Rodzaje baterii umywalkowych – jaką wybrać?

Łazienka

Poradnik

  • calendar21.04.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Rodzaje baterii umywalkowych – jaką wybrać?Rodzaje baterii umywalkowych – jaką wybrać?

Od ilości dostępnych na rynku baterii umywalkowych można dostać zawrotu głowy. Nie chodzi tylko o marki, design i kolory powłok, ale przede wszystkim o rodzaje: wolnostojące, podtynkowe, ścienne, elektroniczne, samozamykające… Co to wszystko oznacza i jaką baterię umywalkową wybrać?

W artykule:

Podział baterii ze względu na sposób obsługi

Baterie dwuuchwytowe

Najbardziej znane, choć już raczej przestarzałe rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje wyposażono je w dwa pokrętła – jedno do regulacji wody ciepłej, a drugie do zimnej. By ustawić pożądany strumień, musimy się trochę nagimnastykować, ale za to zyskujemy klasyczny akcent w pokoju kąpielowym, nawiązujący do stylu retro.

Nasi faworyci: Axor Montreux, Hansgrohe Metropol, GROHE Atrio

Baterie jednouchwytowe

Posiadają tylko jedną dźwignię i głowicę mieszającą, które pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów strumienia. Operując poziomo, ustawiamy temperaturę, a pionowo – pożądane ciśnienie. Baterie jednouchwytowe, pod względem komfortu i ekonomii użycia, przewyższają armaturę dwuuchwytową.

Pamiętajmy, by przy zakupie zwrócić uwagę, czy model, który nam się spodobał, posiada głowice ceramiczną, która zapewnia najwyższą możliwą trwałość.

Ponieważ to najpowszechniejszy typ armatury, wybór kolekcji, form i wariantów jest bardzo szeroki. Polecamy szukanie swojego ideału u producentów, tworzących najlepszej jakości baterie umywalkoweGROHE, OLTENS, Axor, Deante, HANSA, Hansgrohe, KLUDI, Zuchetti.



Baterie samozamykające

Nazwa wzięła się stąd, że o ile do uruchomienia przepływu konieczna jest ludzka ingerencja, o tyle po kilkudziesięciu sekundach, bateria sama zamyka obieg wody, wyłączając strumień. Taki model armatury jest szczególnie ceniony przez osoby szukające instalacji sanitarnej do miejsc publicznych, wielbicieli sterylnej czystości i entuzjastów ochrony środowiska. Bateria bowiem, wykluczając konieczność ponownego dotykania dźwigni, nie pozwala na zmarnowanie dużej ilości wody i nie naraża nas na kontakt z pokrytym bakteriami uchwytem.

Nasi faworyci: HANSA Polo, Tres Clas-Tres, GROHE Eurosmart Cosmopolitan T

Baterie elektroniczne

Ten typ armatury został wyposażony w specjalny czujnik podczerwieni, który rejestruje obecność dłoni użytkownika i automatycznie włącza i wyłącza przepływ wody. Taki wariant jest bardzo higieniczny i ekonomiczny, ponieważ nie ma potrzeby dotykania dźwigni, a strumień płynie tylko wtedy, gdy go potrzebujesz. Właśnie dlatego, baterie tego typu są częstym wyborem osób, którym zależy na budowaniu świadomości ekologicznej i oszczędzaniu pieniędzy. Są one także ulubieńcami minimalistów, ponieważ linia baterii pozostaje niezakłócona żadnymi dźwigniami. Zależnie od modelu, temperaturę możesz ustawić za pomocą dyskretnego uchwytu, albo przy użyciu specjalnego pilota.

Nasi faworyci: GROHE Allure E, HANSA Public E, KLUDI Balance

Baterie ze sterownikiem elektronicznym

To zupełnie innowacyjna odsłona mieszaczy umywalkowych. Poza elegancką wylewką, montuje się również elektroniczny sterownik, który pozwala na prostą kontrolę parametrów wody. Ciśnienie reguluje się za pomocą klawiszy „plus” i „minus”, a temperaturę - przekręcając przycisk. Taki wariant wychodzi naprzeciw potrzebom osób, poszukujących nietuzinkowych rozwiązań i idealnie nadaje się do modernistycznych, niesztampowych wnętrz.

Nasi faworyci: GROHE Allure F-Digital, GROHE Veris F-Digital

Baterie „joystick”

W tej grupie armatury, tradycyjną rączkę do kontroli strumienia, zastąpiono smukłym joystickiem. Dzięki temu baterie nie tylko wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się w nowoczesnych i minimalistycznych pokojach kąpielowych, ale także zwiększają poziom komfortu w łazience. Dźwignie dobrych producentów są niebywale lekkie w obsłudze – wystarczy delikatne muśniecie koniuszkiem palca, by ustawić pożądany przepływ wody. Temperaturę regulujemy manipulując uchwytem w poziomie, a ciśnienie – w pionie.

