Niski brodzik pod prysznicem? Cztery zalety i… jeden bezwzględny warunek do spełnienia!

Łazienka

Poradnik

Zrób to sam

Remont

  • calendar29.09.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Zalety i wady niskich brodzików.Zalety i wady niskich brodzików.

Kabiny z niskim brodzikiem są najczęściej wykorzystywane w nowoczesnych projektach łazienek. Bez wątpienia jest to popularne rozwiązanie, ale czy to co modne jest także funkcjonalne?

W artykule:


1. Mały próg, mały problem!


Jaki jest niski brodzik, każdy widzi – niski! Albo możemy spojrzeć na ten element wyposażenia od drugiej strony i stwierdzić, że jest płytki. Zwykle producenci określają tę właściwość brodzików poprzez parametr głębokości, który się waha od 1,5 cm do 6 cm. Są już nawet brodziki... wpuszczane w podłogę, oferujące ten sam wizualny efekt, co prysznic bez brodzika (z odpływem prysznicowym).

Tak czy inaczej, dzięki swoim niewielkim wymiarom brodzik typu slim jest szczególnie pożądany w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze, gdyż dla tych domowników niski brodzik oznacza przede wszystkim niezależność oraz komfort użytkowania! Codzienna higiena będzie dla nich bezpieczniejsza i wolna od niepotrzebnych kontuzji spowodowanych potknięciem się o zbyt wysoki próg.

Sprawdź >>> Oświetlenie lustra w łazience

Ponadto łatwy dostęp do kabiny to też wygoda i samodzielność, do których każdy powinien mieć prawo – i to niezależnie od wieku. Do kabiny z płaskim brodzikiem łatwiej też wprowadzimy dodatkowe udogodnienie, jakim jest taboret. Nie wymaga on przytwierdzenia na stałe do ściany, więc łatwiej się dostosuje do Ciebie i Twoich potrzeb.

2. Niski brodzik prysznicowy - łatwy w utrzymaniu w czystości


Podczas wybierania wariantu produktu warto brać pod uwagę nie tylko jego parametry techniczne, materiał z którego został wykonany itd., ale również swoje przyzwyczajenia i możliwości – chociażby to, ile czasu planujemy przeznaczyć na cotygodniowe porządki. Mniejsza powierzchnia niskich brodzików oraz brak wyraźnych wgłębień i zakamarków sprawiają, że jest je dużo łatwiej i szybciej wyczyścić, a później osuszyć. Bez wątpienia jest to istotna informacja dla tych, co sprzątać po prostu nie lubią!

Brodzik wpuszczany w posadzkę pozwala też uniknąć kłopotliwych połączeń, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Właśnie tych, do których szczególnie trudno dotrzeć podczas czyszczenia łazienki. A to oznacza nie tylko realną oszczędność czasu i energii poświęconej na porządkowanie, ale też wysoki poziom higieny w łazience. A to ma duże znacznie, szczególnie przy małych dzieciach.

3. Minimalistyczny design dla małych łazienek


Niskie brodziki są zdecydowanymi faworytami w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym. W połączeniu z kabiną pozbawioną relingów odsłonią całe piękno łazienki, która w stylistyce minimalistycznej opiera się raczej na dekoracyjnym zestawieniu kolorów i brył. Oczywiście, brodzik typu slim będzie doskonałym uzupełnieniem umeblowania, które w nowoczesnym designie jest zwykle równie oszczędne.


Dzięki niewielkim rozmiarom brodzika i przeszklonej kabinie prysznicowej łazienka wydaje się też bardziej przestronna. Aby optycznie powiększyć przestrzeń projektanci, bez względu na wybraną stylistykę wnętrza, polecają do małych łazienek właśnie niskie brodziki.  Warto mieć na uwadze, że dzięki połączeniu przeźroczystej kabiny i niskiego brodzika, strefę około prysznicową można wyróżnić ciekawymi płytkami ceramicznymi, tapetą wodoodporną czy mozaiką.

4. Nowoczesne wzornictwo to także niebanalne rozwiązania


W porównaniu z tradycyjnymi brodzikami, oferta brodzików niskich jest o wiele bardziej zróżnicowana. To nie tylko większy wybór producentów i propozycji cenowych, ale też większy wybór w zakresie modeli, kolorów, wymiarów, a nawet materiałów, z których wykonane są brodziki. Poza standardowymi białymi akrylowymi brodzikami, mamy również brodziki czarne lub imitujące naturalny kamień bądź cement.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?

Oczywiście, ta różnorodność daje nam o wiele większe możliwości aranżacyjne! Łazienka w stylu skandynawskim świetnie się zgra z jasnoszarym brodzikiem, podobnie jak łazienka wyłożona czarnymi płytkami podłogowymi z czarnym, eleganckim brodzikiem. Dodatkowo warto zauważyć, że będzie łatwiej dobrać kabinę lub ścianki do płaskich brodzików.

5. Jeden wymóg: musi być miejsce na odpływ!


Przy takim repertuarze plusów, musiał się w końcu pojawić jeden minus. Ze względu na to,  że brodziki typu slim nie są wysokie oraz nie wymagają nóżek czy dodatkowych wsporników do ich położenia, problemem się staje miejsce na odpływ. Choć są specjalne, odpływy brodzikowe, to jednak nie zawsze to wystarczy. Nie we wszystkich mieszkaniach można podkopać się na wystarczającą głębokość, aby woda spływała swobodnie.

Pewnym rozwiązaniem jest zbudowanie dla brodzika podwyższenia i obudowanie go płytkami. Choć zachowujemy płaskie dno, to niestety likwidujemy w ten sposób niski próg wejścia. Wobec konieczności podmurowania brodzika musimy się też nastawić na dodatkowe koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, opłaceniem płytkarza oraz liczyć się z przedłużeniem remontu.

Dlatego przed zakupem koniecznie się skonsultuj z hydraulikiem/architektem, czy możesz zastosować niski brodzik w Twojej łazience!

Montaż niskiego brodzika


Niski brodzik najłatwiej montuje się w nowo urządzanych łazienkach. Wówczas już na etapie prac budowlanych należy przygotować miejsce w posadzce na odpływ i syfon. Specjaliści zalecają, aby w nowych pomieszczeniach przygotować specjalne otwory na elementy instalacji odpływowej jeszcze przed wylaniem wylewki.

W sytuacji, kiedy niski brodzik lub model zlicowany z podłogą chcemy zamontować w remontowanej łazience, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skucie posadzki pod kabiną prysznicową i odpowiednie jej przygotowanie. Potrzebne jest nie tylko miejsce na odpływ i syfon, ale też potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie posadzki.

Montaż samego niskiego brodzika odbywa się podobnie jak w przypadku brodzika na nóżkach. Różnica polega na lokalizacji elementów odpływowych. Co ważne, kluczową kwestią przy prawidłowym montażu płaskiego brodzika jest idealne wypoziomowanie podłogi pod brodzik.

Jak zamontować niski brodzik na płytkach?


Płaskie brodziki (te do maksymalnie kilku centymetrów wysokości) zazwyczaj montuje się w posadzce na odpowiednio przygotowanym podłożu. Jeśli jednak potrzebujemy postawić je na płytkach, to należy podnieść poziom brodzika o odległość potrzebną do „ukrycia” elementów instalacji odpływowej. Należy wówczas podnieść poziom podłogi pod prysznicem, a przestrzeń między brodzikiem a posadzką zabudować płytkami.

Niski brodzik 90x90


Najbardziej standardowy wymiar kabin prysznicowych to 90 x 90 cm, dla mniejszych łazienek czasami wybiera się modele 80 x 80 cm. Idealnie komponują się z nimi modele niskich brodzików wpuszczanych w posadzkę lub z jedynie wystającym rantem (na wysokość maksymalnie 3 cm).

Zamontowanie niskiego brodzika w małej kabinie to dodatkowa oszczędność drogocennej przestrzeni. Fizycznie znosi barierę wejścia pod natrysk, a optycznie powiększa wnętrze.



Niskie brodziki 90 x 90 cm to też świetne rozwiązanie dla otwartych kabin walk-in. Zlicowane z poziomem posadzki, jedynie symbolicznie zaznaczają strefę prysznicową, nawet jeśli ścianka prysznicowa jest dłuższa niż bok brodzika. Pod kątem wygody, ergonomii i stylowego wyglądu to idealne rozwiązanie.

Niski brodzik bez kucia


Czy to w ogóle możliwe? Tak, ale przy założeniu, że jesteśmy w stanie podnieść poziom posadzki o kilka centymetrów potrzebnych do „zmieszczenia” elementów instalacji odpływowej.

Chcąc jednak zachować estetykę i funkcjonalność niskiego brodzika warto pójść na kompromis i wykuć jedynie niezbędne fragmenty potrzebne do ukrycia w posadzce odpływu i syfonu. Do niskich brodzików są dedykowane specjalne płaskie syfony. Wystarczą niewielkie modyfikacje w obrębie posadzki pod kabiną, by móc zainstalować płaski brodzik. Korzyści z tego rozwiązania zdecydowanie przewyższają wysiłek, jaki trzeba wnieść w wykucie miejsca pod brodzik.