Zlew pod oknem – zalety i wady

Kuchnia

  • calendar31.03.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Zlewozmywak granitowy pod oknemZlewozmywak granitowy pod oknem

Marzy Ci się zlewozmywak pod oknem, ale masz wątpliwości, czy sprawdzi się w Twojej kuchni? Podpowiadamy, jakie są pozytywne i negatywne strony umieszczenia zlewu przy oknie oraz jak rozwiązać ewentualne problemy.

W artykule:

Kuchnia to serce domu i miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Jednym z pomysłów na jej aranżację, zyskującym coraz bardziej na popularności, jest umieszczenie zlewu pod oknem. Do tej pory takie rozwiązania częściej można było spotkać w filmach aniżeli naszych domach, jednak coraz więcej Polaków decyduje się na taki właśnie krok. Jakie są więc zalety i wady umieszczenia zlewozmywaka pod kuchennym oknem?

Zalety zlewu pod oknem

Zlewozmywak pod oknem ma wiele zalet. Jedną z nich jest zdecydowanie unikalny, elegancki wygląd, który sprawdzi się w różnych aranżacjach. Zarówno w klasycznych kuchniach w stylu angielskim czy nowoczesnych typu Hampton. W takich okolicznościach również niezbyt przyjemny czas zmywania mija o wiele szybciej, a warunki są bardziej praktyczne. Któż bowiem nie chciałby podczas tej rutynowej czynności spoglądać na piękny ogród, bawiące się dzieci lub ukochaną osobę?

Warto także wziąć pod uwagę oświetlenie. W przypadku zlewu pod oknem w głównej mierze korzystamy ze światła dziennego, które w ciągu dnia świetnie rozświetli nam miejsce do zmywania. Aby korzystanie ze zlewozmywaka było wygodne o każdej porze dnia i nocy, warto zamontować nad nim kinkiet bądź halogen.

zlew pod oknem w kuchni

Zlewozmywak pod oknem: jakie trudności może nam przysporzyć? 

Wiele osób podchodzi do wizji kuchennego zlewu pod oknem z dystansem i sceptycyzmem z kilku powodów. Po pierwsze – od częstego mycia w zlewie lub płukania warzyw okno szybko się brudzi, a dostęp do niego jest dość ograniczony. Po drugie – pojawiają się trudności z jego otwieraniem wynikające z przeszkadzającej baterii. Jak się jednak okazuje, obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór specjalistycznego asortymentu, że wyżej wymienione problemy przestają tak naprawdę mieć znaczenie.

Rozwiązaniem problemu mycia okien mogą okazać się specjalne, oscylujące w granicach kilku, kilkunastu złotych akcesoria do mycia szyb z przedłużonymi rączkami. Dzięki nim czyszczenie nawet wysokiego i trudno dostępnego okna nie będzie problemem.

Jeśli planujemy umieścić zlewozmywak pod oknem, warto zaprojektować kuchnię z myślą o dostosowanych do tego specjalnych produktach. Przykładem są tutaj składane baterie podokienne, dzięki którym otwieranie okna będzie niezwykle wygodne i komfortowe.

Jak wygospodarować miejsce na suszarkę?

Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie zlewu pod oknem, suszarkę możemy umieścić na blacie lub wybrać jedno z rozwiązań proponowanych przez sklepy, takie jak np. suszarki nakładane na zlew.


Gdzie umieścić grzejnik?

Brak możliwości zamontowania grzejnika to kolejny problem wymieniany wśród wad dotyczących wyposażenia kuchni z oknem nad zlewem. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania, gdyż grzejnik można zamontować w szafce pod zlewozmywakiem, a w blacie wyciąć otwory odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza. To rozwiązanie połowicznie załatwia sprawę. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zrezygnować z tradycyjnego grzejnika w kuchni i zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, które nie tylko zapewni niezwykły komfort, ale i dodatkowe miejsce w szafce przy zlewie.

zlewozmywak pod oknem

Każdy pomysł ma zawsze swoje wady i zalety. Nie inaczej jest ze zlewem pod oknem, aczkolwiek powyższe przykłady pokazują, że obecnie na rynku jest mnóstwo rozwiązań, dzięki którym ewentualne problemy czy też wady zostają zminimalizowane lub całkowicie tracą na znaczeniu. Podsumowując, jeśli marzymy o zlewozmywaku pod oknem, warto przejść do realizacji tych marzeń i w pełni cieszyć się swoją idealną kuchnią.