Jak wybrać płytki do małej łazienki? 10 praktycznych porad

Łazienka

Płytki ceramiczne

Poradnik

  • calendar04.12.2015
  • Autor: Agnieszka Możejko
odpowiednio dobrane płytki do małej łazienkiodpowiednio dobrane płytki do małej łazienki

Jakie płytki dobrać do małej łazienki, żeby całość wyglądała estetycznie i aby nie zmniejszyć optycznie jej wymiarów? Jest na to kilka sposobów!

W artykule:


Nie każdy może cieszyć się przestronną domową łazienką, której nie zaszkodzą nawet najbardziej szalone pomysły projektowe. W poniższym artykule doradzamy, jakie płytki do małej łazienki wybrać, by optycznie powiększyć wnętrze i poczuć się bardziej komfortowo we własnych czterech ścianach.

Płytki łazienkowe do małej łazienki


To, jakie płytki należy wybrać do łazienki o małym metrażu, zależy w głównej mierze od pomysłu na jej urządzenie. Style wnętrzarskie rządzą się swoimi zasadami. Pamiętajmy jednak, że kafelki należy tak dobrać, aby nie przytłaczały optycznie małego wnętrza i nie wprowadzały wizualnego chaosu. Tak jak do małych łazienek poleca się kabiny prysznicowe, tak zdecydowanie lepiej sprawdzą się duże monochromatyczne formaty płytek niż małe wzorzyste kafelki.

Płytki Novabell Club
Płytki drewnopodobne w małej łazience


Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał, który świetnie odnajduje się w wielu aranżacjach. Do małych wnętrz lepiej sprawdzą się płytki w jasnych odcieniach drewna (jesion, brzoza). Nie tylko dodają głębi, ale dodatkowo rozświetlają wnętrza odbijając światło.

Poznaj nasze inne porady >>> Jasna łazienka

Duże płytki w małej łazience


Specjaliści od wystroju wnętrz zdecydowanie polecają duże płytki do małych łazienek. Najlepiej w jednym kolorze, bez wzorów i widocznych połączeń. Daje to optyczne wrażenie większej przestrzeni, nie angażuje wizualnie i buduje dobre tło dla reszty wyposażenia. A przy tym nie przytłacza i tak już małego wnętrza.

Na tle dużych płytek dobrze prezentują się umywalki, otwarte kabiny i wanny wolnostojące. Ten wybór pozwala wyeksponować wyjątkowe elementy wyposażenia.

Sprawdź >>> Jak urządzić marmurową łazienkę?


10 praktycznych porad na płytki do małej łazienki


Aby stworzyć wnętrze wygodne, funkcjonalne i jednocześnie estetyczne, warto jeszcze na etapie projektu dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły. Wybór płytek, ich wielkość, kolorystyka, faktura i sposób ułożenia są kluczowe dla odbioru wizualnego całego wnętrza. Jakimi zasadami kierować się przy doborze kafelków?

Płytki Cisa Nuances
1. Odbijające światło płytki powiększą małą łazienkę


Pierwszym ważnym trickiem jest wykorzystanie płytek, które będą odbijać światło i powodować jego rozproszenie. Błyszczące płytki z połyskiem i odpowiednie oświetlenie pozwolą uzyskać wrażenie większej przestrzeni.

2. Płytki w jasnych i chłodnych kolorach


Do małej łazienki najlepiej zdecydować się na płytki w jasnych barwach. Chłodniejsze kolory w łazience tworzą wrażenie przestrzeni – a ocieplić wnętrze można poprzez dodatki do łazienki. Unikaj kontrastowych, grubych fug – szachownica na małej powierzchni zmniejszy wizualnie łazienkę.

Płytki Tubądzin Maxima
3. Duże płytki na podłodze i podwieszana ceramika


Im więcej elementów na podłodze, tym większe poczucie chaosu w łazience. Dlatego w naprawdę małych pomieszczeniach, najlepiej sprawdzi się ceramika podwieszana i takie rozlokowanie sprzętów, by jak najmniej z nich stało bezpośrednio na podłodze.

4. Poziome i pionowe dekory


W zależności od tego czy łazienka jest dłuższa i wąska, czy niska, stosować należy dekory, które odpowiednio poszerzą wnętrze (poziome, z szerokimi wzorami) lub je wydłużą (pionowe z pionowymi dekorami).

5. Schowki w zabudowie ceramicznej


Zamiast szafek i koszy zdecyduj się na półki, wykorzystując zabudowę (np. toalety) wykończoną płytkami ceramicznymi – dzięki temu, że sprzętów wizualnie będzie mniej, łazienka będzie wyglądała na bardziej przestrzenną.

Płytki Domino Flare

6. Duże płytki w małej łazience


Częstym mitem na temat urządzania małej łazienki jest przekonanie o tym, że duże płytki dodatkowo zmniejszą optycznie łazienkę. Nic bardziej mylnego. Wybór płytek o dużej powierzchni z regularnymi brzegami (rektyfikowanych) i położenie ich bezfugowo (a raczej przy zastosowaniu niezwykle cienkiej fugi), daje efekt jednolitej płaszczyzny, która – jeśli płytki są z połyskiem – dodatkowo rozświetla przestrzeń.

7. Płytki do 2/3 wysokości ściany


Takie ułożenie płytek i wykończenie ścian korespondującym kolorem wydłuża optycznie ściany. Jeśli dodatkowo zastosujemy listwę pozorną w odwieszonym suficie, to ściany będą wyglądać na dużo wyższe niż w rzeczywistości.

Płytki Novabell Light
8. Prostokątne płytki do małej łazienki w sam raz


Dają wrażenie większej szerokości pomieszczenia. Ciekawym trickiem jest tez jeden poziomy pas w kontrastowym kolorze, który dodatkowo poszerzy łazienkę.

9. Lustro zlicowane w płytkami


Lustrzane powierzchnie odbijające światło powiększą łazienkę (o ile dwa lustra nie zostaną umieszczone naprzeciwko siebie). Warto wbudować je w ścianę tak, by zlicować je z płytkami – uzyskamy wrażenie jeszcze większej przestrzeni.

Płytki Tubądzin Life Sensitive Stone
10. Brak drobnych dekorów


Szczegółowe dekoracje ścienne to przeciwieństwo płytek, jakich szukamy do małej łazienki. Drobne i kolorowe dekory w niewielkiej łazience stworzą wrażenie chaosu – lepiej z nich zrezygnować.

Do jakiej wysokości płytki w małej łazience?


W nowoczesnych aranżacjach odchodzi się od modelu układania płytek w całej łazience od posadzki po sufit. Wystarczy, by pokryły ściany w miejscach, w których często dochodzi do rozchlapywania wody, czyli za kabiną prysznicową, za wanną wolnostojącą, w strefie WC i za umywalką.

Płytki Impronta
Jakie płytki wybrać do małej łazienki bez okna?


Brak okna w łazience sprawia, że szczególnie należy skupić się na kwestii dobrego doświetlenia każdego fragmentu przestrzeni, by uniknąć efektu ciemnych kątów. Duże, jasne, niepodzielone płytki dadzą wrażenie większej powierzchni. Zdecydowanie najlepszą opcją będą szkliste płytki, których powierzchnia odbija światło i dodatkowo doświetla wnętrze.

Sprawdź >>> Mała łazienka z prysznicem i pralką

Wymiary płytek do małej łazienki


Na podłogę najlepiej wybrać duże kwadratowe płytki, minimum o wymiarach 60x60 cm, a najlepiej 80x80 cm lub nawet 90x90 cm. Jeśli optycznie chcemy wydłużyć lub podwyższyć wnętrze, warto składać się ku płytkom o proporcjach desek, czyli np. 15 cm x 60 cm (lub nawet o dłuższym boku 90 lub 120 cm).