Gdy projektujemy wymarzoną łazienkę i wybieramy armaturę łazienkową, zwykle zwracamy uwagę na dwie rzeczy: wygląd produktów oraz ich cenę. Nic dziwnego, w końcu są to ważne kwestie czy wręcz pierwszorzędne.


Myślisz jednak nie tylko o łazience ładnej, taniej, ale i ekonomicznej? Chcesz zadbać o środowisko? Wybieraj więc artykuły, które pomagają ograniczyć zużycie wody. Mówi się, że wnętrze jest najważniejsze i rzeczywiście! Ekologiczne elementy w artykułach łazienkowych są niewidoczne na pierwszy rzut oka albo są całkiem ukryte. Jak ich szukać, jak je rozpoznać? Pomożemy Tobie zostać ekspertem od świadomego kupowania i dobrego oszczędzania!

1. Perlator: czym jest i gdzie go znajdziesz?

Najpopularniejszy i najprostszy sposób na oszczędzanie wody łazience i kuchni. Perlator (nazywany czasem aeratorem albo „wodoszczędną końcówką”) to rodzaj sitka, które montuje się na końcu wylewki. Wywołuje zmianę ciśnienia w przepływającej wodzie, co z kolei sprawia, że zasysane powietrze miesza się z wodą. Tak napowietrzony strumień jest wciąż tak samo intensywny, ponieważ część wody została zastąpiona przez powietrze. Efekt? Przy takim samym czasie korzystania zużywasz mniej wody, i to nawet o 80% (w zależności od rodzaju zastosowanego perlatora).

 

Perlatory można zakupić osobno, a na rynku są dostępne dwa warianty – do montowania wewnątrz baterii (perlator z gwintem zewnętrznym) lub do zakładania na końcówkę kranu (z gwintem wewnętrznym). Niektóre perlatory mają podwójny gwint. Wybór odpowiedniego perlatora zależy od posiadanej przez Ciebie baterii. Te starszego typu wymagają perlatora nakładanego na wylewkę.

Coraz częściej producenci projektują baterie tak, aby już były wyposażone w perlator. Znajdziesz go w bateriach umywalkowych, zlewozmywakowych, bidetowych i w słuchawkach prysznicowych. Jeśli bateria posiada perlator, informację o nim znajdziesz w opisie produktu.

 

Z perlatorem

Bez perlatora

Bateria umywalkowa

7- 8 litrów na minutę

10-12 litrów na minutę

Słuchawka prysznicowa

6-10 litrów na minutę

16-20 litrów na minutę

Kupując perlator lub posiadającą go baterię, sprawdź z czego został wykonany. Te metalowe mogą ulegać korozji i są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Silikonowe lub plastikowe wykończenie nie tylko jest łatwiejsze w pielęgnacji, ale też kamień osadza się na nim wolniej.

Oczywiście, statystyki mogą się różnic w zależności od zastosowanych urządzeń. Jeśli jednak w opisie produktu pojawia się informacja, że przepływ wody wynosi ok. 10 litrów na minutę i mniej, to oszczędzasz!

2. Ogranicz przepływ wody!

Chcesz ograniczyć zużycie wody, zmniejsz jej przepływ przez Twoje krany i prysznice. Co prawda, nie mamy wpływu na średnicę rur wodociągowych, ale i w tym wypadku pomogą przemyślane zakupy i sprytne rozwiązania.

Jeśli posiadasz perlator, już redukujesz ilość przepływającej wody. Zminimalizuj koszty jeszcze bardziej zaopatrzając się w ogranicznik – specjalny element wyposażania, który można zamontować w baterii umywalkowej, wannowej czy prysznicowej. Jego zadanie polega na tym, by właśnie ograniczyć średnicę wypływu wody, nie ograniczając przy tym Twojego komfortu z użytkowania!

Ogranicznik występuje pod wieloma postaciami. Przede wszystkim jako samodzielne urządzenie, ale również jako część baterii czy słuchawki prysznicowej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musisz wymieniać całej armatury, aby zacząć prowadzić oszczędny tryb życia.

Jak zapewne wiesz, koszt zużycia ciepłej wody jest dużo wyższy. Dlatego nowoczesne baterie często posiadają specjalny ogranicznik, ogranicznik temperatury. Dzięki niemu kontrolujesz zużycie ciepłej wody, a jego instalacja jest dużo tańsza niż w przypadku baterii termostatycznych.

Pamiętaj: o ile w bateriach umywalkowych, kuchennych i prysznicowych chcemy ograniczyć przepływ wody, w przypadku baterii wannowych szukajmy wersji o jak… największym przepływie (40-50 litrów na minutę). Dlaczego? Napełnianie wanny średnio trwa około 10 minut, w trakcie których część napełnionej wody zdąży wystygnąć. Im szybciej leci woda, tym szybciej wanna się napełni, a woda nie wystygnie.

3. Baterie, które cenią wodę

Choć baterie dwuuchwytowe cieszą nasze oczy tradycyjnym, wpadającym w retro designem, nie są najlepszą opcją gdy planujemy ekonomiczną łazienkę. Baterie dwuuchwytowe potrafią zużyć nawet 42 litry wody na minutę, podczas gdy baterie jednouchwytowe już tylko 12 l/m. Tak duża różnica wynika z różnicy w ich budowie. Jednouchwytowe baterie posiadają mieszacz, dzięki któremu dużo łatwiej i szybciej kontrolujemy temperaturę czy wielkość strumienia . Kręcąc kurkami w bateriach dwuuchwytowych i próbując wyregulować strumień do optymalnej temperatury, tracimy czas, wodę… i pieniądze.

Oszczędzanie wody za pomocą baterii umywalkowej nie kończy się na wyborze odmiany jednouchwytowej. Producenci armatury łazienkowej poszerzają swoją ofertę o produkty ekonomicznie, wyposażone w specjalne technologie:

  • Baterie termostatyczne – posiadają wbudowany termostat, który utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Pokrętłem ustawiamy wybraną wartość, a urządzenie pozwoli płynąć wodzie dopiero wtedy, gdy ta uzyska odpowiednią temperaturę. Termostat to także gwarancja utrzymania stałej temperatury wody nawet podczas skoków ciśnienia w instalacji.
  • Baterie bezdotykowe – dzięki sensorom woda zaczyna płynąć po zbliżeniu rąk i automatycznie przestaje po ich odsunięciu od baterii. Tym samym ograniczasz niepotrzebne „lanie wody”, np. podczas mydlenia rąk, golenia się, mycia zębów.

Pamiętaj: powyższe wodooszczędne funkcje występują również w bateriach bidetowych, prysznicowych czy kuchennych!

 

4.Dwufunkcyjny system spłukiwania oszczędza wodę

Jeżeli potrzebujesz 0,5 litra mleka, to czy kupujesz karton 2-litrowy a resztę wyrzucasz? No właśnie! Dlatego zamiast tradycyjnej spłuczki, lepiej wybrać dwufunkcyjny system spłukiwania, który możesz z łatwością dostosować do swoich potrzeb. Stelaże podtynkowe i elementy montażowe pod WC zawierają również spłuczki dostosowane do dwuelementowych przycisków.

Jednym z nich spuścić cała dostępna ilość wody (zwykle to jest 6 litrów), drugim jedynie połowę. Część zestawów posiada alternatywną opcję Start/Stop, którą możesz samodzielnie kontrolować spłukiwanie.

Zapisz