Oświetlenie świąteczne, czyli nie tylko lampki choinkowe

Poradnik

Aranżacja

Oświetlenie

  • calendar15.12.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Dach oświetlony świątecznymi lampkami - tytułowa.Dach oświetlony świątecznymi lampkami - tytułowa.

Moda na świąteczne oświetlenie domów przyszła do nas z USA. Z roku na rok coraz więcej osób dekoruje swoje domy i mieszkania mnóstwem mieniących się światełek, podkreślających magiczny nastrój świąt. Chociaż klasyczne lampki choinkowe wciąż są najczęściej wybieraną opcją, sposobów na klimatyczne ozdobienie domu jest zdecydowanie więcej! Podpowiadamy, jakie światełka świąteczne są dziś na topie i gdzie można je zamontować, by stworzyć wyjątkową świetlną dekorację.

W artykule:

Oświetlenie świąteczne domu – jak rozświetlić wnętrze na święta?

Pierwszy krok do stworzenia magicznej, bożonarodzeniowej atmosfery, to umiejętne oświetlenie wnętrza domu czy mieszkania. Opcji jest sporo, więc z łatwością można znaleźć swój typ. W czym możesz wybierać? 

choinka przyzodobiona lampkami

Tradycyjne lampki choinkowe

Klasyczne lampki choinkowe są tak naturalnym elementem bożonarodzeniowego wystroju, że spotkać je można niemal w każdym polskim domu. Przydają się nie tylko do ozdobienia choinki, ale też do oświetlenia girland z igliwia, wieńców, karniszy, mebli, a nawet stołu. Jeśli jest ich dużo, w świątecznym okresie mogą zastąpić również tradycyjne lampy przypodłogowelampy stojące czy kinkiety! Dostępne są w wersjach jedno- i wielokolorowych, więc łatwo wybrać interesującą opcję.

Ważne:
Do oświetlenia domu i ogrodu najlepiej wybierać światełka LED (zwłaszcza w obliczu rosnących cen prądu), ponieważ są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, trwałe (mogą posłużyć przez wiele lat) i nie nagrzewają się, więc ograniczają ryzyko pożaru. Gdy jedna dioda LED się przepali, reszta świeci nadal (przy lampkach tradycyjnych gaśnie cały sznur – trzeba znaleźć i wymienić uszkodzoną lampkę, aby łańcuch ponownie się zaświecił).

Łańcuchy i węże świetlne – oświetlenie świąteczne w nowoczesnym ujęciu

Nowocześniejszą wersją lampek choinkowych są łańcuchy świetlne LED, których można użyć zarówno do dekoracji bożonarodzeniowych, jak i całorocznych. Cieniutkie modele doskonale nadają się do podświetlenia dekoracji zaaranżowanych w szklanych kopułach czy wazonach, a większe i dłuższe girlandy z powodzeniem można zamontować przy schodach czy przy suficie (część z nich można wykorzystać również na zewnątrz).

Oryginalny świąteczny klimat można stworzyć również za pomocą ledowych węży świetlnych. Wybór kolorystyczny jest ogromny – zazwyczaj można też sterować barwami i zmieniać je w zależności od potrzeb czy nastroju (za pomocą programatora).

Sprawdź >>> Jak ułożyć panele podłogowe?

Figury, gwiazdy i świeczniki, czyli dekoracyjne oświetlenie świąteczne

Nie tylko choinka, karnisze czy schody mogą być upiększone nastrojowymi światełkami. Do stworzenia magicznego klimatu polecają się również stojące i wiszące dekoracje LED, podłączane do prądu lub działające na baterie. W ofercie znajdziesz m.in. klasyczne lampy świąteczne, choinki i świeczniki LED, nastrojowe gwiazdy czy figurki, które można powiesić na ścianie lub postawić na szafce czy na stole. Taki delikatny akcent sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu, w którym trudno znaleźć miejsce dla tradycyjnej choinki.

białe lampki dekoracyjne na stół


Lampki świąteczne na okno

Ciekawą opcją na podkręcenie magicznego klimatu są też lampki świąteczne na okno. Pięknie ozdabiają szyby i sprytnie zagospodarowują dostępną przestrzeń. Ich urok polega również na tym, że są widoczne jednocześnie z dwóch stron – wewnątrz domu i na zewnątrz.
Jakie oświetlenie świąteczne na okno warto kupić? Jeśli chcesz udekorować całą szybę lub większą jej część, postaw na kurtyny świetlne LED lub siatki świetlne. W ofercie znajdziesz zarówno modele z delikatnymi, drobnymi lampkami, jak i bardziej wyraziste opcje z dużymi sopelkami czy gwiazdkami. Na parapecie możesz postawić też stojącą dekorację świetlną.

Barwa światła – jakie kolory lampek wybrać do domu i ogrodu? - infografika.

Oświetlenie świąteczne zewnętrzne – jak wybrać światełka na dom?

