Darmowa Dostawa od 299 zł! 57 marek! Tylko do 26 lutego!

Darmowa Dostawa od 299 zł!

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać kabinę prysznicową?

Jak wybrać kabinę prysznicową?

Szukasz najlepszej kabiny prysznicowej do swojej łazienki? Sprawdź, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem.
Prostokątna, kwadratowa, półokrągła, a może typu walk-in? Z drzwiami uchylnymi, suwanymi czy harmonijkowymi? Z brodzikiem czy bez? Wybór kabin prysznicowych jest tak duży, że czasem ciężko jest się w tym połapać. Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie istotne kwestie dotyczące kabin prysznicowych. Zapoznaj się z naszą analizą i wybierz model, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

→  Zanim wybierzesz


Przed zakupem kabiny prysznicowej warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Jak duża jest twoja łazienka i ile miejsca może zająć w niej prysznic?

 • W którym miejscu chcesz zamontować kabinę prysznicową?

 • Wolisz kabinę prysznicową z brodzikiem, czy bez?

 • Z jakiego materiału ma być wykonany brodzik (jeśli się na niego decydujesz)?

Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz mógł zawęzić pole poszukiwań i łatwiej namierzysz odpowiedni model.

Ważne:

 • Podejmując decyzję o zakupie, kieruj się głównie funkcjonalnością konkretnej kabiny prysznicowej, a dopiero w dalszej kolejności jej wyglądem. Upewnij się, czy wybrany przez ciebie model kabiny jest wystarczająco przestronny, by zapewnić ci pełną swobodę ruchu podczas kąpieli. Jeśli wybierzesz wersję z drzwiami, sprawdź, czy są szczelne i czy łatwo się otwierają i zamykają. Dobierz też odpowiedni rodzaj brodzika.

→  Rodzaje kabin prysznicowych


Kabiny prysznicowe różnią się wyglądem, jakością wykonania, materiałem, kolorem, funkcjonalnością i oczywiście ceną. Jednym z najważniejszych wyróżników jest jednak ich kształt. Jakie modele są dostępne na rynku, biorąc pod uwagę właśnie tę kategorię? 

Kabiny prysznicowe prostokątne


To jeden z najchętniej wybieranych modeli pryszniców w Polsce. Nic dziwnego! Dzięki ogromnej rozpiętości rozmiarów (od klasycznych 80x90 cm aż po naprawdę okazałe, np. 120x110 cm), prostokątne kabiny prysznicowe z łatwością dopasowują się do każdego rodzaju wnętrza, zapewniając dużą swobodę ruchu podczas kąpieli. Można je zamontować w rogu lub przy jednej ze ścian łazienki.
W ofercie sklepu Łazienkaplus.pl znajdziesz zarówno modele klasyczne, jak i te bardziej nowoczesne – przeszklone, z dyskretnymi łączeniami, doskonale prezentujące się w towarzystwie awangardowego panelu prysznicowego lub funkcjonalnego zestawu prysznicowego z deszczownicą.

Kabiny prysznicowe kwadratowe


Kwadratowe kabiny prysznicowe, choć mniej popularne od prostokątnych, są jednymi z chętniej wybieranych modeli na rynku. Klientów przekonuje przede wszystkim ich ustawność i rozmiar. Najmniejsze modele (np. 70x70 cm) z łatwością dopasowują się do niewielkich łazienek. A zamontowane w rogu pomieszczenia, pozwalają dodatkowo oszczędzić cenne centymetry.Ale oprócz małych wersji, kwadratowe kabiny prysznicowe występują również w większych rozmiarach (np. 120x120 cm). W tej opcji doskonale wpisują się w stylistykę łazienki utrzymanej w typie pokoju kąpielowego.
Kabiny prysznicowe półokragłe lub 1/4 koła


Kabiny półokrągłe lub ¼ koła najczęściej przeznaczone są do montażu w rogu pomieszczenia (chociaż na rynku można znaleźć również modele montowane do ściany). Zazwyczaj zajmują niewiele miejsca, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w niewielkich łazienkach.W ofercie sklepu Łazienkaplus.pl znajdziesz modele symetryczne, o równej długości boków (przyprostokątnych) i modele asymetryczne, w których jeden bok jest dłuższy od drugiego.

