Najgorętsze trendy łazienkowe 2024. W trzech wariantach budżetowych!

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar15.01.2024
  • Autor: Natalia Dur
Trendy łazienkowe na 2024 rok w trzech wariantach budżetowychTrendy łazienkowe na 2024 rok w trzech wariantach budżetowych

Łazienka to dziś pełnoprawne pomieszczenie mieszkania – staranną i modną aranżacją nie może ustępować nawet salonowi! Przyjrzeliśmy się więc trendom, które określają charakter nowoczesnych projektów łazienek. Każdy z nich można przenieść do własnego domu, również bez wielkich wydatków. Podsuwamy kilka inspiracji. Każda w trzech przedziałach cenowych!

W artykule:

W architekturze wnętrz i wzornictwie od ponad setki lat zamiast jednego stylu współistnieją rozmaite tendencje. Wyraźnie widać to także dziś. Jest jednak pewien makrotrend, który patronuje wszystkim wyborom estetycznym, zresztą nie tylko w łazience. To personalizacja. Stale rozwijana oferta rynkowa pozwala wyjątkowo precyzyjnie dobrać cechy użytkowe i wizualne każdego składnika aranżacji do potrzeb domowników. Poza tym rośnie zakres dostępnej bez dopłat modyfikacji rozwiązań standardowych. Efektem są więc łazienki bezkompromisowo dopasowane do wymagań oraz gustu użytkowników. Co ważne, nie tylko przy największych budżetach!

A jakie tendencje stylistyczne w 2024 roku najmocniej zaznaczą się w modnych łazienkach? Oto one.

Trendy 2024 w łazience. Soft minimalism

Wrażliwość estetyczną naszej epoki niezmiennie kształtuje minimalizm, który jednak wciąż ewoluuje. W nowoczesnej łazience w 2024 r. szlachetną prostotę form będzie wzbogacać ciepło bijące od starannie dobranych materiałów, barw, faktur. Zamiast zimnej bieli wybierzemy złamaną, off white. Zamiast szarości – delikatne, rozbielone beże. Odczucie przytulności wprowadzi tu też woskowane czy olejowane drewno, bogactwo tkanin o przyjaznych, miękkich splotach (m.in. bouclé, aksamit czy znów modny sztruks), nieszkliwiona ceramika oraz kamień już nie polerowany, lecz szczotkowany – półmatowy. Na fali popularności wszelkiego rodzaju zaokrągleń złagodnieją wystające narożniki mebli i sprzętów łazienkowych, tak by wnętrze stało się bardziej przyjazne.


Jak trend soft minimalism wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: zastosuj satynowe płytki w odcieniu off-white, meble o obłych kształtach, baterie z satynowanego niklu, miedzi lub brązu.
• RACJONALNIE: pomaluj ściany na odcień ciepłej bieli, wyposaż lampy w klosze z mlecznego szkła, umieść w łazience wygodne siedzisko w pokryciu bouclé; pomyśl o minimalistycznym obrazie lub plakacie na ścianę.
• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: kup puszyste miękkie ręczniki i dywanik łazienkowy z niebielonej bawełny oraz praktyczne koszyki z wikliny, morskiej trawy lub hiacynta wodne; wykorzystaj dodatki z taeku czy z jasnobeżowej kamionki.Trendy 2024 w łazience. Japandi

Skandynawska prostota wzbogacona o wyrafinowanie japońskiej architektury oraz wzornictwa. Ale nie w postaci cytatów (pojedynczych mebli, parawanu, lampionu czy drzewka bonsai), a całościowej koncepcji wnętrza.

Liczy się tu graficzna kompozycja płaszczyzn. W takiej aranżacji nie może zabraknąć naturalnych materiałów, m.in. ceramiki, plecionek, tkanin z lnu, wełny i bawełny. W cenie są wszelkie nieregularności, zamierzone „niedoskonałości” wykonania – w duchu wabi-sabi.

Jak trend japandi wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: wykorzystaj mozaiki z drobnych podłużnych elementów oraz płytki naśladujące bambus; część ścian pokryj matą z trawy morskiej w czarnych drewnianych ramkach; wyczyść przestrzeń z nadmiaru przedmiotów – niech znikną we wtopionych w ściany szafach.
• RACJONALNIE: na podłodze połóż płytki imitujące drewno, na ścianach białe; sięgnij po ceramikę o minimalistycznych, ale łagodnych formach; zastosuj we wnętrzu czarne akcenty, np. w postaci baterii i akcesoriów.
• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: wykorzystaj dodatki z bambusa, zawieś nad umywalką okrągłe lustro; możesz umieścić tu także bonsai albo kamienny ogródek zen.


Trendy 2024 w łazience. Quiet luxury

To łazienka jak z apartamentu czy willi młodego pokolenia old money, czyli okrzepłych elit finansowych. Nie ma tu ostentacji w guście Versace. A co jest? Wystudiowany projekt, znakomite materiały, wysoka klasa wykonania. Jeśli zbytek, to w formie prac najlepszych designerów i artystów. Wysoka funkcjonalność w dyskretnej formie, akcent położony na estetyczną stronę wnętrza. A przy tym odczucie przestronności – harmonia płynąca z tego rodzaju aranżacji wymaga przestrzeni celowo niewypełnionych. Tak, by nie brakowało tu powietrza ani światła. 


