Pomysły na oświetlenie sypialni

Poradnik

Aranżacja

Oświetlenie

  • calendar29.10.2021
  • Autor: Natalia Dur
Oświetlenie sypialniOświetlenie sypialni

Sypialnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Z założenia powinna sprzyjać wypoczynkowi, wyciszać, uspokajać i przyjemnie ukołysać nas do snu. Aby dobrze spełniała swoją rolę, potrzebuje jednak odpowiedniego oświetlenia. Podpowiadamy, jakie lampki do sypialni wybrać i gdzie je zamontować, aby wnętrze było klimatyczne i komfortowe.

W artykule:


Jak zaplanować oświetlenie sypialni?


Wbrew pozorom sypialnia nie służy tylko do spania. A przynajmniej nie wszystkim. Dla przeważającej grupy osób to raczej osobisty pokój wielofunkcyjny. Odpoczywamy tu i śpimy, ale też czytamy, ubieramy się, a nawet robimy poranny makijaż przy toaletce. Każda z tych czynności wymaga nieco innego źródła światła. Jak zatem zadbać o optymalne oświetlenie sypialni? Najlepiej podzielić wnętrze na strefy i do każdej z nich dopasować odpowiednie lampki. Ogólny podział może wyglądać tak:

  • główne, górne oświetlenie w sypialni np. nad łóżkiem


  • oświetlenie strefy łóżka (boczne)


  • oświetlenie garderoby (szafy, lustra)


  • oświetlenie toaletki


  • oświetlenie dekoracyjne


Oprócz samego modelu lampy trzeba też właściwie dobrać barwę światła. W miejscach, w których planujesz czytać lub wykonywać precyzyjne czynności, jak makijaż, światło powinno być chłodne lub neutralne. Takie odcienie ułatwiają skupienie, poprawiają widoczność szczegółów i są mniej męczące dla oczu.


Dla równowagi – oświetlenie główne i to znajdujące się w strefie wypoczynku powinno być utrzymane w ciepłych tonacjach. Ciepła, lekko pomarańczowa barwa światła, zbliżona nieco do światła świec, sprzyja relaksowi – uspokaja, wycisza, daje poczucie przytulności i komfortu i ułatwia zasypianie.


Lampy sufitowe do sypialni


Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu domowym, w sypialni przede wszystkim musi pojawić się główna, górna lampa. Może to być zarówno klasyczna lampa wisząca, gustowny plafon, jak i efektowny, kilkuramienny żyrandol, którego żarówki (umieszczone na różnych poziomach) dają wnętrzu efekt wielowymiarowości. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości wnętrza i tego, w jakim stylu jest ono utrzymane. Trzeba również pamiętać, że główna lampa w sypialni powinna dawać ciepłe, przytłumione światło, tak by nie rozbudzała zbyt gwałtownie i nie raziła oczu, ale potęgowała wrażenie przytulności i intymności.

  • Lampy wiszące do sypialni


To najczęstszy wybór, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni. Mogą być oszczędne lub bardzo fantazyjne – metalowe, plastikowe, drewniane, szklane, a nawet wykonane z naturalnych plecionek czy lekkiego papieru. W sypialni nastawionej głównie na wypoczynek najlepiej sprawdzą się lampy z delikatnymi, ażurowymi kloszami, które subtelnie rozpraszają światło i dają większe poczucie relaksu.


  • Lampy sufitowe do sypialni


W tej grupie znajdziesz zarówno lampy sufitowe w kształcie gałązki (na kilka żarówek), jak i klasyczne plafony do sypialni. Z reguły są bardzo delikatne i nienachalne. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy pokój jest niski, minimalistyczny lub urządzony z wyważoną elegancją. Zajmują niewiele miejsca (montuje się je tuż przy suficie) i nie zaburzają ustalonej harmonii wnętrza. Ze względu na swój powściągliwy charakter, będą też świetnym balansem w sypialni, w której dużo się dzieje.

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Lampki na stoliki nocne do sypialni


Ważnym elementem oświetlenia sypialni są lampy stołowe. Mogą być powściągliwe i zadziorne,  smukłe i pękate, eleganckie i designerskie – jakie tylko zechcesz! Ale doskonała prezencja to przecież nie wszystko. Lampki do sypialni na stoliki mają też pełnić określoną funkcję użytkową.


Mogą służyć jako dyskretne doświetlenie pokoju (wtedy powinny rzucać delikatne, rozproszone światło) albo umożliwić swobodne czytanie w łóżku. W drugim wypadku powinny dawać tyle światła, aby oddawanie się lekturze było w pełni komfortowe, ale nie przeszkadzało osobie śpiącej obok nas. Aby uniknąć awantur, najlepiej wybrać lampkę z regulowanym przegubem, który ułatwia sterowanie wiązką światła.

Jeśli cenisz oryginalny wystrój wnętrz i lubisz majsterkować, możesz samodzielnie wykonać lampkę stolikową, wykorzystując np. pozostałości starszej lampki, kawałek drewna czy szklaną butelkę. Możliwości jest mnóstwo!

Sprawdź >>> Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Kinkiety do sypialni nad łóżko


Ciekawą alternatywą dla klasycznych lampek nocnych są kinkiety do sypialni nad łóżko. Warto rozważyć ich montaż, bo mają sporo zalet:

  • nie zajmują miejsca na blacie stolika nocnego


  • stanowią dodatkową dekorację nad wezgłowiem


  • podkreślają fakturę i kolor ścian


  • sprawiają, że sypialnia wizualnie zyskuje na przestronności


  • tworzą romantyczną atmosferę


Aby kinkiety wiszące nad wezgłowiem były funkcjonalne, powinny ukierunkowywać światło bezpośrednio w dół, nie na boki. Dobrze też, gdy mają możliwość regulacji (np. zmiany krzywizny przegubu). Jeśli mają dodatkowo podkręcić nastrój w sypialni, ich klosze powinny być wykonane z lekko prześwitującego materiału.



Lampy nocne stojące


Coraz częściej w sypialnianej przestrzeni pojawiają się też eleganckie lampy stojące. Zgrabne i nienachalne, subtelnie podkreślają charakter wnętrza i pozwalają optymalnie je oświetlić. Najładniej prezentują się w dużych sypialniach – niewielkie mogą niepotrzebnie zagracić.

Lampy nocne stojące można traktować tylko jako światło pomocnicze, sprzyjające stworzeniu odpowiedniego klimatu w sypialni albo postawić koło stolika i wygodnego fotela, by pełniły rolę klasycznej lampy do czytania. Jeśli lampa stojąca do sypialni ma służyć wyłącznie jako dekoracja, światło może być skierowane ku górze lub łagodnie rozpraszać się na boki. W kąciku czytelniczym lampa stojąca musi mieć klosz skierowany w dół. Inaczej oddawanie się lekturze wcale nie będzie przyjemne, ale męczące dla oczu.

Nastrojowe lampy do sypialni – oświetlenie dekoracyjne


Sypialnia jest wyjątkową przestrzenią, dlatego powinna mieć wyjątkowy nastrój. Łatwo go uzyskać, uzupełniając standardowy zestaw oświetlenia o kilka dodatkowych instalacji świetlnych. Co można tu wykorzystać?


  • Taśmy LED. Nowoczesne lampy do sypialni, zamontowane za karniszem, we wnękach czy pod półkami nadadzą wnętrzu głębi i pozwolą optycznie je powiększyć. Często wyposażone są też w ściemniacze, umożliwiające sprawne sterowanie światłem – można je dowolnie rozjaśniać lub przytłumić.


  • Neony. Mają rozmaite kształty, rozmiary i kolory. Mogą formować się w uroczy obrazek (np. jednorożca, planetę, serce, tęczę) albo być skromnym, monochromatycznym napisem. W każdym wydaniu przykuwają uwagę i dają fantastyczny efekt świetlny. Ze względu na swój ekstrawagancki charakter, najlepiej prezentują się w nowoczesnej sypialni.


  • Girlandy świetlne. Klasyczne cotton ballsy, ozdobne minilampki z twardego plastiku czy oszczędne sznury z surowymi żarówkami, typowe dla  stylu loftowego, doskonale podkręcają nastrój w sypialni, a ich instalacja nie wymaga pomocy fachowca. Można je opleść wokół karnisza, zawiesić na zagłówku łóżka albo po prostu położyć na parapecie. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie wycierać je z kurzu, szczególnie, gdy cierpisz na alergię.