Kabiny prysznicowe półokrągłe można montować po lewej lub po prawej stronie (niektóre warianty nadają się do instalacji po każdej ze stron). Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem koniecznie sprawdź, przy której ścianie łazienki ma być zainstalowana twoja kabina i na którą stronę mają otwierać się drzwi.
Kabiny prysznicowe niestandardowe


Prostokątne, kwadratowe i półokrągłe kabiny prysznicowe to klasyczne modele obecne w niemal każdym mieszkaniu. Jeśli jesteś miłośnikiem mniej standardowych rozwiązań, możesz zdecydować się na wybór nieco innego modelu prysznica. W sklepie Łazienkaplus.pl znajdziesz kilka ciekawych propozycji. Np.:

 • kabiny pięciokątne, montowane do rogu pomieszczenia,

 • kabiny asymetryczne, o niestandardowej długości boków, pozwalające efektywnie zagospodarować wymagające wnętrza,

 • kabiny typu walk-in – eleganckie, duże i przestronne, z racji gabarytów polecane przede wszystkim do dużych, nowoczesnych łazienek. Cechą charakterystyczną tego modelu jest brak standardowych drzwi. Ale spokojnie – dzięki specjalnej budowie woda z natrysku nie wydostaje się poza wyznaczony obszar. Kabiny typu walk-in świetnie sprawdzają się też w domu, w którym mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne. Gwarantują pełną swobodę ruchów, a dzięki bardzo płytkiemu brodzikowi (w wielu przypadkach w ogóle się go nie montuje), pozwalają na bezpieczne korzystanie z natrysku.

→  Rodzaje drzwi prysznicowych


Wybierając kabinę prysznicową musisz również pamiętać o odpowiednich drzwiach, umożliwiających swobodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica. Rodzaj drzwi powinien być uzależniony od ilości miejsca znajdującego się wokół kabiny. Mając na uwadze to kryterium, możesz wybrać 1 z 4 typów drzwi, różniących się sposobem otwierania i zamykania.

Drzwi prysznicowe suwane


To drzwi osadzone na specjalnych rolkach jeżdżących w prowadnicach. Bez problemu można je przesuwać wzdłuż ścian kabiny. Świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, ponieważ nie potrzebują dodatkowego miejsca przed kabiną. W naszej ofercie znajdziesz modele jednoskrzydłowe (przesuwane na jedną ze stron) i dwuskrzydłowe (rozsuwane na boki).

Jeśli zależy ci na długoterminowych rozwiązaniach, wybierz drzwi na podwójnych rolkach i metalowych łożyskach. Są bardziej trwałe i łatwiej się przesuwają niż modele z plastikowymi suwakami. Przed zakupem upewnij się też, że drzwi można ściągnąć – łatwiej je wtedy wymyć, zwłaszcza w ciężko dostępnych zakamarkach.Drzwi prysznicowe uchylne


Potrzebują więcej miejsca niż poprzedni model, ponieważ otwierają się jak klasyczne drzwi (najczęściej na zewnątrz kabiny). Rekompensują to jednak większym i bardziej przestronnym wejściem. W ofercie sklepu Łazienkaplus.pl znajdziesz kabiny jednoskrzydłowe (drzwi otwierają się na prawą lub lewą stronę) albo kabiny dwuskrzydłowe.Drzwi prysznicowe wahadłowe


Są bardzo podobne do drzwi uchylnych, jednak zawiasy montuje się tu bliżej środka drzwi, co sprawia, że część drzwi otwiera się do środka, a część na zewnątrz. Dzięki temu, po otwarciu nie zajmują tyle miejsca, co drzwi uchylne. Ale jest tu pewien haczyk – przez specyficzne otwarcie, wejście do kabiny staje się nieco węższe, co dla osób o większych gabarytach może stanowić problem.Drzwi prysznicowe harmonijkowe


