5 sprawdzonych sposobów na zapchany zlew
Kuchnia
Poradnik
- 05.08.2015
Woda powinna na bieżąco spływać do rur, nigdy nie zbierać się w komorze zlewozmywaka, nie cofać się i nie powodować przykrego zapachu. Jak utrzymać taki stan?
Zatkany zlew to zmora wielu ludzi. Zaczyna się niepozornie, słyszymy delikatne bulgotanie, ale po czasie woda zaczyna spływać coraz wolniej, a z rur wydobywa się niemiły zapach... Wpadamy niemalże w panikę i dzwonimy czym prędzej po hydraulika, a ten nierzadko życzy sobie sporą kwotę za swoje usługi. Na szczęście sytuację można opanować bez pomocy specjalisty, choć w równie fachowy i szybki sposób.
Jak odetkać zlew?
Zatkany zlew i utrudnione spływanie wody to problemy, z którymi każdy z nas regularnie musi się zmierzyć, zarówno w kuchni, jak i w łazienkowych umywalkach. Jest wiele sposobów na skuteczne odetkanie zlewu – od chemicznych środków kupionych w drogerii, przez domowe sposoby na zapchany zlew aż po mechaniczne metody przepychania rur.
Odpowiednia pielęgnacja zlewu i baterii kuchennych, dbałość o to, co spływa do kanalizacji razem z wodą są kluczowe dla utrzymania drożności rur. Idealnie sprawdza się tu zasada, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zdecydowanie lepiej dbać o zlew niż potem być zmuszonym radzić sobie z problemem zalegających zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu. Prędzej czy później doprowadzą one do całkowitego zablokowania przepływu, a nas narażą na koszty związane z udrożnieniem kanalizacji.
Sprawdź >> Jak wybrać panele do salonu?
Zatkany zlew - 5 sprawdzonych sposobów
Po pierwsze - zapobieganie
Zapobieganie tego typu sytuacjom jest bardzo ważne, dlatego nie należy zapominać o regularnym dbaniu o nasze zlewy. Przede wszystkim warto pamiętać o nadrzędnych zasadach niewrzucania różnego rodzaju resztek jedzenia do zlewu, fusów z kawy, herbaty czy ziół.
Nie należy wlewać również do zlewu gorącego tłuszczu, gdyż po zastygnięciu zalega on w rurach, a w połączeniu z pozostałościami jedzenia gromadzi się i zatyka zlew. Mimo że większość z nas jednak stara się dbać o drożność swoich zlewów, to w praktyce często nie jesteśmy w stanie zapobiec dostaniu się nawet minimalnych ilości resztek jedzenia do ich wnętrza.
Warto zaopatrzyć się więc w niewielkie sitko, którego koszty zakupu są niemalże minimalne, a którego użycie naprawdę może pomóc i zapobiec lub przynajmniej opóźnić proces zatykania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli sitek, dlatego każdy może dobrać odpowiednie i pasujące do aranżacji czy wystroju wnętrza.
Inną metodą zapobiegania gniciu ewentualnych resztek jedzenia czy innych odpadów organicznych jest zaopatrzenie się w rozdrabniacz zlewozmywakowy, a więc młynek mielący wszystkie odpady, które trafią do rury zlewu. Dzięki temu nic w nich nie zalega, nie gnije, a urządzenie zapobiega pojawieniu się lub rozprzestrzenianiu gryzoni.
Środki chemiczne - najpopularniejszy sposób na zatkany zlew
Środki chemiczne to jedna z najpopularniejszych i najszybszych metod oczyszczania zapchanego zlewu. Można je dostać w niemalże każdym sklepie z działem chemii gospodarczej, a ich ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych w zależności od typu i marki danego produktu.
Głównym składnikiem środków udrożniających rury jest wodorotlenek sodu (stężenie – ponad 30% w jednym z popularnych produktów), a ich działanie jest silnie żrące i często niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jednak postępując zgodnie z instrukcją stosowania produktu i aplikując go należycie, nic złego nam ani naszemu zdrowiu nie grozi. Środki chemiczne są dobrym wyjściem, jeśli zator powstał tu pod otworem odpływowym lub podczas profilaktycznego zapobiegania takim sytuacjom.
Domowe sposoby na zapchany zlew
I choć środki chemiczne mają wielu zwolenników, to dla osób dbających o ekologię i ceniących sobie domowe sposoby na rozwiązywanie codziennych problemów produkty dostępne na sklepowych półkach są zbędne. Jak się okazuje, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że z artykułów, które mamy w kuchennych szafkach, możemy sami stworzyć produkty, które nie tylko równie sprawnie poradzą sobie z zatkanym zlewem, ale i będą o wiele bardziej ekologiczne.
Najczęściej stosowaną metodą udrażniania rur jest mieszanka sody oczyszczonej z octem. Do zatkanego zlewu należy wsypać pół szklanki sody, a następnie pół szklanki octu i zatkać szmatką odpływ. Między tymi dwoma produktami dojdzie do reakcji chemicznej, a w efekcie pojawi się piana, którą należy po ok. 30 minutach zalać wrzącą wodą.
