Kabiny z niskim brodzikiem są najczęściej wykorzystywane w nowoczesnych projektach łazienek. Bez wątpienia jest to popularne rozwiązanie, ale czy to co modne jest także funkcjonalne?


1. Mały próg, mały problem!

Jaki jest niski brodzik, każdy widzi – niski! Albo możemy spojrzeć na ten element wyposażenia od drugiej strony i stwierdzić, że jest płytki. Zwykle producenci określają tę właściwość brodzików poprzez parametr głębokości, który się waha od 1,5 cm do 6 cm. Są już nawet brodziki... wpuszczane w podłogę, oferujące ten sam wizualny efekt, co prysznic bez brodzika (z odpływem prysznicowym).


Tak czy inaczej, dzięki swoim niewielkim wymiarom brodzik typu slim jest szczególnie pożądany w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze, gdyż dla tych domowników niski brodzik oznacza przede wszystkim niezależność oraz komfort użytkowania! Codzienna higiena będzie dla nich bezpieczniejsza i wolna od niepotrzebnych kontuzji spowodowanych potknięciem się o zbyt wysoki próg.

Ponadto łatwy dostęp do kabiny to też wygoda i samodzielność, do których każdy powinien mieć prawo – i to niezależnie od wieku. Do kabiny z płaskim brodzikiem łatwiej też wprowadzimy dodatkowe udogodnienie, jakim jest taboret. Nie wymaga on przytwierdzenia na stałe do ściany, więc łatwiej się dostosuje do Ciebie i Twoich potrzeb.
2. Łatwy w utrzymaniu w czystości

Podczas wybierania wariantu produktu warto brać pod uwagę nie tylko jego parametry techniczne, materiał z którego został wykonany itd., ale również swoje przyzwyczajenia i możliwości – chociażby to, ile czasu planujemy przeznaczyć na cotygodniowe porządki. Mniejsza powierzchnia niskich brodzików oraz brak wyraźnych wgłębień i zakamarków sprawiają, że jest je dużo łatwiej i szybciej wyczyścić, a później osuszyć. Bez wątpienia jest to istotna informacja dla tych, co sprzątać po prostu nie lubią!

3. Minimalistyczny design dla małych łazienek


Niskie brodziki są zdecydowanymi faworytami w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym. W połączeniu z kabiną pozbawioną relingów odsłonią całe piękno łazienki, która w stylistyce minimalistycznej opiera się raczej na dekoracyjnym zestawieniu kolorów i brył. Oczywiście, brodzik typu slim będzie doskonałym uzupełnieniem umeblowania, które w nowoczesnym designie jest zwykle równie oszczędne.

Dzięki niewielkim rozmiarom brodzika i przeszklonej kabinie prysznicowej łazienka wydaje się też bardziej przestronna. Aby optycznie powiększyć przestrzeń projektanci, bez względu na wybraną stylistykę wnętrza, polecają do małych łazienek właśnie niskie brodziki.  Warto mieć na uwadze, że dzięki połączeniu przeźroczystej kabiny i niskiego brodzika, strefę około prysznicową można wyróżnić ciekawymi płytkamitapetą wodoodporną czy mozaiką.

4. Nowoczesne wzornictwo to także niebanalne rozwiązania


W porównaniu z tradycyjnymi brodzikami, oferta brodzików niskich jest o wiele bardziej zróżnicowana. To nie tylko większy wybór producentów i propozycji cenowych, ale też większy wybór w zakresie modeli, kolorów, wymiarów, a nawet materiałów, z których wykonane są brodziki. Poza standardowymi białymi akrylowymi brodzikami, mamy również brodziki czarne lub imitujące naturalny kamień bądź cement.

Oczywiście, ta różnorodność daje nam o wiele większe możliwości aranżacyjne! Łazienka w stylu skandynawskim świetnie się zgra z jasnoszarym brodzikiem, podobnie jak łazienka wyłożona czarnymi płytkami podłogowymi z czarnym, eleganckim brodzikiem. Dodatkowo warto zauważyć, że będzie łatwiej dobrać kabinę lub ścianki do płaskich brodzików.

5. Jeden wymóg: musi być miejsce na odpływ!Przy takim repertuarze plusów, musiał się w końcu pojawić jeden minus. Ze względu na to,  że brodziki typu slim nie są wysokie oraz nie wymagają nóżek czy dodatkowych wsporników do ich położenia, problemem się staje miejsce na odpływ. Choć są specjalne, ultrapłaskie odpływy, to jednak nie zawsze to wystarczy. Nie we wszystkich mieszkaniach można podkopać się na wystarczającą głębokość, aby woda spływała swobodnie.

Pewnym rozwiązaniem jest zbudowanie dla brodzika podwyższenia i obudowanie go płytkami. Choć zachowujemy płaskie dno, to niestety likwidujemy w ten sposób niski próg wejścia. Wobec konieczności podmurowania brodzika musimy się też nastawić na dodatkowe koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, opłaceniem płytkarza oraz liczyć się z przedłużeniem remontu.

Dlatego przed zakupem koniecznie się skonsultuj z hydraulikiem/architektem, czy możesz zastosować niski brodzik w Twojej łazience!