Jak trend quiet luxury wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: pokryj ściany płytkami z marmuru oraz kwarcytu, wykorzystaj kamienną umywalkę oraz armaturę od najlepszych designerów; pamiętaj o świeżych kwiatach lub gałązkach w prostym szklanym wazonie oraz o świecach zapachowych.
• RACJONALNIE: schowaj łazienkowe utensylia w szafkach o lustrzanych lub litych, lakierowanych frontach; pomyśl o wymianie blatu na marmurowy lub granitowy; wyeksponuj minimalistyczny obraz albo rzeźbę.
• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: wykorzystaj praktyczne i dekoracyjne dodatki o wyrafinowanych w swej prostocie formach – z surowej ceramiki, polerowanego metalu, czystego szkła.

Trendy 2024 w łazience. Cottage core

Zwracamy się w stronę łazienek rustykalnych – może raczej z francuskiej, włoskiej czy angielskiej prowincji niż z polskiej wsi, ale bez naiwnej stylizacji. Nie może być za słodko, musi być surowo! Na miejscu będą tu i terakotowe kafelki podłogowe czy płytki z klinkieru, i szerokie deski (odpowiednio zaimpregnowane przed wodą). Na ścianach nierówne tynki. Nie obędzie się bez mosiądzu lub miedzi – w postaci starych miednic czy dzbanów lub całkiem nowoczesnej armatury. To wymarzona przestrzeń do relaksujących kąpieli przy świecach.

Jak trend cottage core wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: wyłóż ściany kafelkami o trochę nierównych krawędziach i płaszczyznach, pomyśl nad miedzianą (choćby tylko od zewnątrz) wolnostojącą wanną, umywalką-misą oraz armaturą.
• RACJONALNIE: wykorzystaj ceramikę i armaturę retro, lustro w starej rzeźbionej ramie, mosiężne kinkiety lub świeczniki; wstaw praktyczne siedzisko z targu staroci.


• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: połóż na ścianach mikrocement fakturowy w odcieniu śmietankowym lub beżowym, na współczesnej posadzce naklej płytki winylowe o rustykalnym wzorze.

Trendy 2024 w łazience. New art déco

Sięgamy równo sto lat wstecz – do lat 20. XX wieku. Wykorzystujemy międzywojenne antyki, czerpiemy z ikonografii (obrazów, plakatów, zdjęć), staramy się też współczesnym językiem estetycznym i przy użyciu nowoczesnych technologii wyrazić to samo co wtedy pragnienie luksusu.

Tak ze spuścizny stylu art déco rodzi się new art déco. Właśnie tej sferze inspiracji zawdzięczamy tak znamienne dla dzisiejszej architektury wnętrz okna i drzwi zwieńczone łukiem, wzorzyste marmury, dekoracyjne forniry, akcenty mosiądzu.


Jak trend new art déco wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: zastosuj łuk np. w oprawie wnęki z prysznicem czy wanną, połóż na ścianach niewielkie ciemnozielone lub granatowe kafelki albo płytki ze wzorzystego marmuru, sięgnij po ceramikę w stylu retro oraz baterie i dodatki z mosiądzu.
• RACJONALNIE: połóż na podłodze białe ośmiokątne płytki z czarnymi kwadracikami w narożach, zmień lampy na modele w estetyce przedwojennej, ustaw w łazience starą szafkę (np. podumywalkową) z dekoracyjnym fornirem.
• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: umieść na ścianie efektowny plakat zainspirowany stylistyką art déco albo zdjęcie którejś z gwiazd filmowych tego okresu, wykorzystaj szklane akcesoria np. w odcieniu pudrowego różu.

Trendy 2024 w łazience. Modernizm

Styl art déco to jeden z wątków modernizmu, ale nietypowy, bo dekoracyjny i luksusowy. W pozostałych nurtach i odsłonach tej tradycji dominowała wielowymiarowa prostota. Wyraźnie widać to w łazienkach określanych jako modernistyczne – czerpią one z osiągnięć międzywojennego funkcjonalizmu, w tym legendarnej szkoły projektowej Bauhaus. W każdym przypadku celem jest wygoda codziennego użytkowania w wyrafinowanej estetycznie, choć prostej formie.Jak trend modernizmu wprowadzić do łazienki w 2024 roku?
• Z DOZĄ LUKSUSU: wyoblij wystające narożniki w łazience; na podłodze i ścianach ułóż mozaikę z kostek lub gorsecików; sięgnij po ceramikę i armaturę stylizowaną na międzywojenną awangardę.
• RACJONALNIE: wykorzystaj płytki ze wzorem lastrika; sięgnij po osprzęt elektryczny z bakelitu (lub jego imitacji); zawieś proste lampy stylizowane na okres międzywojenny.
• ŁATWO, SZYBKO, TANIO: połóż na podłodze proste czarne płytki, a ściany pomaluj na biało; białą ceramikę skontrastuj z czarną armaturą; wykorzystaj akcesoria z lastrika.


Jak widać możliwości jest wiele i każdy znajdzie styl odpowiedni dla siebie niezależnie od budżetu jaki chce przeznaczyć na remont łazienki. Już drobne zmiany mogą przynieść efekt, który pozostanie na lata.