Wyróżniają się niewielkimi gabarytami i łatwością otwierania (składają się jak harmonijka), dzięki czemu doskonale sprawdzają się w małej łazience. W ofercie można znaleźć zarówno modele prawostronne, jak i lewostronne. Dużym minusem jest jednak fakt, że trudno utrzymać je w czystości. A w licznych zakamarkach i trudno dostępnych załamaniach niestety lubi gromadzić się brud.→  Ścianki i drzwi prysznicowe. Rodzaje materiałów


Szukając odpowiedniej kabiny prysznicowej, nie zapomnij też sprawdzić, z jakiego materiału wykonano ścianki i drzwi. Najczęściej jest to szkoło hartowane albo polistyren. Czym charakteryzują się te materiały?

Szkło hartowane


Montowane jest w droższych modelach kabin. To materiał bardzo trwały i bezpieczny. Jeśli dojdzie do przypadkowego rozbicia kabiny, szkło rozkruszy się na niewielkie kawałki o nieostrych brzegach, co zminimalizuje ryzyko skaleczenia. Biorąc pod uwagę kwestie wizualne, szkło hartowane może pochwalić się bardzo rozbudowaną gamą wzorów i kolorów. Znajdziesz tu zarówno modele gładkie (przezroczyste lub matowe), jak i bogato zdobione wersje z wytłaczanymi wzorami.

Polistyren


To materiał zdecydowanie tańszy, ale też bardziej odporny na uszkodzenia. Łatwo się przebarwia, a pod wpływem mocniejszego uderzenia może nawet pęknąć. Mimo tych wad, drzwi polistyrenowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nowych nabywców. Klientów przekonuje nie tylko atrakcyjna cena, ale też szeroka oferta wzornicza i kolorystyczna.  

 • Ścianki i drzwi kabiny łączy się za pomocą profili. Najczęściej są one wykonane z wytrzymałego aluminium w wykończeniu anodowym lub chromowanym. Innym popularnym rodzajem wykończenia jest lakierowanie – kolor lakieru można dopasować do przyjętej stylistyki wnętrza.


→  Jak wybrać brodzik?


Planując zakup kabiny prysznicowej, najlepiej od razu pomyśleć o kupnie brodzika. Najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup całego zestawu prysznicowego, czyli kabiny wraz z dołączonym do niej brodzikiem. Mamy wtedy gwarancję, że wszystkie części idealnie do siebie pasują. Gdy nie masz takiego wyboru albo gdy po prostu chcesz samodzielnie skompletować swój wymarzony zestaw, pamiętaj, że brodzik musi być kompatybilny z kabiną. Na szczęście większość producentów podaje, które rodzaje brodzików (poza dedykowanymi), będą pasować do konkretnych rodzajów kabin, więc nie trzeba działać tu po omacku.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego modelu brodzika?

Przede wszystkim na jego wymiary i kształt. Upewnij się, że parametry te są takie same, jak parametry wybranej kabiny prysznicowej.

Niezwykle ważny jest też sposób montażu brodzika – bezpośrednio na posadzce lub na równi z posadzką. Wszystko zależy od możliwości wkucia syfonu w podłogę. Jeśli nie można wpuścić go w posadzkę, trzeba wybrać taki brodzik, pod którym zmieści się syfon zamontowany nad podłogą.

Istotnym elementem jest również materiał, z którego wykonano dany brodzik. Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz kolejnego remontu, lepiej wybierz taki, który posłuży ci jak najdłużej. Ostatnia kwestia dotyczy wysokości – to, czy wybierzesz brodzik płaski czy głęboki, przełoży się na późniejszy komfort użytkowania.

Tyle tytułem wprowadzenia. Przejdźmy do omówienia szczegółów. 


→  Rodzaje brodzików prysznicowych. Podział ze względu na materiałBrodziki akrylowe


To najpopularniejszy rodzaj brodzików prysznicowych, z bardzo rozbudowaną gamą kształtów i rozmiarów. Klienci chętnie wybierają je do małych i dużych łazienek, bez względu na przyjętą stylistykę wnętrza.

Brodziki wykonane z akrylu są niedrogie, lekkie i bardzo elastyczne, a dodatkowo wykazują dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu utrzymują wysoką temperaturę wody przez długi czas (co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy wysoki model brodzika i korzystamy z niego podobnie jak z wanny).

