Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?

Aranżacja

Oświetlenie

Ogród

  • calendar17.03.2022
  • Autor: Natalia Dur
Oświetlenie ogrodoweOświetlenie ogrodowe

Wiosną i latem nabieramy większej ochoty do spędzania czasu poza domem – również wieczorami. Niekiedy jednak przebywanie w kiepsko oświetlonym ogrodzie budzi niepokój i frustrację. Aby oczyścić atmosferę i móc delektować się spokojnym wypoczynkiem na łonie natury warto pomyśleć o profesjonalnym oświetleniu ogrodu. Podpowiadamy, jakie lampy wybrać i gdzie je zainstalować, by było komfortowo, klimatycznie i bezpiecznie.

W artykule:

 

Lampy ogrodowe – tradycyjne czy solarne?

Planując oświetlenie ogrodu, przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz użyć lamp tradycyjnych, zasilanych z sieci elektrycznej, czy lamp solarnych. Dlaczego to takie ważne? Otóż montaż lamp tradycyjnych wiąże się z poprowadzeniem instalacji elektrycznej i wykonaniem odpowiednich wykopów. Dlatego trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie – najlepiej na wstępnym etapie projektowania ogrodu, aby nie zniszczyć zasadzonej roślinności i nie zaburzyć ustalonej aranżacji.

Instalację elektryczną zasilającą lampy zewnętrzne najczęściej podłącza się do instalacji domowej (ale ważne – do osobnego obwodu). Do oświetlenia rozległych terenów wymagana jest instalacja zasilana napięciem sieciowym 230 V. W małych ogródkach wystarczy zasilanie napięciem 12 V lub 24 V.

lampy solarne w ogrodzie

Jeśli z różnych względów nie możesz zainstalować tradycyjnego oświetlenia ogrodowego, postaw na lampy ogrodowe solarne. Nie wymagają podłączenia do prądu, bo działają dzięki kumulacji promieni słonecznych (w dzień zbierają światło, które oddają w nocy). W pełni naładowane mogą działać do 10 godzin. Są więc i ekonomiczne, i ekologiczne. Do zalet lamp solarnych trzeba również doliczyć bardzo łatwy montaż oraz szeroką ofertę wzorniczą. Lampy solarne do ogrodu mogą przybierać formę eleganckich słupków, masywnych kul czy nawet uroczych girland. Niektóre modele mogą nawet zmieniać kolor!

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? - infografika

Rodzaje lamp ogrodowych

Oferta lamp ogrodowych jest bardzo rozbudowana, dlatego przed zakupem warto rozeznać się w sytuacji i sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne modele. Dzięki temu łatwiej będzie ci zdecydować, które lampy najlepiej sprawdzą się w twoim ogrodzie. Co masz do wyboru?

    • Kinkiety zewnętrzne i lampy ścienne – można je zamontować na ścianie domu, w altanie albo przy furtce, czyli wszędzie tam, gdzie jest podparcie ściany. Mogą być dyskretne lub bardziej widowiskowe, w zależności od przyjętej stylizacji. Dobrze, by w obu opcjach dawały neutralne światło, zbliżone do światła dziennego.


    • Lampy sufitowe i do zabudowy – są bardzo dyskretne i eleganckie, więc pasują do każdej ogrodowej stylizacji. Można je zamontować nad wejściem do domu czy garażu (również w podwieszanym suficie).


    • Lampy ogrodowe wiszące – są bardziej zjawiskowe od poprzedników, ale jednocześnie wymagają nieco więcej miejsca (a dokładniej – odpowiednio wysokich sufitów, aby nie zahaczać o nie głową).  Dobrze zaprezentują się zarówno przy wejściu do domu, jak i w ogrodowej altanie.


    • Lampy stojące zewnętrzne – mogą być niskie i wysokie, wąskie i pękate, minimalistyczne i zdobne, więc łatwo dopasować je do każdej ogrodowej aranżacji. Świetnie doświetlają ogrodowe alejki.


    • Latarnie ogrodowe – wprowadzają do ogrodu niezwykły, baśniowy klimat (są doskonałym uzupełnieniem ogrodu w stylu angielskim!). Jednocześnie dają dużo rozproszonego światła, dlatego warto postawić je w miejscach, które potrzebują lepszego światła, np. przy alejkach.


    • Reflektory kierunkowe – to najlepszy sposób na oświetlenie podjazdu, elewacji czy wybranego fragmentu ogrodu. Są dyskretne, minimalistyczne i zajmują niewiele miejsca. Można je zamontować na rożnych powierzchniach (na twardym podłożu i w trawie).


    • Lampy gruntowe i najazdowe – jak wskazuje nazwa, można je zamontować w ziemi (np. przy ścieżce) lub na podjeździe. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie niszczą się pod naporem samochodu. Dobrze spisują się też w oczku wodnym, ponieważ są wodoodporne.

Sprawdź >>> Oświetlenie na balkon

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy ogrodowe?

Bez względu na to, jaki model lamp ogrodowych wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę na ich jakość. W trudnych warunkach dobrze sprawdzą się lampy wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium, odporne na słońce, mróz i wilgoć. Jaką powinny mieć klasę szczelności IP (określającą odporność na ciała obce i wodę)? Co najmniej IP44. Jeśli jednak zdecydujesz się na lampy najazdowe, ich klasa szczelności powinna wynosić już IP65. Lampy do oczek wodnych mają jeszcze wyższe wymagania. Te montowane w oczku wodnym powinny mieć IP67, a w głębszych zbiornikach – IP68.

klasy szczelności infografika

W przypadku lamp zewnętrznych bardzo ważna jest też klasa ochronności (oznaczana cyfrą rzymską). Określa ona rodzaj zastosowanej izolacji elektrycznej zabezpieczającej przed porażeniem prądem. Lampy tarasowe i ogrodowe powinny mieć co najmniej II klasę ochronności. Te montowane w wodzie, muszą mieć już III klasę ochronności.


Poznaj nasze porady >>> Meble ogrodowe na taras

Jak rozmieścić oświetlenie ogrodowe? Gdzie zamontować lampy?

To, ile źródeł światła wybierzesz do swojego ogrodu i gdzie je zamontujesz, zależy tylko od twoich preferencji i wymagań. Nie ma żadnych norm i standardów określających, gdzie powinny być ulokowane lampy zewnętrzne, i ile to jest w sam raz, a ile za dużo czy za mało. Jest jednak kilka miejsc, które warto doświetlić, głównie ze względów użytkowych. Są to m.in.:

    • okolice furtki, schodów i drzwi wejściowych. Tutaj ważne, by wybrać lampę zewnętrzną, która dobrze doświetli osobę stojącą przed drzwiami i ułatwi wykonywanie niezbędnych manewrów, jak naciśnięcie dzwonka czy włożenie klucza do zamka, tak, by nie działać po omacku;


    • nawierzchnie – alejki ogrodowe, wjazd na posesję i do garażu, granice tarasu – zwłaszcza, gdy ten jest na podwyższeniu i chwila nieuwagi może grozić nieprzyjemnym upadkiem;


    • werandy, altanki i miejsca, w których stoi grill, komplet wypoczynkowy lub inne meble ogrodowe, wokół których toczy się wieczorne życie.


oświetlenie tarasu

Mając na uwadze względy estetyczne, warto rozważyć też oświetlenie ciekawej architektury ogrodowej, np. oczek wodnych, klombów czy fontann, a także elewacji domu. Delikatne, rozproszone światło ładnie podkreśla strukturę kamienia, cegły i innych materiałów wykończeniowych i sprawia, że dom nabiera eleganckiego charakteru. 

Niektóre partie ogrodu i tarasu warto jednak pozostawić w przyjemnym półcieniu. To przecież jemu zawdzięczamy relaksacyjny klimat, który pozwala odetchnąć po długim, wyczerpującym dniu.

Sprawdź >>> Trendy w urządzaniu wnętrz i ogrodów w 2022 roku.

Oszczędne oświetlenie ogrodowe – jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Sezonowe lub całoroczne oświetlenie ogrodu może generować sporo dodatkowych kosztów. Ale wcale nie musi. Z pomocą w oszczędzaniu przychodzą nowoczesne technologie.


Jedną z ciekawszych propozycji są lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, które włączają się tylko wtedy, kiedy zarejestrują wokół siebie jakąś aktywność i wyłączają, gdy jej nie ma (to dobry straszak dla włamywaczy!). Inną opcją są lampy zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu, które włączają się, gdy zapada zmrok i wyłączają o świcie. Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, możesz też rozważyć instalację lamp z programatorem czasowym. Tutaj samodzielnie określisz godziny, w których lampy mają być włączone.


W każdym wypadku warto postawić na lampy z technologią LED. Są energooszczędne i bardzo wytrzymałe. Nie trzeba ich wymieniać co sezon, więc pieniądze zostają w kieszeni.