Jaki wybrać grzejnik do naszej łazienki?

Łazienka

Ogrzewanie i klimatyzacja

  • calendar28.11.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Zbliżenie na pionowy grzejnik w łazience - tytułowa.Zbliżenie na pionowy grzejnik w łazience - tytułowa.

Zgodnie z wytycznymi optymalna temperatura w łazience to 22-24°C. Aby ją utrzymać, w niektórych okresach musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami grzewczymi. Chcesz czuć przyjemne ciepło po wyjściu z kąpieli, zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki podczas pielęgnacji niemowlęcia, a może zależy ci na higienie oraz wyregulowaniu poziomu wilgotności powietrza w łazience? Wybierz najlepszy grzejnik łazienkowy i przekonaj się, jak wiele funkcji może spełniać.

W artykule:

 

Grzejnik łazienkowy w bloku i domu - czy jest niezbędny?

Czy grzejniki łazienkowy w bloku z centralnym ogrzewaniem jest właściwie potrzebny? Czy nadal sprawdza się w domach jednorodzinnych, a może jest już zbędnym reliktem przeszłości? Okazuje się, że zyskał popularność nie bez powodu i nadal warto wybierać go również do nowoczesnej łazienki w mieszkaniu. Specjaliści zalecają też, aby nie rezygnować z niego nawet w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Okazuje się, że te dwa sposoby dogrzewania pomieszczeń doskonale się uzupełniają. Jakie funkcje pełni więc grzejnik łazienkowy?

jasna łazienka z ciemnym grzejnikiem

  • Poprawa komfortu termicznego

Zamontowanie grzejnika łazienkowego jest jednym z najprostszych sposobów na dogrzanie pomieszczenia. Warto wiedzieć, że istnieją zasady, które określają idealną temperaturę w łazience na 24°C. W takich warunkach można komfortowo rozebrać się, wziąć kąpiel i wyjść z niej, nie marznąc. Niewielki, ale efektywny grzejnik łazienkowy daje też możliwość podniesienia temperatury w pomieszczeniu bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania, a więc sprawdzi się w sezonie przejściowym. Będzie również idealny, aby stworzyć przyjemne i zdrowe warunki kąpieli dla niemowląt i małych dzieci.

  • Regulowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Dogrzewanie łazienki przy pomocy grzejnika pomaga również utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powstania pleśni i grzyba oraz tworzymy zdrowe warunki do korzystania z pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, osób starszych i małych dzieci.

  • Suszenie ręczników i niewielkiego prania

Wysoka wilgotność w łazience sprawia też, że trudno wysuszyć w niej ręczniki. Mokre stają się siedliskiem bakterii i po jednej kąpieli mogą nie nadawać się do użytku. Grzejniki łazienkowe powstały również po to, aby móc na nich rozwieszać niewielkie pranie lub właśnie wilgotne ręczniki. Dzięki temu są zawsze suche, ciepłe, przyjemne w dotyku. Właśnie dlatego grzejniki mają najczęściej kształt poziomych żeberek, na których łatwo coś rozwiesić.

  • Funkcja dekoracyjna

Nowoczesne grzejniki łazienkowe,  podobnie jak grzejniki pokojowe, to często przykład ciekawego wzornictwa, dlatego pełnią też rolę dekoracji i mogą stanowić dopełnienie stylu pomieszczenia. Czarne, matowe oraz srebrne sprawdzą się w łazienkach industrialnych, glamour lub eklektycznych. Białe o ciekawych kształtach dobrze wyglądać będą w łazienkach skandynawskich, klasycznych, prowansalskich.

Sprawdź >>> Wanna wolnostojąca w sypialni? Najnowsze trendy aranżacyjne


Rodzaje grzejników łazienkowych

Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik drabinkowy do łazienki wybrać, pomyśl również nad tym, czy tego typu grzejnik wodny powinien być wyposażony w grzałkę elektryczną, czy nie. Taka instalacja zasilana będzie podobnie jak kaloryfery w domu lub mieszkaniu. W przypadku grzejnika z grzałką będziesz mieć możliwość uruchomienia go również poza sezonem grzewczym. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań, gdzie nie ma się wpływu na włączenie centralnego ogrzewania. Takie urządzenia są bardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na dogrzanie łazienki zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne i niezależnie od innych pomieszczeń. Pozwala więc nie tylko na poprawienie komfortu termicznego, ale też oszczędność.

Grzejniki łazienkowe różnią się również kształtem i formą. Jednymi z najpopularniejszych są te drabinkowe, w których elementy grzewcze ułożone są poziomo. Umożliwiają więc wygodne rozwieszenie prania i ręczników. Jeśli zależy ci bardziej na dogrzewaniu pomieszczenia oraz designie, zdecyduj się na nowocześniejsze grzejniki łazienkowe pionowe. Oba typy grzejników – pionowe i poziome – mogą być też zbudowane z paneli lub rur. Inną kategorią są grzejniki dekoracyjne, które mogą przybierać fantazyjne formy oraz kolory.
Grzejniki można również podzielić pod względem zastosowanego materiału. Wykonuje się je z miedzi, aluminium lub stali.



Sprawdź>>> Zakup baterii prysznicowej. Najważniejsze wskazówki

Rodzaje grzejników łazienkowych - wady i zalety - infografika.

Miedziany, aluminiowy czy stalowy – jaki grzejnik do łazienki najlepiej się sprawdzi?

Grzejniki łazienkowe można podzielić również pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej spotykane są miedziane, aluminiowe i stalowe. Czym się charakteryzują?

  • Grzejniki łazienkowe miedziane

Grzejniki łazienkowe wykonane z odpornej na korozję i kamień miedzi charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania. Wpływają na to najlepsze parametry przewodności cieplnej równe 370-400 W/(m·K)1 i dwukrotnie przewyższające te, którymi charakteryzuje się stal. Ponadto miedź jest odporna na szok termiczny oraz łatwa w obróbce, co pozwala na uzyskiwanie ciekawych kształtów grzejników. Warto wiedzieć, że przy kontakcie z żelazem utlenia się, dlatego nie zaleca się stosować tego typu łączników podczas montażu. Grzejniki wykonane z miedzi są trwałe i mogą posłużyć nawet przez 100 lat. Mogą też zostać poddane recyklingowi. Są jednak droższe od tych wykonanych ze stali.

  • Grzejniki łazienkowe aluminiowe

Kolejnym materiałem wykorzystywanym do produkcji grzejników jest aluminium. Jego stopy charakteryzują się przewodnością cieplną na poziomie 200 W/(m·K), a więc nieco niższą od miedzi, ale nadal wystarczającą do efektywnego działania i dogrzewania pomieszczeń. Aluminium równie szybko się nagrzewa i oddaje ciepło. Jest również odporne na korozję oraz wycieranie, co zapewnia długą żywotność. Nie może być jednak łączone z miedzią, ponieważ może doprowadzić to do korozji elektrochemicznej. Ze względu na swoją niewielką wagę grzejniki aluminiowe są również łatwe w montażu. Są tańsze od miedzianych i stalowych, ale też bardziej podatne na uszkodzenia.

  • Grzejniki łazienkowe stalowe

Wysoką, chociaż o wiele niższą od miedzi i aluminium, przewodnością cieplną odznacza się również stal, którą nadal często wykorzystuje się do produkcji grzejników łazienkowych. Cieszą się popularnością głównie ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia oraz łatwe sterowanie. Są o wiele trwalsze od grzejników aluminiowych. Mogą jednak ulegać korozji oraz być trudniejsze do zamontowania.

dekoracyjny grzejnik w niebieskiej łazinece

Jak dobrać optymalną moc grzejnika łazienkowego?

Najważniejszą cechą grzejnika łazienkowego jest jego moc, która powinna zostać dopasowana do powierzchni pomieszczenia oraz rodzaju izolacji budynku. Szacuje się, że w nowoczesnym budownictwie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 70-100 kWh/m2. W przypadku budynków energooszczędnych wystarczy już od 20 do 60 kWh/m2, a przy pasywnych jedynie 15 kWh/m2. Moc grzejnika można obliczyć na podstawie wzoru, w którym średnie zapotrzebowanie (X wyrażony w kWh/m2) mnoży się przez powierzchnię łazienki (Y wyrażony w m2): X * Y = Z (wyrażona w W wymagana moc grzejnika łazienkowego). Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami temperatura w łazience powinna wynosić 22-24°C. Warto też wybrać grzejniki wyposażone w regulatory temperatury, umożliwiające ustawienie odpowiedniej temperatury nawet po sezonie grzewczym.  

Sprawdź >>> Aranżacja małego ogrodu. Jakie meble wybrać?

Montaż grzejnika łazienkowego

Grzejnik łazienkowy musi zostać podłączony zarówno do instalacji doprowadzającej do niego gorącą wodę, jak i odprowadzającej wodę schłodzoną. Stosuje się podłączenie boczne lub dolne. Jego typ zależy od modelu urządzenia oraz prowadzenia rur (instalacja może być ukryta w ścianie lub w podłodze). W wariancie dolnym podłącza się je zaworami odcinającymi do końcówek rur znajdujących się w dolnej części grzejnika. Ten typ montażu jest obecnie bardziej popularny od bocznego, który jest trudniejszy i mniej wygodny. Stosuje się go przy grzejnikach, w których jedna rura umieszczona jest u góry, a druga u dołu.

miedziany dekoracyjny grzejnik w lazience

Grzejnik łazienkowy poziomy czy pionowy? Najmodniejsze trendy

Najpopularniejsze i najbardziej typowe są grzejniki typu poziomego, które mogą przyjmować różne, nawet bardzo fantazyjne formy oraz kolory. Są najczęściej wybierane ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Łatwo zaaranżować dla nich miejsce w każdej łazience. Pozwalają również na wygodne suszenie ręczników oraz prania. W ofercie znaleźć można zarówno modele klasyczne i typowe, jak również bardziej nowoczesne i pasujące, np. do wnętrz industrialnych, glamour czy minimalistycznych.

Do mniejszych, ale wysokich łazienek pasować będą również grzejniki łazienkowe pionowe, które wpisują się w modę na minimalizm i styl loftowy. Łatwo dopasować je nawet do niewielkiego wnętrza, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Warto sprawdzić, czy mają specjalne relingi do suszenia ręczników. W innym wypadku nie będą pełnić tej funkcji.

 Rodzaje grzejników pionowych i poziomych - infografika.

Dogrzewanie łazienki – opcje i możliwości

Oprócz grzejników łazienkowych podłączanych do centralnego ogrzewania wybierać można spośród nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają na dogrzewanie pomieszczenia nawet poza sezonem grzewczym. Grzejniki i grzałki elektryczne pozwalają na ustawienie komfortowej temperatury niezależnie od ogrzewania w całym domu. Uzyskujesz nie tylko przyjemne warunki do kąpieli, ale też możesz kontrolować poziom wilgotności powietrza i przez cały rok wykorzystywać funkcję suszenia prania. Zaawansowane modele są wyposażone również w timer oraz sterowanie dotykowe. Niektóre modele można doposażyć samodzielnie, stosując odpowiednie akcesoria do grzejników.

Sprawdź >>> Oświetlenie ogrodu. Jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?