Ciemna łazienka – czy będzie praktyczna? Jak ją urządzić?

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar07.10.2021
  • Autor: Natalia Dur
Ciemna łazienkaCiemna łazienka

Ciemna łazienka wcale nie musi być duża! Podpowiadamy, jak zaaranżować niewielką łazienkę w ciemnych barwach, by była wygodna i nieprzytłaczająca.

W artykule:


Wyraziste ciemne barwy, na czele z klasyczną czernią, intrygującym granatem czy głębokimi szarościami, do niedawna gościły tylko w wielkich, przestronnych łazienkach. Doświadczeni i samozwańczy styliści wnętrz przekonywali, że taki zestaw kolorystyczny nie sprawdzi się na małych powierzchniach, bo może dodatkowo je pomniejszyć. Okazuje się jednak, że przy sprawnej aranżacji i sprytnym doborze dodatków ciemne kolory z powodzeniem mogą zagościć również na niewielkim metrażu. Podpowiadamy, jak urządzić ciemną łazienkę, by była w pełni komfortowa i nieprzytłaczająca. 

Ciemna aranżacja łazienki – wady i zalety


Zacznijmy od tego, że ciemna łazienka jest bardzo nieoczywista i niejednolita, a to dlatego, że nie ma jednego, konkretnie ustalonego koloru. Mogą w niej dominować zarówno czernie, szarości, granaty czy brązy, jak i mniej oczywista butelkowa zieleń, głęboki fiolet, a nawet purpura. Taka rozpiętość barw daje ogromne pole do popisu przy aranżacji własnego wymarzonego wnętrza.

Sprawdź >>> Jak urządzić granatową łazienkę?

Jakie inne zalety ma ciemna łazienka?

  • jest ciekawą alternatywą dla monotonnych, jasnych wnętrz, charakterystycznych dla większości topowych stylów wnętrzarskich,


  • przykuwa uwagę – jest bardzo elegancka i wysmakowana,


  • daje większe poczucie prywatności i intymności,


  • wzbogacona o odpowiednie dodatki może być bardzo luksusowa albo przyjemnie przytulna.



Mimo oczywistych plusów, ciemna łazienka ma też swoje słabsze strony:


  • jest większym wyzwaniem aranżacyjnym niż jasna łazienka,


  • źle urządzona faktycznie może przytłaczać i potęgować uczucie ciasnoty,


  • wymaga zainwestowania w odpowiednie oświetlenie,


  • trudniej utrzymać ją w czystości – na ciemnych płytkach i meblach lepiej widać kurz i odciski palców.


Jakie kafelki do ciemnej, małej łazienki?


Urządzając ciemną łazienkę, szczególnie taką, która nie może pochwalić się zbyt dużym metrażem, trzeba wykazać się szczególną uwagą i dużą wrażliwością estetyczną. Łatwo tu bowiem przedobrzyć. Pierwszy i najważniejszy wybór to płytki łazienkowe. Najlepiej gdy będą duże, monochromatyczne, bez zbędnych wzorów i zdobień. Dzięki temu pozytywnie wpłyną na odbiór przestrzeni, nawet jeśli jest niewielka. Wielkoformatowe, gładkie kafle dają efekt tafli, która świetnie odbija światło, sprawiając że pomieszczenie optycznie zyskuje na przestronności.


Jeśli wnętrze jest małe i niskie, ciemne ściany warto zestawić z jasną podłogą i sufitem. Taki trik oszuka oko i sprawi, że łazienka wyda się wyższa.

Wyposażenie ciemnej, małej łazienki


W łazience z ciemną podłogą i ciemnymi ścianami najlepiej postawić na jasne meble – białe, beżowe lub w kolorze naturalnego, jasnego drewna. Koniecznie trzeba tu też zamontować białą ceramikę łazienkową, najlepiej tę o oszczędnej formie – proste, geometryczne kształty umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej i podwieszanej miski WC nadadzą wnętrzu pożądanej harmonii i sprawią, że wnętrze będzie bardziej przejrzyste. W niewielkiej łazience zamiast wanny lepiej zamontować prysznic. Najbardziej polecanym modelem jest ten bez brodzika, z niezwykle praktycznym elementem jakim jest odpływ prysznicowy liniowy. Minimalistyczne szklane szyby i brak ograniczającej niecki sprawiają, że pomieszczenie jest mniej przeładowane i bardziej komfortowe.

Aby utrzymać odpowiedni luz w łazience, najlepiej też zrezygnować z niepotrzebnych dekoracji i dodatków, a większość niezbędnych akcesoriów schować w eleganckich szafkach. Jeśli będą miały błyszczące, białe fronty, spełnią taką samą rolę, jak gładkie płytki – dobrze odbiją światło, więc pomieszczenie wyda się większe. Z tych samych powodów w ciemnej łazience muszą pojawić się lustra. Szklane tafle, zamontowane na przeciwległych ścianach lub prostopadle do siebie, doskonale zagrają ze światłem (naturalnym i sztucznym) i dadzą wrażenie większej przestrzeni.


Pomysły na ciemną łazienkę


Ciemna łazienka sama w sobie może być zbyt ponura i smutna, dlatego warto wzmocnić ją mocnym  akcentem, który przełamie monotonię i sprawi, że wnętrze będzie bardziej wyraziste i nieprzytłaczające.

