Łazienka 5m2 – praktyczne pomysły na aranżację
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
Remont
- 16.10.2021
Czy mała łazienka musi być dużym wyzwaniem aranżacyjnym? Nie, jeśli masz na nią dobry pomysł! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę 5m2 z wanną lub prysznicem w popularnych stylach wnętrzarskich – nowoczesnym, skandynawskim i industrialnym. Gustownie, komfortowo i bez zbędnych wyrzeczeń.
Projekt łazienki 5m2 – jak sprytnie zagospodarować małą przestrzeń?
Aby w łazience o skromnym metrażu zmieściło się wszystko, co powinno, a wnętrze pozostało komfortowe i wygodne w użytkowaniu, trzeba właściwie zagospodarować każdy fragment powierzchni. Nie ma tu miejsca na nonszalancję i przypadkowe zestawianie poszczególnych elementów wyposażenia. Wszystko musi być idealnie wymierzone i właściwie dopasowane – tak, by tworzyło spójną, harmonijną całość i nie dawało wrażenia przeładowania.
Kluczowym punktem aranżacji jest podział łazienki na strefy – z WC, umywalką, prysznicem lub wanną i – o ile to konieczne – z pralką i suszarką. Jeśli możesz umieścić sprzęty AGD w innym pomieszczeniu, wykorzystaj to. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca, a łazienka zyska na przestronności.
Główne sprzęty ulokuj pod ścianą, aby środek łazienki pozostał pusty. Takie rozwiązanie umożliwi Ci swobodne korzystanie ze wszystkich urządzeń i zagwarantuje większy luz we wnętrzu. Wrażenie większej przestrzeni zapewnią też podwieszane meble i ceramika łazienkowa. Dzięki temu, że nie stoją bezpośrednio na podłodze, zajmują mniej miejsca, więc pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.
Innym sprytnym trikiem, pozwalającym oszukać oko i dodać łazience większej głębi, jest montaż dużych luster. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zainstaluj tafle na przeciwległych ścianach lub prostopadle do siebie (możesz wykorzystać tradycyjne lustra lub te naklejane na fronty szafek, jeśli łazienka jest zabudowana do sufitu).
Sprawdź >>> Jak oświetlić lustro w łazience?
Nie zapomnij też maksymalnie ograniczyć liczby dekoracji i dodatków. Wszystko, co stoi na widoku, optycznie zmniejsza wnętrze i sprawia, że staje się bardziej chaotyczne i przytłaczające. Niezbędne akcesoria schowaj do szafek. Ozdobą niech będzie doniczka z lubiącą wilgoć rośliną, ciekawa grafika albo po prostu designerski grzejnik, który spełni funkcję użytkową i wizualną.
Jakie kolory sprawdzą się w małej łazience?
Urządzając łazienkę 5m2 pamiętaj, że niewielkie pomieszczenia wymagają specjalnego doboru kolorów. Mile widziane są tu odcienie, które subtelnie rozjaśniają wnętrze i nadają mu większej lekkości i świeżości. Kierując się tymi założeniami, łazienka 5m2 najlepiej zaprezentuje się w klasycznej bieli i delikatnych szarościach lub ewentualnie eterycznych, rozwodnionych pastelach – chłodnym błękicie, pudrowym różu czy szałwiowej zieleni.
Jeśli nie lubisz monotonii, klasyczny zestaw kolorów możesz przełamać ciemniejszym lub np. złotym akcentem – jedną linią płytek ceramicznych, wyrazistszą fugą czy kontrastowymi bateriami łazienkowymi. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wnętrza jest też fototapeta, którą można nakleić na wybranej ścianie, np. przy umywalce lub w okolicach prysznica albo wanny. Świetnie ożywi wnętrze i nada mu oryginalnego charakteru.
Łazienka 5m2 z wanną czy prysznicem?
Głównym dylematem związanym z aranżowaniem łazienki 5m2 jest wybór między prysznicem a wanną. Styliści wnętrz zalecają, by do niewielkich łazienek raczej wybierać prysznic, ponieważ zajmuje mniej cennego miejsca na podłodze. Najwięcej oszczędności i najwięcej swobody dla użytkownika zapewnia prysznic bez brodzika, z odpływem liniowym. Jeśli nie masz takiej instalacji w łazience, a zmiana tradycyjnego odpływu nie wchodzi w grę, zdecyduj się na standardową kabinę prysznicową (koniecznie montowaną w rogu pomieszczenia).
Na ograniczonym metrażu najlepiej sprawdzają się kabiny prysznicowe półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne (gdy wnętrze jest wąskie i długie). Jeśli jednak trudno Ci zrezygnować z wanny, poszukaj takiej, która zmieści się w określonej części łazienki i nie zdominuje całego pomieszczenia. Do małych powierzchni poleca się klasyki – eleganckie wanny prostokątne, ponieważ są lepiej ustawne i zajmują mniej miejsca niż okrągłe i asymetryczne modele.
Aranżacja łazienki 5m2
Myli się ten, kto myśli, że małej łazienki nie da się urządzić ciekawie i z pomysłem. Mimo ograniczonej przestrzeni można tu z powodzeniem wprowadzić elementy różnych stylów wnętrzarskich, zwłaszcza tych ceniących proste, oszczędne rozwiązania, nastawione w głównej mierze na użyteczność.
Minimalistyczna łazienka 5m2 w stylu nowoczesnym
Niewielka łazienka doskonale zaprezentuje się przede wszystkim w stylu nowoczesnym, w którym rządzą chłodna, subtelna biel i stonowane szarości. Urządzenie takiego wnętrza nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczą białe meble w połysku, duże lustra bez ram, prysznic z odpływem liniowym, lub eleganckie ścianki prysznicowe zamiast tradycyjnej kabiny i dyskretne baterie prysznicowe montowanymi podtynkowo oraz biała podwieszana miska WC o prostym kształcie.
Jeśli lubisz nieoczywistości, jedną ze ścian możesz dodatkowo ozdobić przykuwającą uwagę fototapetą, dobraną do materiału wykończeniowego. Wisienką na torcie będzie odpowiednio dopasowane, rozproszone oświetlenie (najlepiej lampy punktowe i taśmy LED), które – odbijając się od luster i frontów – optycznie powiększy i rozświetli całą łazienkę.
Łazienka 5m2 w stylu skandynawskim
Na ograniczonym metrażu świetnie sprawdzi się też styl skandynawski – powściągliwy i elegancki, a jednocześnie funkcjonalny i bardzo przytulny. Skandynawowie, cierpiący na deficyt słońca, traktują je jako największą ozdobę domu, dlatego ich wnętrza są bardzo jasne i przejrzyste. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu scanii, zadbaj o to, by przez okno wpadało jak najwięcej dziennego światła. Zamiast ciężkich zasłon zamontuj lekkie rolety lub białe albo drewniane żaluzje. Całe wyposażenie łazienki ogranicz do minimum – wnętrze ma sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi i nie powinno być przytłaczające.
W łazience skandynawskiej dominują biel i jasne odcienie szarości, ewentualnie podkręcone niebieskim, miętowo-zielonym lub czarnym akcentem. Obowiązkowym elementem wyposażenia są naturalne materiały, zwłaszcza kamień i naturalne drewno. Tym ostatnim możesz obłożyć podłogę, fragmenty ścian albo postawić na prosty drewniany blat przy umywalce. Ciekawymi dodatkami będą duże okrągłe lustro w bambusowej oprawie oraz proste lampy i kinkiety z ażurowymi kloszami. Koniecznie zrób też miejsce dla kilku roślin. Oczyszczą powietrze i podkreślą bliski kontakt z naturą.
Sprawdź >>> Jak urządzić modną łazienkę w 2021 roku?
Łazienka 5m2 w stylu industrialnym
Inspiracją do urządzenia małej łazienki może być też surowy, powściągliwy styl industrialny (znany również jako styl loftowy). Co prawda w pełnym wydaniu realizuje się go tylko w przestronnych wnętrzach, nawiązujących do starych, pofabrycznych fabryk, ale pewne charakterystyczne elementy można umieścić i na niewielkiej powierzchni. Szare płytki imitujące beton, fragmenty starych cegieł elewacyjnych, surowy, drewniany blat, proste, metalowe oświetlenie z widocznymi żarówkami – to wszystko bez problemu przemycisz do małej łazienki, tworząc oryginalną kompozycję z nutką industrializmu.
Styl industrialny warto wykorzystać zwłaszcza wtedy, gdy remontujesz łazienkę starszego typu, w której widoczne są rury lub inne elementy konstrukcyjne. Zamiast szukać sposobów na ich schowanie (co dodatkowo ograniczy wolne miejsce), wystarczy odpowiednio je wyeksponować (np. pomalować na czarno, szaro lub żółto) i nadać im nową rolę. Mogą służyć jako wieszaki na ręczniki czy praktyczne półki na drobiazgi. Stylowo i z pomysłem!
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić...
Czytaj dalej
Łazienka
Drewno w łazience
Drewno w łazience, czyli garść informacji o sposobach aranżacji łazienki przy...
Czytaj dalej
Kuchnia
Białe meble kuchenne
Urządzając kuchnię poświęcamy wiele uwagi na wybór sprzętów AGD, podłogi,...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej