Jakie drzwi prysznicowe wybrać do łazienki?

Łazienka

Poradnik

 • calendar19.12.2022
 • Autor: Magda Strzelecka
Osoba wychodząca z prysznica, trzymająca klamkę od drzwi prysznicowych - tytułowa.Osoba wychodząca z prysznica, trzymająca klamkę od drzwi prysznicowych - tytułowa.

Dobór drzwi prysznicowych może przesądzić nie tylko o ostatecznym wyglądzie łazienki, ale też o bezpieczeństwie i codziennej wygodzie użytkowania i sprzątania kabiny prysznicowej. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę podczas zakupu.

W artykule:


Co warto wiedzieć przed zakupem kabiny prysznicowej?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model drzwi prysznicowych, zastanów się nad typem oraz układem samej kabiny. Aktualnie na rynku jest wiele możliwości, które będą zależały m.in. od:

 • ustawności łazienki, jej rozkładu oraz dostępnego miejsca – są to właściwie kluczowe aspekty, które decydują o wymiarach drzwi łazienkowych oraz wyglądzie strefy prysznicowej. Inaczej zagospodarowuje się wnękę łazienkową, inaczej wyglądać będzie kabina na planie otwartym, ograniczona ścianą tylko z jednej strony czy ta ustawiona w narożniku. Należy też sprawdzić, czy jest odpowiednio dużo miejsca na drzwi uchylne, czy trzeba będzie ograniczyć wybór drzwi prysznicowych do modeli przesuwnych.


 • kształtu kabiny – możesz zdecydować się na taką z drzwiami półokrągłymi lub z ¼ koła, kwadratową, pięciokątną, asymetryczną lub prostokątną;


 • typu kabiny – do wyboru masz kabiny gotowe, klasyczne z brodzikiem wysokim lub niskim oraz modne bezbrodzikowe i walk-in, w których montuje się odpływy liniowe prysznicowe.

 

Jak dobrać drzwi prysznicowe? - infografika

Sprawdź >>> Fioletowa łazienka – pomysły, inspiracje, aranżacje

Dlaczego wybór dobrych drzwi prysznicowych jest ważny?

Drzwi prysznicowe to istotny element każdej zamykanej kabiny prysznicowej. To one decydują o wygodzie oraz funkcjonalności strefy kąpielowej w łazience. Mogą też wpłynąć na jej bezpieczeństwo. Dobrze dopasowane będą umożliwiały ostrożne, komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny nawet wtedy, kiedy podłoga będzie mokra (np. w przypadku pryszniców bezbrodzikowych). Warto sprawdzić, czy lekko się przesuwają lub uchylają. Powinny też być szczelne, aby woda nie wydostawała się przez szpary i nie zalewała pozostałej części łazienki.

Dzięki temu, że dostępnych jest tak wiele wzorów drzwi prysznicowych, dopasowując je do aranżacji, możesz znacznie wpłynąć na optyczną zmianę proporcji lub powiększenie pomieszczenia. Pionowe linie np. w postaci czarnych wykończeń będą je podwyższać, a minimalistyczne, bez żadnych łączeń – sprawiać, że wnętrze wyda się bardziej przestronne.

Sprawdź >>> Oświetlenie salonu – wskazówki i nowoczesne rozwiązania

srebrna kabina prysznicowa z rozsuwanymi drzwiami

Jakie są rodzaje drzwi prysznicowych?

Przechodząc do wyboru konkretnego modelu drzwi prysznicowych, zwróć uwagę na sposób ich otwierania. W ofercie znajdziesz drzwi:

 • uchylne, wahadłowe

Przeznaczone są do łazienek, w których nie ma ograniczenia miejsca – wymagają przestrzeni do wygodnego otwierania. Sprawdzą się także w małych, ale ustawnych i dobrze rozplanowanych pomieszczeniach. Wybierane są głównie ze względu na wygodę: ich obsługa jest bardzo łatwa, zazwyczaj lekko się otwierają i zamykają. Ponadto umożliwiają dokładne czyszczenie, ponieważ cała ich powierzchnia jest łatwo dostępna (nie mają zagięć, zakamarków, miejsc przykrytych przez nakładające się na siebie elementy). Prezentują się elegancko, a w wersji bez ozdób – minimalistycznie i lekko. Mogą optycznie powiększyć łazienkę. Występują też w wersji ozdobnej, np. loftowej z czarnymi wykończeniami.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich szerokość, ponieważ zbyt duże mogą trudno się otwierać i zamykać oraz zajmować zbyt dużo miejsca. W takim wypadku lepiej dokonać podziału i wybrać równie wygodne, ale nieco węższe drzwi oraz dodatkowy nieruchomy panel. Rozwiązaniem są również drzwi prysznicowe wahadłowe z podwójnymi skrzydłami.

