Aranżacja łazienki – czy popełniasz te błędy?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar19.07.2017
  • Autor: Justyna Sulejewska
aranżacja łazienki - błędyaranżacja łazienki - błędy

Planujesz remont łazienki i chcesz go zrobić jak najlepiej? A może czujesz, że w Twojej przestrzeni nie wszystko gra tak, jak powinno? W dzisiejszej poradzie zebraliśmy najważniejsze błędy popełniane podczas aranżacji łazienki. Poradzimy, jak się przed nimi ustrzec bez konieczności pomocy architekta wnętrz. Stwórz przestrzeń, która będzie Ci służyła przez lata!

W artykule:

 
1. Źle zagospodarowana przestrzeń

Przystępując do realizacji łazienki marzeń, najpierw należy skonfrontować marzenia z rzeczywistością. Większość z nas musi się liczyć z raczej niewielkim metrażem przeznaczonym na łazienkę, w którym nie da się zmieścić wanny wolnostojącej i przestrzennego prysznica typu walk-in. Warto wtedy pamiętać o kilku nowoczesnych produktach, które pomagają wygospodarować dodatkową przestrzeń manewrową przy zachowaniu maksymalnego komfortu z korzystania.

Najlepszym przykładem są wiszące miski WC z instalacją podtynkową, które są mniejsze od tradycyjnych o kompakt i nóżkę. W opinii wielu osób, miska podwieszana to też większa estetyka, ponieważ nie zagraca zajmowanej przestrzeni. Jednak bez wątpienia to wanny i prysznice zabierają najwięcej miejsca. Dla tych, którzy nie potrafią lub nie chcą rezygnować z jednego kosztem drugiego, rozwiązaniem stają się parawany nawannowe.

odleglosci-miedzy-elementami-wyposzenia-lazienki

Kupując niezbędne wyposażenie przede wszystkim pamiętaj o wymiarach łazienki.
Powyższa tabela przedstawia minimalne odległości, które należy zachować rozmieszczając różne elementy wyposażenia. Zastosuj się do nich, a Twoja łazienka na pewno będzie wygodna!


2. Nieprzemyślany wystrój

Zmienia się moda, tak samo jak nasze gusty. Ciężko nadążyć i kontrolować jedno czy drugie, ale przy aranżacji łazienki lepiej dokładnie przemyśleć jej wystrój i dominujący styl. I tak, chociaż czerń i wyraziste kolory będą modne w sezonie 2016/2017, ciężko je sobie wyobrazić w malutkiej toalecie w bloku. Tak jak projektanci ubrań, także i projektanci wnętrz hołdują powiedzeniu: klasyka nigdy nie wychodzi z mody.

Nim zdecydujesz się na ekstrawaganckie płytki i efektowną armaturę sprawdź, które kolory są neutralne i w jakich zestawieniach wypadają najlepiej. Czy wielkomiejski minimalizm przypadnie Ci do gustu, a może wolisz cieplejszą i jaśniejsza aranżację w stylu skandynawskim? W razie braku pomysłów, zainspiruj się gotowymi aranżacjami stworzonymi przez specjalistów.


3. Kupujesz nie myśląc o przyszłości


 

„Żyj chwilą!” – to powiedzenie niekoniecznie się sprawdza w kontekście zakupowym. Gdy kupujesz elementy wyposażenia łazienki nie bądź krótkowzroczny – weź pod uwagę czy za kilka, kilkadziesiąt lat ta łazienka będzie nadal równie komfortowa? Za przykład niech posłużą brodziki. Te wysokie mało komu sprawiają problem. Jednak osobom starszym będzie dużo wygodniej korzystać z kabiny typu walk-in lub prysznica z płytkim brodzikiem. Mniejszy brodzik to też mniej pracy przy jego sprzątaniu :). Pomyśl również o akcesoriach łazienkowych! Te, które można przykleić i odkleić, łatwiej wymienić na coś nowego.

 


4. Nie myślisz o środowisku (i swoich oszczędnościach)

Nadmierne zużycie wody jest poważnym problemem współczesnego społeczeństwa… oraz Twojego domowego gospodarstwa. Długa gorąca kąpiel, spłukiwanie, a nawet mycie zębów pod bieżącą wodą – łazienka jest miejscem, w którym szczególnie mocno eksploatujemy tę życiodajną substancję. Jednak nowoczesna łazienka to coraz częściej łazienka ekologiczna, a producenci armatury wprowadzają dodatkowe technologie, które pomagają zmniejszyć zużycie wody i tym samym wysokość Twoich rachunków. Kupując produkty wodooszczędne oszczędzasz zatem podwójnie!

5. Za mało miejsca na akcesoria

Funkcjonalność mamy wtedy, gdy to czego potrzebujemy jest zawsze pod ręką. Planując aranżację łazienki, wykorzystaj pozostałą przestrzeń na szafki i półki tak, aby codzienne użytkowanie było faktycznie wygodne. Weź pod uwagę liczbę lokatorów. W końcu łazienka dla singla i dla czteroosobowej rodziny różni się nie tylko ilością akcesoriów, ale też stylem życia domownika/ów.


6. Złe oświetlenie

Najlepsze jest oczywiście światło dzienne, dlatego jeśli podsiadasz okno w swojej łazience, postaraj się je jak najlepiej wyeksponować. Na przykład ustawiając pod oknem wannę wolnostojącą. Gdy decydujesz się na prysznic, to koniecznie na taki z przezroczystą ścianą, która przepuści światło.


W przypadku światła sztucznego, najważniejsze jest to przy lustrze. Wybierając dodatkowe oświetlenie zdecyduj się na kinkiety, rozstawione symetrycznie na wysokości oczu, lub lustro w całości podświetlane lampkami LED. Obie opcje zagwarantują równomierne oświetlenie twarzy, ważne choćby podczas robienia makijażu. Dla porównania, światło punktowe z góry oświetla nas tylko z jednej strony i deformuje rysy twarzy.


7. Nieodpowiednia wentylacja powietrza

Po czym poznasz złą wentylację powietrza w swojej łazience? Wysoka wilgotność i nieprzyjemny zapach to sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Jeśli zignorujesz problem, wkrótce pojawią się grzyby i pleśnie, a metale mogą zacząć rdzewieć. Zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zadbaj o prawidłową wentylację już na etapie aranżacji łazienki.


8. Źle dobrane materiały

Drewno może być świetnym elementem wystroju łazienki, o ile sięgniemy po produkty wykonane z odpowiedniego gatunku drewna i prawidłowo zakonserwowanego. Wówczas drewniane meble, blat czy półki będą długo cieszyły nasze oczy. Najlepsze są oczywiście te artykuły, które zostały zaprojektowane z myślą o łazienkach. 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz