Kupując sprzęt elektroniczny zapoznajesz się z instrukcją obsługi. Gdy urządzasz kuchnię, wydaje Ci się , że doskonale wiesz jak o nią dbać. Wiesz?


Czystość w kuchni jest najważniejszym elementem domowych porządków. To nie tylko miejsce spotkań przy stole - przede wszystkim przygotowujemy tutaj posiłki. I tak jak serce wymaga specjalnego traktowania, by służyć możliwie najdłużej i najsprawniej. Jak czyścić kuchnię, by cieszyć się nią przed długie lata?

Czystość w kuchni - dlaczego jest ważna?

Pomieszczenie kuchenne jest – zdawałoby się – podobne do łazienki i wymagające analogicznych zabiegów. Jednak jest pomiędzy nimi istotna różnica.

Niemal każdy z elementów wyposażenia kuchni ma większą lub mniejszą styczność z żywnością. Oznacza to, że wszystko, co robimy w kuchni, także to jak o nią dbamy, może mieć wpływ na smak, zdrowie i estetykę spożywanych przez nas posiłków. O ile w łazience używamy powszechnie dostępnych środków czystości, o tyle w kuchni dobrze zastanowić się nad tym, czego użyć, aby czyszczenie było skuteczne i bezpieczne. Nikt nie myje zlewozmywaka silnym środkiem, jeśli jednocześnie używa ociekacza do odsączania warzyw lub suszenia naczyń.

Pomijając ogromne ryzyko uszkodzenia zlewozmywaka niewłaściwym detergentem, należy pamiętać, że wszystko, czego używamy w kuchni w celu utrzymania w niej porządku, wchodzi w kontakt z tym, co jemy i na czym jemy. Może też uszkodzić materiały, z których wykonane jest wyposażenie kuchni.

zlewozmywak stalowy z baterią

Jak czyścić różne rodzaje powierzchni w kuchni?

Jeśli przyjrzeć się kuchni z bliska, zauważymy, z jak wieloma różnymi rodzajami powierzchni mamy do czynienia. Są tu: kamień, ceramika, granit, tworzywa sztuczne, drewno wraz z powierzchniami drewnopodobnymi (MDF), stal, szkło i elementy chromowane.

Powstaje pytanie, czy zlewozmywak i baterię wykonane w zbliżonych odcieniach czyścimy tak samo? Nie, ponieważ okazuje się, że zlewozmywak jest wykonany z granitu lub ceramiki, a wierzch baterii jest chromowany, ew. lakierowany Wymagają więc indywidualnej pielęgnacji środkami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Warto pamiętać też o tym, że chociaż nowoczesne zlewozmywaki są bardzo odporne na wysokie temperatury, to już dodatek jakim jest młynek do rozdrabniania odpadów, nie jest tak wytrzymały i nie należy do niego wlewać zbyt gorącego tłuszczu, ani wody. Wystrzegajmy się w kuchni środków żrących, zawierających kwasy, wybielacze, czy rozpuszczalniki. Ich użycie to nie tylko ryzyko uszkodzenia, ale też utrata gwarancji producenta z uwagi na niewłaściwą konserwację.

W sytuacji, gdy mamy wątpliwość dotyczącą sposobu czyszczenia, sprawdźmy wskazania w karcie gwarancyjnej lub poprośmy o pomoc serwis producenta. Sięgajmy po środki rekomendowane przez producentów.

Czystość w kuchni - kilka prostych zasad.

W kwestii utrzymania porządku w kuchni, najważniejsza jest systematyczność. Na armaturze nie będzie gromadził się osad, jeśli będziemy pamiętać o regularnym myciu i dokładnym wycieraniu miękką szmatką. Zlewozmywak ma zacieki i ślady po kroplach wody? Wycieranie go po użyciu pozwoli uniknąć podobnych problemów.

zlew granitowy czarny

Na szczególną uwagę zasługują wszelkie kanty i wgłębienia zlewozmywaka, a także elementy ruchome i wymienne baterii, takie jak wyciągana wylewka i perlator, który regularnie czyszczony przedłuża żywotność armatury. Nie zapominajmy o czyszczeniu kuchennego blatu i płytek stanowiących ozdobę wielu ścian.

Kuchnia może być funkcjonalna i piękna przez długie lata, jednak wiele zależy od nas samych i od tego, jak będziemy o nią dbać.

Zapisz

Zapisz