 • Rozsuwane

Równie popularnym rodzajem drzwi prysznicowych są modele rozsuwane, które zajmują o wiele mniej miejsca, dlatego polecane są do łazienek małych i nieustawnych. Otwierają się i zamykają dzięki wbudowanym szynom. Warto sprawdzić, jaką przestrzeń pozostawiają po otwarciu. Musi być na tyle duża, aby umożliwiała wygodne, bezpieczne wychodzenie i wchodzenie. Ich wadą jest trudniejsze czyszczenie. Konstrukcja z zakamarkami, np. w obrębie szyn, wymagać będzie więcej uwagi i pracy, ponieważ właśnie tam będzie gromadził się brud.


 • Harmonijkowe, składane

Ciekawym zamiennikiem drzwi rozsuwanych są te o konstrukcji składanej, inaczej nazywanej harmonijkową. Zazwyczaj występują w formie dwuskrzydłowej lub trójskrzydłowej, ale dobór zależy głównie od wymaganej szerokości takiego układu. Zajmują mniej miejsca niż drzwi prysznicowe uchylne, ale nieco więcej, niż rozsuwane. Nie mają jednak trudnej do wyczyszczenia szyny (przy myciu większą uwagę należy zwracać głównie na miejsca przy zawiasach) i po zamknięciu tworzą estetyczną, jednolitą powierzchnię, która dobrze prezentuje się w minimalistycznych aranżacjach.


Sposób otwierania drzwi często determinuje też ich wygląd. Proste powierzchnie bez żadnych elementów dodatkowych to zazwyczaj drzwi uchylne. Składane i rozsuwane mają konieczne elementy konstrukcyjne, które powinny pasować do reszty wyposażenia, takich jak słuchawki prysznicowe, armatura, płytki i dekoracje. Przykładem będzie łazienka w stylu industrialnym z czarnymi detalami, w której dobrze wyglądać będą drzwi stylizowane na stare okna magazynowe. Doskonale pasują do nich czarne akcesoria.

jasna łazienka z prysznicem ze składanymi drzwiami

Jakie drzwi do kabiny prysznicowej w małej łazience?

W małej łazience najlepiej sprawdzają się drzwi przesuwne, które nie wymagają dodatkowego miejsca przy otwieraniu i są najwygodniejsze. Alternatywą dla nich są drzwi prysznicowe składane, które jednak nie zawsze zmieszczą się w nieustawnym pomieszczeniu. Należy zwrócić uwagę, że przy składaniu będą wystawać poza kabinę, ewentualnie zmniejszać przestrzeń samej kabiny, co przy niewielkiej strefie kąpielowej może być niewygodne. Można też zdecydować się na drzwi uchylne do wewnątrz. Jednak wychodzenie spod takiego prysznica może być utrudnione, zwłaszcza jeśli otwarte skrzydło zajmie większą część kabiny.

Jeśli chodzi o wizualne powiększenie małej łazienki, warto postawić na prostotę i minimalizm. Najlepiej wybrać jednolitą taflę drzwi bez wzorów i dodatkowych szprosów, które wprowadzają niepotrzebne podziały. Najlepiej więc kierować się modnym minimalizmem.   

łazienka z prysznicami z uchylnymi drzwiami
Sprawdź >>> Sprzątanie łazienki krok po kroku – akcesoria i środki czyszczące

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem drzwi prysznicowych?

Jakie jeszcze elementy warto sprawdzić przed wyborem drzwi do prysznica?

 • łatwość otwierania i zamykania lub przesuwania skrzydeł drzwiowych;
 • jakość uszczelek, która ma wpływ na szczelność;
 • trwałość profili oraz zawiasów;
 • rodzaj i jakość materiałów, z jakich wykonane są drzwi oraz elementy montażowe;
 • łatwość w utrzymaniu czystości;
 • względy estetyczne i spójność stylistyczną.

W naszej ofercie znajdziesz ponad 3000 drzwi prysznicowych różnego rodzaju. Z łatwością możesz dopasować je do własnych preferencji oraz możliwości, jakie daje twoja łazienka.

Sprawdź >>> Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać?