Rodzaje grzejników i sposoby ich podłączenia

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar19.05.2015
  • Autor: Agnieszka Możejko
Grzejnik pokojowyGrzejnik pokojowy

Grzejnik stanowi część instalacji grzewczej, dlatego musi pasować do rodzaju zamontowanego kotła. Decydując się na kocioł i grzejniki jednego producenta będziemy mieć pewność, że doskonale będą ze sobą współpracować. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, sprawdźmy dokładnie, czy wybrany kocioł i grzejniki są kompatybilne – taką informację powinniśmy uzyskać zarówno u producenta kotła, jak i grzejników.

W artykule:

Ważne jest także to, aby uwzględnić materiał, z jakiego są wykonane rury instalacji grzewczej. Jeśli mamy rury plastikowe, wielowarstwowe lub stalowe, możemy do nich podłączyć praktycznie każdy grzejnik. Jeśli jednak położyliśmy rury miedziane, nie powinniśmy – ze względu na ryzyko korozji całej instalacji – stosować do nich grzejników aluminiowych.

Orientacyjnie przyjmuje się, że na 1 m2 pomieszczenia słabo izolowanego o standardowej wysokości 2,5 m zapotrzebowanie cieplne wynosi >100 W, zaś dobrze izolowanego >40 W. Maksymalną wydajność cieplną uzyskamy montując grzejnik w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, czyli pod oknem i kratkami wentylacyjnymi. Pamiętajmy także, że mniej wydajny pod względem cieplnym będzie grzejnik zabudowany.


Rodzaje grzejników

Ze względu na materiał, z jakiego grzejniki są wykonywane, możemy wyróżnić modele stalowe, żeliwne i aluminiowe.

Grzejniki stalowe

Najpopularniejsze z nich są grzejniki płytowe – im większa jest liczba płyt, tym większa jest moc grzejnika, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich gabarytów. Płyty czołowe mogą być gładkie lub faliste. Zaletą grzejników stalowych jest różnorodność ich wymiarów: 30-90 cm wysokości, 30-300 cm długości. Grzejniki stalowe są wrażliwe na jakość wody przepływającej w instalacji – radykalnie zmniejsza się ich trwałość, gdy do instalacji dostaje się tlen (dzieje się tak w przypadku ogrzewania wody kotłem na paliwo stałe).

W łazienkach najczęściej spotyka się grzejniki stalowe drabinkowe, ze względu na możliwość wykorzystania ich jako suszarki do ręczników.

grzejnik primavera instal projekt

Grzejniki żeliwne

Grzejniki najbardziej popularne w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem budowanych w poprzednim stuleciu. Choć obecnie wypierane są przez stalowe i aluminiowe modele, nie można im jednak odmówić kilku zalet: są bardzo odporne na korozję, ich trwałość wynosi nawet kilkadziesiąt lat, a ponadto długo utrzymują ciepło. Ich duża bezwładność cieplna pozytywnie wpływa na pracę kotła – palnik rzadziej się uruchamia, a po włączeniu dłużej funkcjonuje, dzięki czemu wolniej się zużywa i pracuje bardziej ekonomicznie.

Grzejniki aluminiowe

Pod względem konstrukcji są podobne do żeliwnych – mają budowę członową, jednak pod względem funkcjonalnym zbliżone są do stalowych – mają niewielką bezwładność cieplną, czyli szybko się nagrzewają, ale i równie szybko stygną. Grzejniki aluminiowe są mniej popularne od stalowych.

Podłączenie grzejnika  rodzaje

Wyróżniamy trzy główne rodzaje podłączeń grzejników do instalacji: dolne, boczne i krzyżowe.

Dolne podłączenie grzejnika

Najczęściej jest stosowane w nowym budownictwie. W tym przypadku woda doprowadzana i odprowadzana jest rurkami zamontowanymi na dole grzejnika, zazwyczaj po prawej stronie (choć lewostronne również są dostępne na rynku). Zdarzają się też podłączenia dolne umieszczone w połowie długości grzejnika – zamawiając te oraz lewostronne, należy liczyć się z dłuższym czasem realizacji zlecenia.

aranżacja łazienki z grzejnikiem dekoracyjnym

Podłączenie boczne

Woda doprowadzana i odprowadzana jest za pomocą króćców umieszczonych z boku grzejnika (z prawej lub lewej strony). Ten sposób montażu jest najmniej inwazyjny, ponieważ wykorzystuje stare podłączenie, dzięki czemu unikamy kucia ścian i wprowadzania nowych rur.

Podłączenie krzyżowe grzejnika

Woda doprowadzana jest górą, a odprowadzana dołem po przeciwległej stronie grzejnika. Podłączenie krzyżowe wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku długich grzejników, co zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej ich powierzchni.

Podłączenie boczne i krzyżowe stosuje się często w instalacjach remontowanych, w których wymienia się grzejniki żeliwne na stalowe lub aluminiowe, przy jednoczesnym pozostawieniu dotychczasowego rozmieszczenia rur instalacji CO.