Jasna łazienka

Łazienka

  • calendar21.06.2021
  • Autor: Natalia Dur
Jasna łazienkaJasna łazienka

Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o ograniczonym lub nietypowym metrażu. Nadają wnętrzu delikatności i lekkości, optycznie je powiększają i sprawiają, że sprzyja prawdziwemu odpoczynkowi. Dowiedz się, jak urządzić jasną łazienkę, by wydobyć z niej to, co najlepsze – w każdym stylu.

W artykule:


Jasna łazienka – inspiracje


Wielu z nas jasna łazienka kojarzy się z powściągliwością, sterylnością, monochromatyzmem, a nawet z aranżacyjną nudą. Zapominamy, że jasne barwy to nie tylko klasyczna biel (która sama w sobie wcale nie jest nudna!), ale też cała paleta innych, również niejednorodnych, odcieni.



Mieszą się tu zarówno dyskretny écru, delikatne beże i piaski, subtelne szarości, nieoczywista kawa z mlekiem czy bardzo łagodne, rozwodnione brązy. Taki zestaw kolorów ma co najmniej trzy zalety.

  • Po pierwsze, jest aranżacyjnym pewniakiem, który sprawdza się we wszystkich typach łazienek – również tych o nieoczywistym rozkładzie czy mocno ograniczonym metrażu. Optycznie powiększa przestrzeń, nadaje jej lekkości i świeżości i sprzyja wyciszeniu i relaksacji.


  • Po drugie, pasuje do niemal wszystkich stylów dekoratorskich, od oszczędnego stylu nowoczesnego, przez przytulny styl skandynawski, ponadczasowy styl klasyczny, surowy styl industrialny, swojski styl rustykalny, swobodny styl Hampton czy strojny styl glamour. 


  • Po trzecie, jest świetną bazą do stworzenia oryginalnego, niepowtarzalnego wystroju, który podkreśli nasz indywidualizm.


Sprawdź >>>  Jak urządzić łazienkę w stylu boho?


Jasna łazienka z drewnem


Jasne kolory z powodzeniem można łączyć z różnymi fakturami – surowym betonem, chłodnym metalem, szorstkim kamieniem, luksusowym marmurem i granitem, a także z naturalnym drewnem. To ostatnie połączenie jest szczególnie popularne, ponieważ sprawdza się w wielu stylach wnętrzarskich i w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody.


Drewno doskonale ociepla chłodne wnętrze jasnej łazienki i nadaje jej przytulnego, domowego charakteru. Można je położyć na podłodze, na ścianie (np. w strefie kąpieli) albo postawić na drewniane meble czy subtelne dodatki. W każdej odsłonie prezentuje się znakomicie!



Trzeba jednak pamiętać, że w łazience dobrze sprawdzi się tylko takie drewno, które jest odporne na działanie wilgoci. Jeśli zależy nam na naturalnym materiale, wybierzmy drewno egzotyczne, przyzwyczajone do ekstremalnych warunków pogodowych, jak teak, jatoba, merbau czy wenge. Dobrą alternatywą będzie zastosowanie imitującej okleiny. Wygląda niemal identycznie, a jest bardziej wytrzymała i mniej wymagająca pod względem pielęgnacji.

Mała jasna łazienka w bloku


Na jasne kolory warto postawić szczególnie wtedy, gdy nasza łazienka ma mocno ograniczony metraż. Najlepiej sprawdzi się tu klasyczna biel, zwłaszcza w połyskliwym wykończeniu, ponieważ dobrze odbija światło i sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe, szersze i bardziej przestronne. Do niewielkiego wnętrza pasują też rozjaśnione szarości i delikatne, świetliste beże. Ważne, by kolory były stonowane i jednolite, bez dużych i kontrastowych dekorów, które mogą dawać uczucie przytłoczenia.



Aby łazienka optycznie zyskała kilka cennych centymetrów, warto wprowadzić tu lustra i przeszklenia (np. elegancki prysznic typu walk-in ze szprosami), które – igrając ze światłem –  dają złudzenie większej przestrzeni. Znaczną rolę w urządzaniu małej jasnej łazienki odgrywają też właściwie dobrane sprzęty. Na ograniczonym metrażu najlepiej sprawdzą się podwieszane miski WC i wiszące meble. Dzięki temu, że nie stoją bezpośrednio na podłodze, dyskretnie odciążają wnętrze i nadają mu pożądanej lekkości.

Jasna łazienka na poddaszu


Z podobnych względów na jasny zestaw kolorów warto postawić aranżując łazienkę ulokowaną na poddaszu ze skosami. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie nie jest zbyt dobrze doświetlone naturalnym światłem (np. gdy okno dachowe jest małe). Jasne, świetliste barwy sprawią, że wnętrze łazienki wyda się bardziej przestronne i nie będzie przytłaczać.

Styliści podpowiadają, aby postawić tu na jednolitą biel (zwłaszcza przy małym metrażu) albo przełamać ją beżem, kawą z mlekiem lub dyskretną mysią szarością. Ciemne akcenty lub żywe, jaskrawe kolory, mogą pojawić się w dodatkach.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem?

Oświetlenie do jasnej łazienki


Jasna łazienka jest bardzo wdzięcznym materiałem aranżacyjnym, jeśli chodzi o oświetlenie. Pasuje tu każdy rodzaj oprawy świetlnej, od najprostszych, minimalistycznych modeli aż po te najbardziej wyrafinowane i ekstrawaganckie. Wszystko zależy od trzech czynników: wielkości łazienki, przyjętego przez nas stylu i… naszej fantazji!



W łazience o ograniczonym metrażu oraz tej ulokowanej na poddaszu ze skosami najlepiej postawić na dyskretne, punktowe lampy i taśmy LED, które nie zabiorą cennych centymetrów powierzchni i optycznie odciążą wnętrze. W przestronnych jasnych łazienkach (np. urządzonych w typie pokoju kąpielowego) możliwości są zdecydowanie większe. Można tu wybrać jasną, subtelną oprawę światła, postawić na kontrastowe, przykuwające uwagę lampy (np. ciemne lub czarne bryły, długie lampy wiszące lub eleganckie listwy) albo zaszaleć z kolorystyką i formą, by podkreślić awangardowy charakter wnętrza.

  • Rada: Oprócz górnej lampy i kinkietów zadbajmy też o pomocnicze źródła światła, ulokowane w strefie kąpielowej (w okolicy wanny i prysznica). Taki rodzaj oświetlenia pozwala stworzyć w łazience intymny klimat, sprzyjający prawdziwemu wypoczynkowi. 


Dodatki do jasnej łazienki


Jasna łazienka daje ogromne pole do popisu w kwestii wyboru stylizacji, a co za tym idzie – umożliwia swobodny wybór różnego rodzaju materiałów, mebli i dodatków. Można ją urządzić bardzo zachowawczo i oszczędnie, realizując zasady stylu nowoczesnego lub minimalistycznego albo wzbogacić ją subtelnymi lub bardzo wyrazistymi akcentami:

  • ze złota i aksamitu – jeśli jest inspirowana stylem glamour. Dobrze zaprezentują się tu ozdobne lustra, złocona armatura, stylizowane krzesła i toaletki obite miękkim aksamitem oraz – obowiązkowo – duża lampa z połyskującymi kryształkami;


  • z betonu, metalu i szkła – gdy chcemy odtworzyć surowy, loftowy klimat. Jako funkcjonalne dodatki świetnie sprawdzą się m.in. fragmenty rur zamiast wieszaków, żarówki Edisona na prostych kablach czy betonowe osłonki na kwiaty;


  • z naturalnych materiałów – kosze z wikliny i rattanu, postarzane deski (w łazience w stylu rustykalnym), elementy marynistyczne, np. muszle, latarenki (w łazience w stylu Hampton) czy bambusowe drabinki na ręczniki i drewniany pieniek zamiast krzesła (w łazience skandynawskiej).


Dekorowanie jasnej łazienki wymaga od nas wyczucia, rozwagi i umiaru. Wnętrze powinno być lekkie i wygodne. Ma sprzyjać wypoczynkowi, a nie przytłaczać nadmiarem nagromadzonych sprzętów i ozdób.