Światełka świąteczne do domu już wybrane? Pora przejść do kolejnego etapu i wybrać lampki na zewnątrz. Zacznijmy od łańcuchów i girland świetlnych. Można rozwiesić je na drzewach czy krzewach (nie tylko iglastych!), opleść wokół murków, płotów lub balustrad albo fantazyjnie przepleść przez pergole i altanki. Możliwości jest mnóstwo, bo tak naprawdę każdy stały element ogrodu nadaje się do przyozdobienia – w iście amerykańskim stylu. Trzeba jednak pamiętać, że w ogrodzie absolutnie nie można stosować lampek przeznaczonych do domu, bo może dojść do zwarcia. Oświetlenie świąteczne zewnętrzne musi spełniać określone warunki, takie jak:

  • odpowiednia klasa szczelności – minimum IP44, ale jeśli planujesz rozłożyć lampki w miejscach bardziej narażonych na wodę (np. blisko rynien), kup te z IP67 lub IP68. Takie oznaczenie daje pewność, że lampki są całkowicie wodoodporne;
  • podwójna, gumowa izolacja przewodów, która lepiej chroni m.in. przed zwarciem i porażeniem – szukaj oznaczenia z dwoma wpisanymi w siebie kwadratami;
  • certyfikaty i oznaczenia bezpieczeństwa – oświetlenie bożonarodzeniowe na dom powinno mieć przede wszystkim znak CE, potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Warto też sięgać po te, które oznaczone są symbolem odwróconego trójkąta z literą F, co świadczy o tym, że są niepalne.

 

Przed zakupem konkretnego modelu światełek świątecznych na zewnątrz, dokładnie zmierz powierzchnię, na której mają być zamocowane. Koniecznie weź też pod uwagę odległość od najbliższego kontaktu. Lepiej wybrać dłuższy zestaw lampek i ciekawie zwinąć ich nadprogramową część niż zostawić drzewko czy altankę oświetlone do połowy.

Sprawdź >>> Prysznic walk-in wady i zalety

Lampki świąteczne na balkon

Najprostszym, a jednocześnie jednym z najefektowniejszych sposobów na świąteczne oświetlenie zewnętrznej części domu czy mieszkania jest dekoracja balkonu. Można użyć tu tradycyjnych łańcuchów świetlnych albo postawić na ledowe girlandy lub zjawiskowe kurtyny świetlne, np. z lampkami w kształcie sopli, imitującymi padający śnieg.

Uwaga! Lampki świąteczne na balkon, podobnie jak te do ogrodu, muszą mieć odpowiednią klasę szczelności i być dobrze zabezpieczone przed mrozem, śniegiem i deszczem.

Jak zamontować lamki świąteczne na balkonie, przy elewacji i w ogrodzie? - infografika.

Sprawdź >>> Jak zrobić wannę z prysznicem?

świąteczna girlanda na drzwiach wejściowych

Neony, figury, iluminacje – nietypowe oświetlenia świąteczne na zewnątrz

Klasyczne oświetlenia balkonów i drzew wciąż pozostają na topie, ale w ogródkach i na balkonach coraz śmielej pojawiają się też inne świetlne dekoracje, podkreślające magiczny nastrój świąt. Podświetlane renifery i sarny, LED-owe gwiazdy i bombki, neonowe napisy z życzeniami „Wesołych Świąt” w różnych językach, uśmiechnięci Mikołaje i elfy, puchate bałwanki, prezenty – solo lub na saniach, gigantyczne laski choinkowe („candy cane” z charakterystycznymi, biało-czerwonymi paskami), anioły, mędrcy zmierzający z darami do nowonarodzonego Jezusa, a nawet całe szopki. Wybór jest ogromny! Jeśli marzysz o oświetleniu domu w stylu amerykańskim, koniecznie rozważ podobne propozycje.

Ciekawym pomysłem są też iluminacje wyświetlane na elewacjach przez projektory LED. Padający śnieg, zmieniające się obrazki z choinkami, gwiazdkami czy dzwoneczkami to tylko kilka z dostępnych opcji.

Zanim kupisz konkretne światełka świąteczne zastanów się jednak, jaki efekt chcesz uzyskać i skup się na doborze podobnych linii produktów, aby wszystko do siebie pasowało. Nagromadzenie różnych motywów, kolorów i wzorów sprawi, że dekoracje świąteczne wcale nie będą wyglądały magicznie, ale kiczowato.  

Ważne:
Dbając o dobry nastrój i życzliwą atmosferę podczas świąt pamiętaj, że oświetlenie świąteczne nie powinno przeszkadzać sąsiadom – światło nie może być bardzo jasne, a grające dekoracje powinny być wyłączone podczas ciszy nocnej (między 22:00 a 6:00), zwłaszcza gdy mieszkasz w bloku (warto szukać modeli z programatorem czasowym).
Grające i migające dekoracje i światełka bożonarodzeniowe lepiej też wybierać do posesji ulokowanych w odpowiednio dużej odległości od sąsiadów, aby nie zakłócać ich spokoju.