez brodzika wykonuje się na odpowiednio wyprofilowanej podłodze ze spadkiem 2%. Odpływ może być zamontowany w podłodze lub w ścianie na odpowiednim stelażu. Jeśli wykończona podłoga pod prysznicem nie ma wystawać ponad poziom podłogi w łazience, musisz zostawić 11-15 cm przestrzeni na elementy przyłączeniowe, jak odpływ kanalizacyjny ze spadkiem i wpust podłogowy z syfonem. Może zdarzyć się sytuacja, w której nie zmieszczą się one w grubości stropu. W przypadku prysznica bez brodzika montaż wymaga odpowiedniego wyprofilowania podłogi i hydroizolacji.
Ten problem szczególnie dotyka mieszkań w bloku. Ponadto bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa natrysku bez brodzika. Montaż kabiny bez brodzika jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem niż zakup gotowych kabin prysznicowych z brodzikiem.
Systemy odwadniające odpływu liniowego – o czym powinieneś wiedzieć
Wykonanie pozbawionej brodzika kabiny prysznicowej wymaga, aby odpływ prysznica i instalacja kanalizacyjna były umieszczone pod powierzchnią podłogi. System łukowy, który należy zamontować bezpośrednio przy froncie prysznica, jest jednym z bardziej skomplikowanych, ale estetycznych rozwiązań. Aby natrysk nie miał żadnych progów, powinieneś zastosować specjalne systemy odwodnień prysznicowych. Masz do dyspozycji trzy:
- Odwodnienie punktowe, tzw. wpust podłogowy. To rozwiązanie będzie wymagało montażu w środkowej części prysznica. Jednakże po zakończonych pracach pozostaje praktycznie niewidoczne, ponieważ możesz np. przykryć je kratką ze stali nierdzewnej. Odpływ punktowy jest alternatywą dla tradycyjnych brodzików, co ułatwia utrzymanie czystości i dostosowanie do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.
- Odwodnienie liniowe (inaczej odpływ liniowy) składające się z kanału prysznicowego i rusztu. Odwodnienie liniowe zazwyczaj montuje się przy wejściu do prysznica lub przy jednej z jego ścian. W tym wypadku po zakończeniu prac ruszt stanowi element widoczny i leżący na równi z posadzką. Odpływ liniowy zapewnia równomierne odprowadzanie wody i lepszy układ posadzki w porównaniu do odpływu punktowego.
-
Odwodnienie łukowe. Jest montowane przy wejściu do prysznica. Niestety system ten jest bardzo trudny w wykonaniu i pracochłonny. W tym wypadku odpływ również będziesz musiał przykryć kratką, ale nie szpeci ona posadzki, lecz nadaje jej elegancji.
O tym, jaki rodzaj odpływu należy zastosować, powinna zadecydować osoba o odpowiednich kwalifikacjach i wiedzy z dziedziny odprowadzania ścieków. Odpływ wody może być również zainstalowany w centralnej części prysznica, co wpływa na estetykę i funkcjonalność przestrzeni prysznicowej.
Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?
Wydajność odpływu liniowego
Wbrew pozorom na wydajność odpływu nie wpływa metraż łazienki. Wszystko zależy tak naprawdę od zastosowanego syfonu. Przy jego doborze powinieneś wziąć pod uwagę ilość wody, jaką Ty i mieszkańcy Twojego mieszkania będą zużywać. Wydajność syfonu musi być odpowiednia do wydajności natrysku. Odpowiedni dobór odpływu prysznica jest kluczowy dla zapewnienia jego wydajności oraz prawidłowego funkcjonowania całej instalacji.
Najlepszy model to taki, który jest wyposażony w specjalną membranę, zapobiegającą przed szybkim odparowaniem wody. Pamiętaj także, aby mierzyć siły na zamiary, dlatego zainwestuj w fachowca, który poprawnie przeprowadzi wszystkie prace. Dobierze on odpowiedni rodzaj odpływu oraz wykona izolację przeciwwodną na całej powierzchni podłogi w łazience.
Hydroizolacja – uniknij zalania
Jeżeli odpływ położony jest dosłownie kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, łatwo o zalanie. Nieszczelność konstrukcji może wyrządzić naprawdę wiele szkód – nie dość, że możesz zalać podłogę w całej swojej łazience, to jeszcze ,,podtopić” sąsiadów.
Kabina prysznicowa bez brodzika w bloku wymaga szczególnej uwagi przy wykonywaniu hydroizolacji, aby uniknąć problemów z przeciekami. Dlatego niezbędne jest, abyś wykonał odpowiednią izolację. Robi się ją za pomocą ,,płynnej folii”. Z kolei w narożnikach najlepiej będzie, jeśli zastosujesz wodoszczelną taśmę uszczelniającą. Materiałem wodoszczelnym pokrywamy dokładnie całą powierzchnię podłogi w łazience.
Podsumowując, przed podjęciem decyzji o zamontowaniu w swojej łazience kabiny typu walk in dokładnie przemyśl, czy to rozwiązanie jest w przypadku konstrukcji Twojego bloku możliwe i czy remont, który planujesz, jest remontem generalnym. Jeśli wszystko jest na tak, nie wahaj się prysznic bez brodzika nada wnętrzu nie tylko funkcjonalności, ale i charakteru.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Łazienka
Modna łazienka – trendy aranżacyjne w 2021 roku
Feeria barw, eleganckie stylizacje z marmurem i drewnem w rolach głównych,...
Czytaj dalej