Najłatwiejszym i najczęstszym sposobem na przełamanie monochromatyzmu jest gra kontrastów. Ciemne płytki można więc zestawić z białymi kaflami albo – nieco subtelniej – umieścić białą armaturę na czarnym tle lub czarną na białym fragmencie ścian. Jeśli łazienka jest nowoczesna, można wprowadzić do niej akcenty w intensywnych kolorach – neonowej żółci, krzykliwego różu czy kanarkowej zieleni. Taki zestaw barw sprawi, że wnętrze będzie bardziej energetyczne i na pewno szybko się nie znudzi.



Ciemna łazienka ze złotem


Z ciemnym wystrojem łazienki doskonale współgrają też dyskretne, złote dodatki. Nadają wnętrzu szczyptę wyrafinowania i luksusu, nawet jeśli pomieszczenie nie jest zbyt przestronne. Złote dekory najlepiej komponują się z czarnymi, ciemnozielonymi i granatowymi płytkami, ale można je wprowadzić również przy innych ciemniejszych odcieniach. Warunek jest jeden – trzeba robić to z umiarem. Złoto znakomicie rozświetla, delikatnie rozjaśnia i świetnie przełamuje sterylność i chłód ciemnej aranżacji, ale gdy jest go za dużo, może popchnąć łazienkę w ramiona kiczu.

Jeśli w pomieszczeniu dominuje czerń lub granat, wystarczy przepleść go poziomym lub pionowym rzędem złotych płytek albo postawić na pojedyncze złote kafle, ułożone nonszalancko w różnych częściach łazienki. Dobrze sprawdzi się tu też złota umywalka lub – w delikatniejszej opcji – złota armatura łazienkowa. Bardziej zachowawczym i zawsze pewnym zabiegiem jest wyposażenie łazienki w niewielkie złote dodatki – klosz lampy, gałki mebli czy pojemniczki na drobiazgi. Gdy się znudzą, łatwo wymienić je na inny kolor i zmienić wygląd wnętrza bez ponoszenia dużych kosztów. 

Sprawdź >>> Jak urządzić marmurową łazienkę?

Ciemna łazienka z drewnem


Innym akcentem, który dyskretnie podkreśli atuty ciemnej łazienki jest drewno. Materiał ten tak naprawdę spełnia dwie funkcje – gustownie przełamuje monochromatyzm ciemnego wnętrza i nadaje mu większej przytulności i ciepła. Można wprowadzić go do łazienki na zasadzie równorzędności, aby stanowiło mniej więcej połowę wystroju, albo w skromniejszych detalach, jeśli ma służyć jedynie jako stylizacyjny dodatek.


W większych partiach drewno może pojawić się na ścianach, na podłodze, a nawet na suficie (można tu użyć naturalnych desek – najlepiej z odpornego na wodę drewna egzotycznego – albo dobrej jakości imitacji drewna). W mniejszych fragmentach może uwidocznić się w postaci blatu, półek na kosmetyki albo drobnych akcesoriów, np. bambusowych pojemników na kosmetyki, mydelniczek czy  wieszaków na ręczniki.

Trzeba również podkreślić, że drewno odświeża wnętrze i nadaje mu organicznego charakteru. Aby wzmocnić ten mariaż warto dodać tu akcenty z innych naturalnych materiałów, np. marmuru czy kamienia albo postawić na rośliny doniczkowe (nawet sztuczne).

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu boho?


Oświetlenie małej, ciemnej łazienki


Ciemna łazienka, szczególnie ta o niewielkim metrażu, straci na objętości i może być przytłaczająca, jeśli nie będzie właściwie oświetlona. Pół biedy, jeśli w pomieszczeniu jest duże okno, przez które wpada sporo naturalnego światła. Jeśli jednak go nie ma, trzeba zastosować kilka sprytnych zabiegów aranżacyjnych, które sprawią, że wnętrze będzie w pełni komfortowe i nie wyda się posępne.


Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni model lamp. W roli głównego źródła światła najlepiej sprawdzi się elegancki plafon albo – ewentualnie – stylowa lampa wisząca (pod warunkiem, że łazienka jest odpowiednio wysoka). Tę ostatnią warto jednak zawiesić jak najbliżej sufitu, aby pomieszczenie było równomiernie oświetlone. Najlepiej też unikać kloszy mlecznych, bo za bardzo blokują światło. Trafniejszym wyborem będą np. klosze z gładkiego szkła lub ażurowego metalu.  

W okolicy lustra obowiązkowo muszą pojawić się subtelne kinkiety albo taśmy LED (można je pominąć, jeśli lustro ma wbudowane podświetlenie i daje wystraczająco dużo światła). Najlepiej spisują się tu żarówki, które szybko się rozgrzewają i dają chłodne światło, które ułatwia widzenie szczegółów i jest zbliżone do naturalnego światła dziennego.  

Ważną rolę w ciemnej łazience odgrywa również oświetlenie pomocnicze, np. dyskretne lampy podsufitowe czy girlandy świetlne, które optymalnie doświetlają wnętrze, a jednocześnie pozwalają stworzyć w łazience przyjemny, intymny klimat.