Przepychaczka - gdy nic nie pomoże
Gdy nie pomogły ani środki chemiczne kupione w drogerii, ani te, które wykonaliśmy sami, warto sięgnąć po tradycyjną przepychaczkę gumową, która może uratować sytuację. Koszt jej zakupu jest niewielki, dlatego warto ją nabyć, zanim dojdzie do niebezpiecznego zatoru.
Użycie takiej przepychaczki jest niezwykle proste, należy jednak pamiętać o zatkaniu wolną ręką otworu przelewowego tuż przed rozpoczęciem udrażniania rur. Następnie wystarczy gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i kilkakrotnie docisnąć do niego kielich, używając drążka. Zgromadzona woda powinna odpłynąć, a my uzupełniamy rurę świeżą i ewentualnie powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu.
Sprężyna kanalizacyjna (żmija)
Jeśli zator jest naprawdę poważny, warto wytoczyć przeciwko niemu równie poważne i skuteczne działa. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po tzw. żmiję, czyli sprężynę kanalizacyjną, która z jednej strony zakończona jest ostrym szpicem, a z drugiej korbą.
Takie sprężyny mają różne wymiary, od 1,5 do 5 metrów długości, a grubość żmij przeznaczonych do zlewozmywaków waha się w granicach od 4 do 6 mm. Do tego typu udrożniania potrzebne są 2 osoby, gdyż jedna musi trzymać sprężynę, a druga ją wkręcać. Cały proces powinno poprzedzić oczywiście zdjęcie syfonu. Po wkręceniu spiralnego drutu należy go wyciągnąć, odkręcając w przeciwną stronę.
Sprężyna kanalizacyjna jest w pełni bezpieczna dla każdej instalacji kanalizacyjnej, choć należy pamiętać o tym, aby używać jej delikatnie, zwłaszcza w starym budownictwie. Jak widać, sposobów na udrożnienie zapchanego zlewu jest bardzo dużo. Co ważne, jeśli są one odpowiednio dobrane do problemu, na pewno sobie z nim poradzą, a my będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Oczywiście, jeśli zator będzie na tyle poważny, że żadna z wymienionych porad nie pomoże, należy skontaktować się z hydraulikiem i pozostawić tę kwestię jemu. Jednak pamiętając o naczelnych zasadach dbania o nasze zlewy, o profilaktycznym używaniu środków czyszczących, czy to tych domowych, czy ze sklepowych półek, ryzyko poważnego zapchania zlewu będzie sprowadzone do minimum.
Poznaj nasze inspiracje >>> Złota łazienka
Domowe sposoby na zatkany zlew
Zanim sięgniemy po silne detergenty i mechaniczne sposoby udrażniania rur, warto spróbować odetkać rury wykorzystując domowe pomysły na zatkany zlew. To metody praktykowane od lat, proste i skuteczne.
- Woda i ocet
Dużą popularnością cieszy się domowa metoda oczyszczania zlewu wykorzystująca sodę oczyszczoną i ocet. Należy wsypać do odpływu pół szklanki sody, a następnie wlać taką samą ilość octu. Koniecznie trzeba zatkać odpływ, aby powstająca wskutek reakcji piana zadziałała wewnątrz rur. Po 30 minutach należy obficie spłukać zlew.
- Sól i wrzątek
To jeden z tych prostych sposobów na zatkany zlew, który stosowały nasze babcie. Wsyp do odpływu czubatą łyżkę soli, a następnie zalej ją wrzątkiem. Sól rozpuści zanieczyszczenia i pozwoli udrożnić przepływ.
- Pojemniki na odpady
Zdarza się, że podczas zmywania do odpływu wpadają reszty jedzenia, które gromadząc się w rurach zatrzymają (a z czasem całkowicie blokują) przepływ wody. By temu zapobiegać, warto koło zlewozmywaka postawić pojemnik na odpady, gdzie będziemy wrzucać wszystkie resztki.
Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Jak odetkać mocno zatkany zlew?
Aby odblokować mocno zatkany zlew, zamiast kreta do rur możesz spróbować użyć mieszaniny sody oczyszczonej i octu, wlewając najpierw sodę, a następnie ocet, i pozostawiając na kilka minut. Innym rozwiązaniem jest użycie płynu do udrażniania rur, stosując go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli te metody zawiodą, użyj przepychacza lub spirali kanalizacyjnej, aby mechanicznie usunąć zator.
Aby w przyszłości uniknąć tego rodzaju sytuacji, warto zlew wyposażyć w pojemniki na odpadki, młynek do resztek i dozowniki do płynów.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z wanną i pralką
Masz małą łazienkę, a chcesz zmieścić w niej i wannę, i pralkę? Dowiedz się, co...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Ogrzewanie domu i mieszkania – na jakie rozwiązanie się zdecydować?
W naszym klimacie ogrzewanie domu jest koniecznością. Stąd wybór metod...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu francuskim
Łazienka w stylu francuskim jest elegancka i wygodna. Kusi pałacowym przepychem...
Czytaj dalej
Łazienka
Ciemna łazienka – czy będzie praktyczna? Jak ją urządzić?
Ciemna łazienka wcale nie musi być duża! Podpowiadamy, jak zaaranżować...
Czytaj dalej
Poradnik
Pomysły na oświetlenie sypialni
Sypialnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Z założenia powinna sprzyjać...
Czytaj dalej