Coraz więcej osób docenia zalety ogrzewania podłogowego w łazienkach. Daje ono ogromne możliwości aranżacyjne, gdyż wszystkie ściany są wolne, a komfort maksymalnie zapewniony!


Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można stosować jako bazowe grzanie pomieszczenia lub dodatkowe uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania. Wyróżniamy dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Jest niezależne od pory roku czy dnia, możemy je włączać wedle potrzeby. W tym przypadku stosuje się trzy rozwiązania: kable grzejne (najtańsze) zatapiane w posadzce, a także matę lub folię grzewczą. Folia daje większe możliwości dopasowania do kształtu pomieszczenia, mata zaś oparta jest na systemie modułowym i dobrze sprawdza się w pomieszczeniu prostokątnym.Elektryczne kable grzejne i rury ogrzewania wodnego kładzie się na wylewce betonowej, maty i folie nie wymagają specjalnie przygotowania podłoża. Ogrzewanie podłogowe należy przykryć materiałami o wysokiej przewodności ciepła – gresem, terakotą lub kamieniem naturalnym. Jeśli chcemy zastosować drewno, powinno mieć niski współczynnik kurczliwości – tek, iroko czy merbau, inne gatunki mogą się zdeformować pod wpływem wilgoci i ciepła.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Połączone jest z systemem centralnego ogrzewania, co oznacza, że poza sezonem nie działa. Na czym dokładnie polega? Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur grzejnych (z tworzyw sztucznych lub metali), przez które przepływa ogrzana woda.Zamontowane rury zalewa się warstwą jastrychu, na którym następnie instalowana jest warstwa wykończeniowa podłogi (np. płytki ceramiczne). Zaletą tego rozwiązania są stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji, choć położenie instalacji wodnej jest zdecydowanie droższe. Ogrzewanie podłogowe wodne podnosi poziom podłogi o około 5 cm, co w niektórych przypadkach uniemożliwia jego zastosowanie.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe


Wady

Ogrzewanie podłogowe nie będzie najlepszym wyborem w pomieszczeniach, w których duża część wyposażenia znajduje się bezpośrednio na podłodze (np. meble bez nóżek), ponieważ utrudnia to równomierne rozchodzenie się ciepła. W przypadku dużych łazienek czy salonów kąpielowych warto położyć ogrzewanie podłogowe oraz dodatkowo zamontować grzejnik lub grzałkę na ścianie.

Dzięki temu całe pomieszczenie będzie dobrze ogrzane, a grzejnik ścienny pozwoli na wysuszenie ręcznika. Wadą ogrzewania podłogowego w łazienkach z pewnością jest długi czas nagrzewania się podłogi, zanim zacznie przekazywać ciepło do pomieszczenia. Z drugiej strony po rozgrzaniu długo pozostaje ciepła, nawet wtedy, gdy odetniemy dopływ energii do instalacji.

Zalety

Z zalet ogrzewania podłogowego na pewno należy wymienić wygodę i komfort użytkowania oraz aspekt estetyczny (instalacja jest zupełnie niewidoczna). Zastosowanie tego rozwiązania nie wymaga również gospodarowania miejsca na urządzenia grzewcze, co jest szczególnie przydatne przy urządzaniu małej łazienki.

Ponadto, ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego – oznacza to, że odczuwamy przyjemne ciepło już przy 20, a nie 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Wiąże się to z oszczędniejszym zużyciem energii, ponieważ temperatura potrzebna do zasilenia grzejników podłogowych jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach.