Łazienka dobrze ogrzana – rozwiązania marki Excellent

Łazienka

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

Aranżacja

  • calendar15.12.2021
  • Autor: Natalia Dur
Grzejnik łazienkowyGrzejnik łazienkowy

Dobrze ogrzana łazienka, szczególnie w okresie zimowym to podstawa jej prawidłowego i komfortowego funkcjonowania. Grzejniki, które wybieramy do tego rodzaju wnętrz powinny być zatem nie tylko eleganckie i dopasowane pod kątem stylu, ale również funkcjonalne. Rozwiązania grzewcze marki Excellent odpowiadają na wszystkie te zapotrzebowania.

W artykule:

Grzejniki Horos i Italic – wydajne i ponadczasowe


Marka Excellent posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz grzejników oraz akcesoriów grzewczych. Zacznijmy przegląd od serii Horos i Italic. Ta ostatnia to nowość w ofercie producenta, która stanowi ciekawą i przyciągającą uwagę alternatywę dla modeli grzejników o regularnym układzie. Układ profili grzejników łazienkowych Italic jest niesymetryczny, ale przez to ciekawy. Bryła grzejnika wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale również wieloma funkcjami użytkowymi np. dzięki dwóm poziomo ułożonym profilom, można rozwiesić na nim ręczniki w poziomie. Duża ilość profili zapewnia wysoką wydajność grzejnika, umożliwiając tym samym szybkie i efektowne ogrzanie wnętrza.

Druga ze wspomnianych serii – linia Horos to znana już na rynku oraz bardzo popularna wśród klientów linia grzejników łazienkowych. Wyróżnia się ponadczasowym, lekkim, skandynawskim designem i uniwersalnością zastosowania, dzięki czemu można ją z powodzeniem wykorzystać w różnego rodzaju stylach aranżacyjnych. Nowoczesnym wnętrzom doda subtelności i lekkości. W bardziej klasycznych odsłonach łazienek doda charakteru i przyciągnie uwagę.


Serię Horos cechują klasyczne profile ustawione poziomo oraz prosta bryła. Konstrukcja profili ułożonych płasko między pionowymi kolektorami sprawia, że grzejnik wystaje tylko 8 cm od ściany, dlatego doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, ale nie tylko. Mnogość dostępnych rozmiarów daje możliwość zastosowania tego modelu również w większych łazienkach. Dużym atutem grzejników Horos jest ich wysoka wydajność. Optymalny układ rurek pozwala na zawieszanie na nich tekstyliów do wyschnięcia, dlatego też spełnią również rolę całorocznej suszarki na ręczniki.

Grzejniki Meteor – jedna seria wiele możliwości


Seria Meteor nie bez przyczyny jest częstym wyborem wśród klientów. Wyróżnia się oryginalną stylistyką, a szeroka oferta i 4 rozmiary  dają wiele możliwości dopasowania grzejnika do różnorodnych typów łazienek. Grzejniki z serii Meteor zapewniają komfort użytkowania łazienki przez cały rok i w każdym miejscu.


Często wybierając grzejnik do łazienki obawiamy się, czy sąsiedztwo wanny nie zaszkodzi jego funkcjonowaniu. Na szczęście i na takie dylematy marka Excellent znalazła rozwiązanie. Grzejnik łazienkowy – wannowy Meteor to ciekawa propozycja i doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią połączenie funkcjonalności i oryginalnego wzornictwa. Jego rozmiar, kształt i parametry pozwalają na wygodny i bezpieczny montaż bezpośrednio nad wanną czy blisko strefy prysznica. Dzięki charakterystycznemu wygięciu profili w kształcie litery C, uzyskujemy kształt zapewniający łatwą możliwość zawieszenia tekstyliów do wyschnięcia. Meteor sprawdzi się więc doskonale jako suszarka na ręczniki.


Warto wspomnieć, że grzejniki z linii Meteor występują także w wersji elektrycznej. Dostępne w kolorze czarny mat, biały oraz szary metalik sprawdzą się w łazience w każdym stylu dodając jej uroku, ciepła oraz funkcjonalności.

Akcesoria do grzejników  Excellent


W ramach oferty marki Excellent, znajdziemy również produkty uzupełniające do grzejników, takie jak zawory termostatyczne z serii Volaro i grzałki elektryczne, pozwalające na korzystanie z grzejnika przez cały rok. Dodatki te dostępne są w kolorach czarny mat, biały mat oraz chrom, dzięki czemu z łatwością dopasują się do każdego stylu wnętrza.


Zestawy termostatyczne i rozety maskujące Volaro cechuje uniwersalność, nowoczesny design oraz w przypadku zaworów możliwość regulacji temperatury.  

Również wspomniane grzałki posiadają szereg zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim mają rozszerzony zakres dostępnych opcji automatycznego wyłączenia grzania od 1 do 5 godzin. Taka funkcjonalność sprawia, że jest to produkt dopasowany w szczególności do realizacji funkcji suszenia w łatwy i wygodny sposób.


Ponadto grzałka posiada jedną nastawę temperatury grzejnika (domyślnie 48° C), co nie zmienia faktu, że istnieje możliwość zmiany temperatury grzania na inną: 43, 48, 52, 55, 60° C, która po ustawieniu zostanie zapamiętana i stanowić będzie nowy poziom temperatury pracy suszarki.

Dodatkowo wbudowany czujnik temperatury zabezpiecza grzejnik przed zamarznięciem w przypadku wykrycia temperatury niższej od 5-7° C. Dioda LED przy włączniku błyska okresowo — sygnalizując aktywną ochronę przeciwzamarzaniową.

Jak dobierać grzejnik do łazienki – kilka wskazówek


Jak przygotować się do zakupu grzejnika łazienkowego? Co wziąć pod uwagę i jakich pomiarów dokonać, by mieć pewność że zakupiliśmy model, który poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczenia?
Zacznijmy od:

  • Dokładnego obliczania strat cieplnych i wynikającej z tego potrzebnej mocy grzewczej grzejnika. Pomiaru dokonuje się, biorąc pod uwagę wiele zmiennych dotyczących m.in. konstrukcji całego budynku, stopnia jego ocieplenia czy układu pomieszczenia. Konkretne wskazania powinny być zawarte w projekcie budynku.


  • Do szacunkowego (przybliżonego) doboru grzejników możemy posłużyć się metodą uproszczoną. Zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi ok. 2,6 m, a temperatura w łazience ma wynosić 24°C, przyjmuje się 100-120W na 1 m2 powierzchni, a jeżeli w łazience jest okno lub jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną, wówczas należy przyjąć 130-150W na 1 m2.


  • Do wyliczeń należy przyjąć odpowiednie wartości dla parametrów np. 75/65/20°C gdzie: temperatura czynnika w instalacji na zasilaniu Tz = 75°C / temperatura na powrocie Tp=65°C / temperatura otoczenia Ti=20°C), a jeśli parametry instalacji są inne lub w pomieszczeniu chcemy zapewnić inną temperaturę (np. Ti=24°C), należy dokonać przeliczenia wykorzystując współczynniki korekcyjne zawarte w tabeli współczynników korekcyjnych grzejników.


Pamiętajmy także o tym, że zazwyczaj producenci podają wydajności grzejników dla kilku parametrów temperatury i zasilania instalacji, które najczęściej są stosowane.