advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać baterię umywalkową?

Jak wybrać baterię umywalkową?

Bateria umywalkowa ścienna, podtynkowa, stojąca, a może podłogowa? Jak wybrać najlepszy model? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Sprawdź!

Bateria umywalkowa uruchamiana jest średnio 30 razy dziennie, co w perspektywie rocznej daje blisko 11 tysięcy uruchomień. Dużo, prawda? Jeśli zależy ci na długoletnim użytkowaniu tego sprzętu, przed zakupem musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też na pozostałe parametry. Podpowiadamy, na czym szczególnie powinieneś się skupić, aby wybrać najlepszy model do swojej łazienki.


→  O czym trzeba pamiętać, wybierając baterię umywalkową?



1.    Nie ma jednego, idealnego modelu baterii umywalkowej, która sprawdzi się we wszystkich łazienkach i zadowoli wszystkich domowników. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu zastanów się, czego oczekujesz od tego urządzenia. Czy ma być proste, czy może wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne? Czy powinno pomóc ci oszczędzać energię i wodę? Czy ma służyć tylko tobie, czy też innym domownikom – dzieciom, seniorom? Gdy znasz odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie ci podjąć właściwą decyzję.

2.    Bateria umywalkowa musi być dopasowana do konkretnego modelu umywalki. To ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim użytkowych. Źle dobrany rozmiar baterii uniemożliwi ci swobodne umycie rąk, a zbyt długa albo za krótka wlewka spowodują, że woda nie będzie spływać na dno umywalki, ale rozchlapie się po jej brzegach.

3.    Bateria umywalkowa powinna ładnie komponować się z wybraną stylistyką łazienki. Dzięki spójności aranżacyjnej wnętrze będzie sprzyjać prawdziwemu wypoczynkowi.

  • Ważne:

Wybierając armaturę łazienkową, możesz zdecydować się na zakup całego kompletu baterii pochodzących z tej samej serii. Wtedy będziesz mieć pewność, że wnętrze będzie prezentowało się harmonijnie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do każdego urządzenia (czyli wanny, prysznica i umywalki) wybrać zupełnie inny model baterii. Pod warunkiem, że będą miały jakąś wspólną cechę, aby całość nie dawała wrażenia przypadkowości i chaosu.


→  Baterie umywalkowe – podział ze względu na montaż



Baterie umywalkowe różnią się wieloma (mniej i bardziej znaczącymi) kwestiami. Naszą analizę zacznijmy od rozróżnienia modeli ze względu na sposób montażu. W tej grupie wyróżniamy sześć rodzajów baterii. Poznaj ich mocne i słabe strony.

  • Bateria umywalkowa stojąca

Pod wspólną nazwą mieszczą się tu tak naprawdę dwa typy baterii – montowane bezpośrednio na umywalce i montowane na blacie. Oba cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów i mogą pochwalić się wieloma atutami.




  • Bateria montowana na umywalce

To bez wątpienia najpopularniejszy i najlepiej reprezentowany model na rynku armatury łazienkowej. Swoją niesłabnącą chodliwość zawdzięcza bogatej ofercie wzorniczej i bardzo prostemu montażowi. Ale uwaga – ten rodzaj baterii przeznaczony jest do konkretnych typów umywalek – takich, w których fabrycznie wykonano specjalny otwór na baterię (najczęściej są to płytkie umywalki wiszące i umywalki meblowe).

Jak wskazuje nazwa, baterię montuje się bezpośrednio na umywalce i podłącza do instalacji wodnej za pomocą elastycznych wężyków. Cały proces zajmuje niewiele czasu i nie wymaga zatrudniania specjalisty. Jeśli wybierzesz ten model baterii, bez problemu zamontujesz go samodzielnie.  