Nasi faworyci: KLUDI O-CEAN, Hansgrohe PuraVida, GROHE Eurodisc Joy

 Podział baterii ze względu na sposób montażu

Baterie stojące

Baterie stojące, to najliczniej reprezentowana grupa armatury. Wszystkie mieszacze, widoczne na zdjęciach powyżej, należą właśnie do tego typu. Instaluje się je bezpośrednio w otworze na misie umywalkowej, najczęściej przy pomocy giętkich węży przyłączeniowych.

Nasi faworyci: Ilość modeli jest liczona w tysiącach. My rekomendujemy sprawdzone marki jak bateria umywalkowa: GROHE, Axor, OLTENS,Deante, Hansgrohe, HANSA, KLUDI, Zuchetti


Baterie wolnostojące

Baterie wolnostojące są idealnym wyborem dla posiadaczy modernistycznych umywalek nablatowych. Montuje się je bezpośrednio na płycie albo blacie szafki podumywalkowej. Taki rodzaj wzornictwa jest szczególnie ceniony przez osoby, które w łazience chcą wykreować strefę przyjemnego relaksu i odprężenia, na wzór luksusowych, japońskich salonów SPA.

Nasi faworyci: KLUDI Ambienta, GROHE Essence, Hansgrohe Logis

 

Baterie ścienne natynkowe

Popularna forma mieszaczy wannowo-prysznicowych, rzadziej stosowana w przypadku armatury umywalkowej. Bateria umywalkowa ścienna, w wariancie natynkowym, jest przyłączana bezpośrednio do instalacji i wymaga przemyślanych działań, już na etapie rozplanowywania łazienki. Ten rodzaj montażu pozwala zachować nienaruszoną estetykę misy umywalkowej i pozostawia więcej przestrzeni na jej brzegu.

Nasi faworyci: OLTENS,HANSA Prado Clinica, GROHE Eurosmart Cosmopolitan, Hansgrohe Focus Care

 

Baterie ścienne podtynkowe

Jeżeli szukasz armatury, która ukrywa wszystkie części montażowe w środku, a jedyne co pozostawia, to elegancką wylewkę i dźwignie, to właśnie wariant dla Ciebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Twoja strefa umywalkowa, zyska wyjątkowo estetyczny i nowocześnie minimalistyczny wygląd. Do prawidłowego działania, wymagany jest odpowiedni element podtynkowy, z umieszczoną w środku głowicą.

Nasi faworyci: GROHE Eurostyle, Axor Bouroullec, HANSA Ligna


Baterie specjalne i termostaty

Baterie specjalnego przeznaczenia Oprócz baterii używanych w każdym gospodarstwie domowym, producenci starają się spełnić potrzeby grup społecznych, wymagających szczególnych udogodnień. Należą do nich np. osoby niepełnosprawne i pracownicy szczebla medycznego. Ze względu na ograniczenia ruchowe, lub restrykcyjne wymogi sterylności, potrzebują oni armatury, którą można z łatwością obsłużyć łokciem. Dlatego dedykowane im mieszacze, posiadają dłuższe i bardziej ergonomiczne dźwignie. Część z nich jest również wyposażona w głowice termostatyczne, które gwarantują utrzymanie bezpiecznej dla skóry temperatury strumienia.

Nasi faworyci: KLUDI Meci-Care, GROHE Grohtherm Ergomix, HANSA Medi Mix

Termostaty podumywalkowe

Oprócz wyżej wspomnianych baterii specjalnego przeznaczenia, mało które mieszacze umywalkowe wyposażono w głowicę termostatyczną. Jest ona istotna, ponieważ w zaledwie ułamku sekundy wychwytuje zmiany ciśnienia w instalacji wodociągowej i nie dopuszcza do niebezpiecznych wahań temperatury strumienia. Niweluje w ten sposób ryzyko oparzeń, na które są szczególnie narażone małe dzieci i osoby starsze. Niestety, kupno armatury termostatycznej nie jest łatwe, nawet u sprawdzonych producentów jak Deante, Kludi, HANSA czy GROHE. Bateria umywalkowa może za to zostać uzupełniona dyskretnym elementem termostatycznym, do montażu pod umywalką.

Nasz faworyt: GROHE Grohtherm Micro

Niezależnie od tego, na którą markę i model się zdecydujemy, pamiętajmy, by zwrócić uwagę na warunki gwarancyjne. Najlepsi wytwórcy udzielają nawet 5 letniego poręczenia jakości swoich produktów (Uwaga: wiele osób zapomina, że czyszcząc powierzchnie baterii środkami chemicznymi, narusza warunki gwarancji – do prawidłowej konserwacji powinno się używać ekologicznych, nieżrących preparatów).

Warto również zwrócić uwagę na miejsce produkcji i nie dać się skusić armaturze, wyprodukowanej w Chinach, nawet gdyby zachwyciła nas swoją estetyką. Należy bowiem pamiętać o niższych standardach wytwórczo-produkcyjnych w Państwie Środka, w porównaniu do tych, które obowiązują w Europie. A przecież chodzi o to, by bateria umywalkowa posłużyła przynajmniej kilka lat i przez cały ten czas stanowiła ozdobę naszej wymarzonej łazienki.