To, co dla wielu może okazać się nie lada problemem, tak naprawdę nim nie jest. Wręcz przeciwnie, daje możliwość stworzenia niecodziennego wnętrza, które będzie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Mowa o łazienkach ze skośnym sufitem.


Nie taki diabeł straszny...

Choć początkowo niemal wszyscy określają zaaranżowanie takiej łazienki jako trudne, wbrew pozorom – po rozplanowaniu poszczególnych urządzeń i elementów dekoracyjnych – wszystko staje się niezwykle proste do stworzenia.

Ważny kąt

Oczywiście kwestią decydującą staje się jednak to, pod jakim kątem biegnie skos i jak dużą swobodę mamy w kwestii zaaranżowania znajdującej się pod nim przestrzeni. Jeśli tylko wspomniany kąt pozwoli nam na umieszczenie pod nim wanny, powinniśmy się na to zdecydować. Zwłaszcza jeśli nad nią będą okna. Wówczas zwykła kąpiel może stać się niezwykle przyjemna, a światło dzienne lub osłona nocy może nadać jej niezwykłego charakteru i nastroju.


Mówiąc o świetle dziennym, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważne jest ono podczas wykonywania porannego makijażu czy toalety. Dlatego też jeśli mamy taką możliwość, to już na etapie projektowania takiego pomieszczenia zadecydujmy o odpowiednim rozmieszczeniu okien – tak aby podczas codziennych czynności dostarczały one odpowiednio dużo światła.

Czego unikać?

To, czego absolutnie powinniśmy unikać, to umywalki umieszczone pod skosami. Jest to rozwiązanie zupełnie niepraktyczne – trudno bowiem sobie wyobrazić mycie rąk z koniecznością schylania się i ewentualnym guzem na głowie nabitym o sufit podczas jej podnoszenia.


Każda przestrzeń jest ważna!

Dość często, niestety za często, nie wykorzystujemy mniejszych przestrzeni pod skosami. Szkoda, bo można to zrobić na wiele sposobów – wystarczy umieścić pod nimi podłużną szafkę na ręczniki lub łazienkowe bibeloty, dzięki czemu zyskamy i więcej miejsca na inne urządzenia, i tak bardzo ważną funkcjonalność.

Nic tak optycznie nie powiększa często zmniejszonego przez skosy pomieszczenia jak odpowiednio dobrane lustra, kolory i oświetlenie. Jasne odcienie, duże lustra i światło potrafią nadać każdej przestrzeni (a zwłaszcza łazience) zupełnie innego charakteru, wyglądu i optycznie zmienić je o 180 stopni. Oprócz tego nie bójmy się roślin w łazience i niestandardowych dodatków, takich jak multikolorowy dywan, który ożywi wnętrze i świetnie zagra z jasnymi, delikatnymi odcieniami łazienki.

Relaks i wygoda najważniejsze

Warto pamiętać również o zasadzie „co za dużo, to niezdrowo”.
Dlatego jeśli czujemy, że łazienka jest źle zorganizowana i nie ma w niej na nic miejsca przez nadmiar urządzeń, może warto się zastanowić nad ich przeniesieniem?

Jeśli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z pralki w łazience (którą można ulokować np.: w piwnicy lub kuchni) na rzecz np.: prysznica z przesuwnymi drzwiami lub innego niezbędnego urządzenia. Najważniejsza jest w końcu nasza wygoda i komfort użytkowania pomieszczenia, które powinno przecież kojarzyć się z relaksem, a nie stresem związanym z aranżacją.