  • Bateria nablatowa

Z uwagi na to, że instaluje się ją na blacie, jest zdecydowanie wyższa i smuklejsza od poprzedniczki. Dobrze prezentuje się zwłaszcza przy płytkich umywalkach nablatowych (szczególnie tych o modernistycznym wyglądzie) i dyskretnych umywalkach wpuszczanych w blat. Najczęściej montuje się ją za umywalką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować ją nieco bliżej – przy którymś z górnych boków umywalki.

  • Ważne: Aby korzystanie z baterii było wygodne, trzeba ją zamontować tak, by odległość wylewki do krawędzi misy wynosiła ok. 15 cm. 

Oferta baterii nablatowych jest bardzo rozbudowana, więc z łatwością znajdziesz tu model dopasowany do twojego stylu łazienki. Możesz wybierać między wzorami klasycznymi, minimalistycznymi, a nawet mocno futurystycznymi.  




•    Bateria umywalkowa podtynkowa

To bardzo dyskretny i elegancki model, polecany szczególnie do łazienek loftowych, minimalistycznych i nowoczesnych, a także tych, które nie mogą pochwalić się zbyt rozbudowanym metrażem. Zajmuje niewiele miejsca, ponieważ wszystkie jej części montażowe ukrywa się w ścianie. Na zewnątrz widoczne są tylko dwa elementy – dźwignia i wylewka.

Bateria podtynkowa bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie głębokich umywalek w kształcie mis. Można ją zainstalować na dużej wysokości – najlepiej ok. 25-35 cm od górnej krawędzi umywalki.

Zazwyczaj ma prosty, subtelny wygląd, więc nie przytłoczy oszczędnie urządzonego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że sama instalacja tej baterii jest dość skomplikowana i wymaga wykucia odpowiedniego otworu w ścianie. Jeśli chcesz mieć ją w swojej łazience, zaplanuj montaż z wyprzedzeniem – na pewno przed położeniem kafelków!





  • Bateria umywalkowa ścienna

Jest nieco podobna do poprzedniczki (montuje się ją w ścianie), ale charakteryzuje się zdecydowanie większymi gabarytami. W odróżnieniu od baterii podtynkowej, mechanizm nie jest schowany w murze, ale pozostaje widoczny na zewnątrz. To ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest sposób montażu.

Nie trzeba kuć całej ściany – wystarczy wyciąć odpowiednie otwory w kafelkach, podłączyć do instalacji i gotowe. Jednak przez to, że żadna część baterii nie chowa się w ścianie, całość prezentuje się dość masywnie i zajmuje sporo miejsca. Lepiej zrezygnować z niej przy bardzo małych powierzchniach, bo może dodatkowo przytłoczyć wnętrze.

Bateria ścienna najlepiej sprawdza się w klasycznie urządzonej łazience. Dobrze komponuje się z większymi i wyższymi umywalkami. To dobry wybór, gdy zależy ci na szybkim i sprawnym remoncie.  





  • Bateria umywalkowa podłogowa

Do niedawana ten typ baterii występował tylko w towarzystwie okazałych wanien wolnostojących. Dziś coraz częściej wprowadza się go do nowoczesnych, przestronnych łazienek, jako efektowne uzupełnienie umywalki (najczęściej również wolnostojącej).

Bateria podłogowa prezentuje się niezwykle elegancko i zdecydowanie podnosi rangę łazienki,  ale nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ze względu na swoje gabaryty wymaga dużej powierzchni, inaczej zanadto przytłoczy pomieszczenie i sprawi, że będzie mało wygodne w użytkowaniu.  

Sama instalacja tej baterii również nie należy do najłatwiejszych i musi być przeprowadzona na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych. Montaż najlepiej powierzyć fachowcom.






→  Baterie umywalkowe – podział ze względu na sposób obsługi



Kolejną kategorią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze baterii umywalkowej, jest jej sposób obsługi. Ten aspekt jest istotny z dwóch powodów:

1. Wpływa na naszą wygodę podczas korzystania z umywalki.

2. Przekłada się na pobór wody, a zatem ma duże znaczenie ekologiczne i ekonomiczne.

W tej kategorii mamy do czynienia z czterema głównymi wariantami, które ogólnie możemy podzielić na tradycyjne i nowoczesne.

  • Bateria umywalkowa jednouchwytowa

To obecnie najpopularniejszy model baterii umywalkowej, ze wspólnym mieszaczem do ciepłej i zimnej wody. Odpowiednią temperaturę uzyskujemy, przesuwając dźwignię po łuku (od lewej do prawej strony i odwrotnie). Użytkowanie jest bardzo proste, chociaż niekiedy ustawienie optymalnej temperatury może zabrać trochę czasu (zwłaszcza, gdy baterię obsługuje dziecko).

Co ważne, bateria jednouchwytowa jest bardziej przyjazna środowisku niż jej dwuuchwytowa koleżanka i pozwala zaoszczędzić nawet o 30% więcej wody! Częściej też wyposaża się ją w dodatkowe funkcje, pozwalające na dodatkowe oszczędności.





  • Bateria umywalkowa dwuuchwytowa

To model z klasycznymi kurkami do zimnej i ciepłej wody. Coraz rzadziej wybiera się go do domowej łazienki, ze względu na dość kłopotliwe użytkowanie i większe trudności z ustaleniem optymalnej temperatury wody – jednocześnie trzeba odkręcić obydwa pokrętła i dość długo nimi manewrować, aby woda właściwie się wymieszała. Z tego względu to opcja zdecydowanie mniej oszczędna od poprzedniczki.  

Ale ma też grono stałych wielbicieli, zwłaszcza wśród fanów stylu retro. W łazience vintage bateria ze stylizowanymi kurkami jest pozycją niemal obowiązkową!





  • Bateria umywalkowa bezdotykowa

Można ją spotkać przede wszystkim w galeriach handlowych, kinach czy biurowcach, czyli wszędzie tam, gdzie z toalety korzysta bardzo dużo osób. Ale coraz więcej ludzi instaluje ją również we własnych łazienkach. To opcja bardzo higieniczna i ekonomiczna. Wyposażona jest w fotokomórkę, która automatycznie uruchamia strumień wody, kiedy włożymy dłonie pod wylewkę – nie trzeba niczego dotykać ani manewrować przy kurkach czy dźwigni. Woda przestaje wypływać w chwili, gdy fotokomórka nie wyczuje ruchu pod baterią. Dzięki temu ryzyko, że któryś z domowników zostawi odkręcony zawór i zaleje łazienkę zostaje całkowicie wyeliminowane.

Bateria umywalkowa bezdotykowa pozwala też zaoszczędzić dwa razy więcej wody niż tradycyjna. Co prawda, aby działać potrzebuje prądu, ale akumulator 6 V (standardowy przy tego typu urządzeniach) wytrzymuje nawet kilka lat, a koszty jego wymiany nie są drogie.

Baterie elektroniczne zasilane są również prądem z sieci poprzez transformator 100-230 V AC, 50-60 Hz, 6 V DC. jednak wcześniej należy zaplanować wykonanie instalacji elektrycznej.





  • Bateria umywalkowa ciśnieniowa

Podobnie jak poprzedniczka, jest dobrym rozwiązaniem, jeśli troszczysz się o środowisko i zależy ci na oszczędności wody. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Bateria uruchamia się po naciśnięciu górnej powierzchni wlewki i automatycznie zamyka pobór wody po określonym czasie (standardowo jest to od 6 do 15 sekund). Ze względu na łatwość użytkowania i kontrolę przepływu wody (zminimalizowanie ryzyka zalania), poleca się ją przede wszystkim do łazienek publicznych.






→  Bateria umywalkowa – dodatkowe funkcje i możliwości



Baterie umywalkowe mogą różnić się też innymi aspektami, takimi jak:

  • Temperatura wody

Biorąc pod uwagę to kryterium, baterie umywalkowe możemy podzielić na zwykłe (czyli wszystkie modele do ciepłej i zimnej wody) i baterie do wody zimnej/zmieszanej. Te ostatnie sprawdzają się zwłaszcza w przestrzeni publicznej i w pomieszczeniach gospodarczych.

Do tej grupy produktów można dorzucić jeszcze jeden model baterii umywalkowej – z termostatem. Termostat umieszczony w korpusie baterii dba o to, by strumień wypływającej wody miał stałą, ustawioną przez nas temperaturę (można ją swobodnie zmieniać za pomocą pokręteł). Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy energię i wodę, a także redukujemy ryzyko poparzenia (to ważne zwłaszcza wtedy, gdy z umywalki korzystają małe dzieci).

Bateria termostatyczna będzie doskonałym wyborem szczególnie wtedy, gdy w twojej instalacji występują częste skoki ciśnienia. Gwarantuje utrzymanie określonej temperatury w każdych warunkach i jest solidną opcją na wiele lat.
Baterie termostatycznie nie są natomiast zalecane do przepływowych podgrzewaczy wody zarówno elektrycznych jak i gazowych.

  • Rodzaj wylewki

Bateria umywalkowa może mieć wylewkę stałą lub ruchomą. Tę ostatnią można swobodnie przesuwać  w prawo i w lewo, co może ułatwiać korzystanie z umywalki.

  • Wyposażenie

Baterie umywalkowe mogą być proste albo rozbudowane o inne akcesoria i udogodnienia. Warto zwrócić uwagę m.in. na perlator, czyli niewielkie sitko nałożone na wylewkę, które delikatnie napowietrza wodę i sprawia, że zużywamy jej mniej oraz na słuchawkę typu bidetta.

To bardzo higieniczne i wygodne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się zwłaszcza w małych łazienkach (jedno urządzenie zamiast dwóch zdecydowanie odciąży wnętrze). Bateria z rączką natrysku ułatwi też mycie włosów czy podlanie donic z kwiatami.

Sprawdź >>> Jak urządzić złotą łazienkę?


→  Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem baterii umywalkowej?



Zanim kupisz baterię, sprawdź też takie elementy, jak:

  • Materiał. To, z czego zbudowana jest bateria umywalkowa, przesądza o jej żywotności, czyli o tym, jak długo będzie nam służyć. W łazience najlepiej sprawdzają się baterie mosiężne z ceramicznymi głowicami. Mosiądz wykazuje dużą odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby i bakterie. Ceramiczna głowica może natomiast pochwalić się wyjątkową bezawaryjnością – dobrze chroni przed przeciekaniem i zapewnia sprawną pracę baterii przez długi czas.

  • Lekko poruszający się kurek. Umywalka jest sprzętem łazienkowym, z którego korzystamy najczęściej. Warto więc wybrać taki model baterii, który nie wymaga od nas większego wysiłku podczas włączania i wyłączania wody.

  • Gładka powierzchnia i opływowy kształt. Na powierzchni baterii dość łatwo gromadzi się brud. Często powstają tu też zacieki i osady z mydła. Opływowy kształt i nieporowata powłoka ułatwią utrzymanie baterii w czystości. Wystarczy przetrzeć ją miękką szmatką z odrobiną łagodnego środka czyszczącego.

Uwaga: do prawidłowej konserwacji baterii nie należy używać żrących środków chemicznych ani ostrych myjek, bo mogą uszkodzić jej powierzchnię. 

  • Gwarancja. Kupując armaturę łazienkową zwróć uwagę na gwarancję, jaką daje producent. Im dłuższa, tym lepiej. Co oczywiste – baterie umywalkowe i pozostałe elementy wyposażenia łazienki kupuj tylko w sprawdzonych sklepach, takich jak Łazienkaplus.pl.

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!