Drewno w łazience, czyli garść informacji o sposobach aranżacji łazienki przy zastosowaniu elementów drewnianych oraz o najbardziej odpowiednich do tego gatunkach.


Drewniane wykończenia w łazience zdobywają w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, ponieważ drewno doskonale pasuje zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Drewniane elementy ożywiają wnętrze, przełamują chłód ceramiki, szkła i chromu, dodając łazience naturalnego uroku.

Zastosowanie drewna w aranżacji wnętrz, w tym także łazienek, staje się coraz bardziej popularne, choć wielu z nas podchodzi do tego tematu z rezerwą. Specjaliści przekonują jednak, że niepotrzebnie – dostępne na rynku materiały i akcesoria drewniane są całkowicie bezpieczne i trwałe. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy odpowiedni do łazienki rodzaj drewna i regularnie będziemy o nie dbać.

Niepodważalną zaletą drewna jest jego uniwersalizm – pasuje do każdego koloru łazienki i stylu aranżacji. Idealnie komponuje się we wnętrzu, w którym znajdują się żywe rośliny. Drewno w łazience może być zastosowane w postaci drobnych elementów wykończeniowych – np. drewniane akcesoria łazienkowe, ramy luster, ale również stanowić główne akcenty aranżacji i wyposażenia łazienki wybrane już na etapie jej projektowania. Drewniane mogą być zatem podłogi, panele ścienne, meble, obudowa wanny, a nawet sama wanna czy umywalka.

Impregnacja drewna

Podstawową kwestią przy wyborze drewnianych materiałów do urządzenia czy wyposażenia łazienki jest gatunek drewna, z jakiego są wykonane. Wiadomo, iż w łazience zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach, okresowo utrzymuje się tu też duża wilgotność. Dlatego nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zastosowania w łazience. Najlepsze są gatunki odporne na wilgoć i zagrzybienie oraz twarde, odporne na uszkodzenia. Do takich należą niewątpliwie gatunki drzew egzotycznych: teak, jatobe, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, badi i wenge.

Te można stosować w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć – w pobliżu umywalki, wanny czy prysznica. Mniej odporne na wilgoć są kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola). Gatunki drzew egzotycznych występują w bogatej gamie kolorystycznej, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiedni odcień pasujący do aranżacji swojej łazienki. Należy pamiętać, iż teak ma tendencję do ciemnienia. Aby zatrzymać ten proces, należy regularnie stosować materiały impregnujące z filtrami UV.

W łazience możemy zastosować również rodzime gatunki drzew, przy czy mają one mniejszą odporność na wilgoć niż egzotyczne. Najlepiej zdecydować się na dąb, wiąz, jesion, buk, modrzew, czy też – w bardziej suchych miejscach – na sosnę, świerk, czereśnię oraz gruszę. W przypadku drewna krajowego konieczne jest odpowiednie jego zabezpieczenie, a następnie regularna impregnacja poprzez lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, woskowanie albo malowanie.

Płytki dewnopodobne

Drewno z powodzeniem może zastąpić podłogowe płytki ceramiczne czy gres. Drewniana podłoga nie tylko pięknie wygląda, ale daje także przyjemne w dotyku odczucie – zwłaszcza dla gołych, wilgotnych po kąpieli czy prysznicu stóp. Decydując się na położenie drewnianej podłogi w łazience, najlepiej wybrać drewno lite w postaci parkietu czy paneli trójwarstwowych, lub też parkiet przemysłowy.

Nie poleca się natomiast desek z litego drewna, które ulegają wypatrzeniu. Łączenia należy wypełnić kauczukiem syntetycznym, aby wilgoć nie dostawała się pod powierzchnię podłogi, w wyniku czego mogłaby się ona zdeformować oraz zabrudzić (grzyby, pleśnie). Podłogę, nawet tę z drewna egzotycznego, najlepiej od razu zaimpregnować specjalnym do tego celu olejem lub lakierem.

Minusem drewnianej podłogi jest niemożność położenia ogrzewania podłogowego – drewno nie jest odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak i jej znaczne zmiany.

Drewniane meble łazienkowe

Drewno można zastosować także na ścianach, stosując te same gatunki i materiały co na podłodze. Drewniane ściany dają efekt fińskiej sauny, a tym samym bardzo naturalny wygląd, choć nieco przytłaczający i optycznie pomniejszający wnętrze.


Często wykorzystywanym drewnianym dodatkiem w łazience, pełniącym funkcję tak estetyczną, jak i funkcjonalną, są meble. Jeśli zdecydujemy się na dobre gatunkowo, wykonane z odpowiednich materiałów, posłużą nam długie lata, stanowiąc jednocześnie ozdobę łazienki. Zawsze też możemy wybrać meble z okleiną imitującą drewno - efekt wizualny często bardzo podobny, a osiągnięty dużo niższym kosztem.


Urządzając łazienkę z wykorzystaniem naturalnych materiałów, a w szczególności drewna, ozdabiając ją dodatkowo żywymi roślinami, zaaranżujemy tym samym idealną przestrzeń domowego relaksu. Drewno daje bowiem przyjemne odczucie wizualne i dotykowe, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pomaga się odprężyć.

Zapisz

Zapisz

Zapisz