Brodziki akrylowe są też mało problematyczne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Łatwo usunąć z nich ewentualne zabrudzenia czy nieestetyczne zacieki. Ich minusem jest dość wysoka podatność na uszkodzenia i zarysowania.Brodziki stalowe


Podobnie jak brodziki akrylowe, są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, co pozwala im dopasować się do niemal każdej dostępnej powierzchni. Z wierzchu pokryte są nowoczesną emalią, wykazującą bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie silnych środków chemicznych.

Bardzo często brodziki stalowe pokrywa się też dodatkowo specjalną powłoką antypoślizgową, która minimalizuje ryzyko upadków i urazów. Nieco zawiedzeni mogą być jednak ci, którzy lubią nalać sobie więcej wody do brodzika – stal dobrze odprowadza ciepło, dlatego stojąca woda szybko się wychładza.Brodziki ceramiczne


Są zdecydowanie bardziej stabilne i wytrzymałe niż brodziki akrylowe, ale też dużo więcej ważą. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na zarysowania i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Poza tym łatwo utrzymać je w czystości. Sam montaż brodzików ceramicznych nie jest zbyt skomplikowany – przytwierdza się je bezpośrednio do podłogi, bez konieczności montowania stelażu.Brodziki z konglomeratu


Wykonane są z mieszanki wysokiej jakości materiałów – marmuru i żywicy. Są niezwykle eleganckie, a przy tym bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Łatwo utrzymać je w czystości, a na ich powierzchni nie namnażają się szkodliwe bakterie i grzyby. Jeśli zdecydujesz się na ten model brodzika, pamiętaj, że nie należy on do najlżejszych.
→  Rodzaje brodzików prysznicowych. Podział ze względu na kształt


Brodziki prostokątne


Przeznaczone są do najpopularniejszego rodzaju kabin prysznicowych – w kształcie prostokąta, dlatego ich oferta rozmiarowa i kolorystyczna jest bardzo rozbudowana. Bez trudu znajdziesz tu model, który najlepiej podkreśli oryginalny charakter twojego wnętrza. Najczęściej używa się ich z drzwiami przesuwnymi, ale nie jest to regułą.

Brodziki kwadratowe


Pasują do kwadratowych kabin prysznicowych. Najczęściej występują w rozmiarach 80x80 cm albo 90x90 cm, ale w ofercie można znaleźć również mniejsze i większe modele. Można do nich dobrać niemal dowolny rodzaj drzwi. 

Brodziki półokrągłe


Przeznaczone są do kabin prysznicowych w kształcie półkola. Najczęściej montuje się je w rogu łazienki (rzadziej przy jednej ze ścian). Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego bez problemu można znaleźć tu wymarzony model. Ze względu na swój kształt dobrze prezentują się w małej łazience.

Brodziki niestandardowe


Pasują do kabin prysznicowych o nietypowych kształtach, np. pięciokątnych czy asymetrycznych. W sklepie Łazienkaplus.pl w tej kategorii znajdziesz również płyty prysznicowe i panele do natrysków bezbrodzikowych.

→  Rodzaje brodzików prysznicowych. Podział ze względu na wysokośćBrodziki płaskie


Są bardzo estetyczne, praktyczne i wygodne. Doskonale odnajdują się w minimalistycznym i nowoczesnym wnętrzu. Bardzo łatwo do nich wejść i z nich wyjść, dlatego warto je wybierać szczególnie wtedy, gdy mieszkamy z osobą starszą lub niepełnosprawną. Można je zamontować na wysokości płytek podłogowych albo tuż ponad nimi. Najcieńsze modele mają od 2,5 do 5 cm wysokości.

Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju brodziki wymagają specjalnego, niskiego syfonu, który musi być odpowiednio zainstalowany. Dlatego też decyzję o zakupie należy podjąć odpowiednio wcześnie – najlepiej przed rozpoczęciem prac wykończeniowych lub remontowych.Brodziki głębokie


Są zdecydowanie wyższe od poprzedników, ale nie mają jednej, standardowej wysokości. W ofercie znaleźć można modele o głębokości od 9 do 28 cm. Najgłębsze modele szczególnie dobrze sprawdzą się w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Duża niecka z powodzeniem zastępuje wannę, zapewniając dzieciom sporą dawkę emocji, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić więcej wody. W głębszym brodziku można też bez problemu namoczyć pranie lub umyć dziecięce zabawki.

Głębokie modele brodzików mają jeszcze jeden ważny atut – często wyposażone są w wyprofilowane siedzenie, które umożliwia wzięcie prysznica na siedząco albo swobodne wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które do tej pory wiązały się z koniecznością wykonywania niebezpiecznych skłonów i piruetów.

Co ważne, decydując się na instalację takiego modelu, nie musisz dorabiać specjalnej instalacji, ponieważ wszystkie elementy kanalizacyjne bez problemu chowają się pod misą.
 • Jeśli zależy ci na zachowaniu większej przestronności we wnętrzu, zastanów się nad całkowitą rezygnacją z brodzika. Takie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek. Pamiętaj jednak, że kabiny bezbrodzikowe wymagają odpowiedniej instalacji kanalizacyjnej i specjalnego wykonania prysznica, tak by był lekko pochylony w kierunku odpływu, aby spływająca woda nie gromadziła się na podłodze. Prace te trzeba wykonać na samym początku remontu/ urządzania łazienki.


Montaż brodzika


Zazwyczaj wszystkie elementy niezbędne do zamontowania brodzika prysznicowego (zarówno płaskiego, jak i głębokiego) są dołączone do zestawu. Czasami jednak trzeba dokupić je we własnym zakresie. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim nóżki lub stelaż do brodzika, listwy maskujące oraz taśmy uszczelniające. Niekiedy przydaje się także mata uszczelniająca.

Zobacz nasze porady: Pralnia w domu


→  Syfony do brodzików


Planując zakup kabiny prysznicowej, nie zapomnij też o zaopatrzeniu się w odpowiedni syfon do brodzika. To niezwykle istotny element, umożliwiający odprowadzanie zużytej wody do kanalizacji i zabezpieczenie przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z sieci kanalizacyjnej do wnętrza łazienki.

Jakie modele syfonów warto rozważyć?


Syfon samoczyszczący


Dzięki specjalnej budowie czyści się samoistnie wtedy, kiedy korzystamy z prysznica. Częsty przepływ wody sprawia, że w jego wnętrzu nie gromadzą się żadne zanieczyszczenia, dlatego też nie dochodzi tu do powstawania zatorów. Jedynym minusem syfonu samoczyszczącego są jego rozmiary.

Rurowa budowa sprawia, że nie w każdej łazience znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, aby go zainstalować. Z tego samego powodu ten rodzaj syfonu nie zawsze współgra z niskimi brodzikami. A szkoda, bo patrząc na jego bezawaryjność, z pewnością byłby najlepszą opcją do domowej łazienki.

Syfon czyszczony od góry


Biorąc pod uwagę tylko względy instalacyjne, ten model zdecydowanie przewyższa poprzednika. Dzięki kompaktowym rozmiarom można go zamontować w każdej łazience i przy każdym modelu brodzików. Co ważne, łatwo go też wyczyścić – wystarczy usunąć górną płytkę. Syfon czyszczony od góry dobrze sprawdza się nie tylko w brodzikach prysznicowych, ale też w wannach.

Ważne:

 • Syfon do brodzika najlepiej kupuj w tym samym momencie, co prysznic. Skuteczność odprowadzania zużytej wody musi być zgodna z przepływem wody w baterii.  
 • Szukając odpowiedniego modelu syfonu, weź pod uwagę średnicę otworu odpływowego.
 • Pamiętaj, że nie wszystkie modele brodzików współpracują z każdym rodzajem syfonów.
 • Wysokość syfonu trzeba dobrać do możliwości wkucia go w posadzkę.
 • Upewnij się, że syfon, który wybrałeś, jest odporny na działanie wysokich temperatur i chemicznych środków czyszczących.

 

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!