10 prostych i tanich sposobów na modną łazienkę w 2024 roku

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar23.01.2024
  • Autor: Natalia Dur
10 prostych i tanich sposobów na modną łazienkę w 2024 roku10 prostych i tanich sposobów na modną łazienkę w 2024 roku

Bez gruntownego remontu, bez dużych wydatków, bez problemu – za to ze świetnym efektem. Modna aranżacja łazienki w 2024 nie musi być wcale wielkim wyzwaniem. Podpowiadamy, po jakie rozwiązania, materiały czy produkty sięgnąć, żeby każdy dzień zaczynać i kończyć w przyjemnym oraz komfortowym otoczeniu.

W artykule:

Z początkiem roku z uwagą przyglądamy się trendom, które określą charakter i styl nowoczesnych łazienek w 2024 roku. Tu wyposażenia nie zmienia się tak często jak np. dekoracji salonu. Wystarczy jednak poznać najważniejsze obecnie tendencje w architekturze wnętrz i designie, aby swojemu prywatnemu spa nadać nie tylko świeży, modny wygląd, ale także wyższe niż dotąd walory funkcjonalne.

Łazienka 2024. Kolory ścian i… sufitów

W łazience – gdzie na ogół królują duże płaszczyzny płytek oraz zamontowane na stałe sprzęty – zmiany estetyczne najłatwiej zasygnalizować nowym kolorem ścian. Co w 2024 r. będzie w modzie?

  • Z jednej strony złamane biele (off-white), écru i beże, które zajmują miejsce obowiązkowych do niedawna bieli i szarości.
  • Z drugiej energetyczne i słoneczne odcienie brzoskwini (jak „Peach Fuzz”, czyli kolor roku Instytutu Pantone) lub moreli (zwłaszcza „Apricot Crush”, a więc kolor roku 2024 agencji prognostycznej Worth Global Style Network).
  • W 2024 r. łazienkę może też odmienić świeży odcień barwy niebieskiej. Uznani producenci farb proponują np. pogodny błękit lub rozbielony kobalt.


Mówiliśmy o ścianach, jednak coraz ważniejszym trendem są kontrastowe barwy sufitu – już nie tylko w czerni, przede wszystkim w efektownych barwach. A kto nie chce lub nie może sięgać po wałek malarski, kolory roku 2024 w łazience zaakcentuje np. poprzez nowe ręczniki, dywanik, zasłonkę prysznicową czy praktyczne i dekoracyjne drobiazgi.

Łazienka 2024. Łuki, zaokrąglenia, obłości

Do najważniejszych trendów we współczesnej architekturze wnętrz należą wszelkiego rodzaju zaoblenia. Mowa m.in. o łukach w wykroju drzwi i okien, złagodzonych narożnikach, a także formach mebli i dodatków opartych na formach koła czy walca. Bardzo wyraźnie widać to także w gamie rozwiązań łazienkowych – m.in. w kształtach umywalek czy misek WC, ale również eleganckich ścianek prysznicowych.



Pojawiły się też mozaiki z elementów okrągłych oraz podłużne płytki ścienne z zaokrągleniami na końcach. Co więcej, obok obłości poddanych rygorowi geometrii (często z inspiracji modnym stylem art déco) rośnie popularnych form nieregularnych, organicznych. Te często czerpią z osiągnięć designu lat 50. i 60. XX wieku albo wprost ze świata przyrody, a w łazience pojawiają się m.in. w formach akcesoriów.

Łazienka 2024. Przyjazna wyrazistość faktur

Nowoczesne projekty mieszkań operują minimalistycznymi formami, spokojnymi kolorami i… coraz większym bogactwem wyrazistych, choć przyjaznych w dotyku faktur. Dotyczy to także łazienek. Zamiast wielkich tafli polerowanego gresu coraz częściej pojawiają się tu drobne płytki o nieregularnych, jakby ręcznie formowanych powierzchniach albo wytłaczanych wzorach.

W modzie są też spieki kwarcowe naśladujące surową skałę oraz kamienie naturalne, których niepowtarzalną strukturę uwypukla się przez szczotkowanie. Kto nie planuje remontu, gamę faktur we własnej łazience może poszerzyć np. za sprawą miękkich, puszystych ręczników, grubo tkanych dywaników, nowych frontów szafki łazienkowej oraz praktycznych drobiazgów z nieszkliwionej ceramiki.

Łazienka 2024. Nowe odcienie armatury i dodatków

Chrom nie wychodzi z mody, ale zyskuje coraz mocniejszą konkurencję. Najmodniejsza dziś armatura to ta w bogatej gamie nieoczywistych odcieni, jak nikiel, mosiądz (zwłaszcza szczotkowany), miedź i spiż. Wielką popularnością nadal cieszą się też baterie łazienkowe w czarnym macie. Jeśli więc armatura wymaga wymiany ze względów technicznych albo użytkowych, wybór modeli w efektownym kolorze będzie świetnym sposobem na zaakcentowanie w łazience trendów 2024 roku.

Co ważne, w tych samym wykończeniach dostępne są wszelkie akcesoria łazienkowe (dozowniki mydła, uchwyty na papier toaletowy, szczotki WC, haczyki,), a także kabiny i parawany łazienkowe, lampy, grzejniki. Warto zadbać, aby wszystkie te elementy tworzyły spójny projekt – to da znakomity efekt wizualny.



Łazienka 2024. Komfort w stylu eko

Skoro o bateriach mowa, trzeba podkreślić, że do najważniejszych trendów w projektowaniu łazienek w 2024 roku należy podejście proekologiczne. Zarówno architekci, jak i sami inwestorzy coraz bardziej świadomie wybierają rozwiązania łączące wyjątkowy komfort użytkowania z oszczędnością wody.



Ponieważ w łazience płynie przede wszystkim woda ciepła, gra toczy się również o mniejszą emisję CO2 (i oczywiście niższe rachunki). Renomowani producenci armatury prześcigają się przede wszystkim w napowietrzaniu strumienia wody tak, aby nie tylko mycie rąk, ale nawet najbardziej relaksujący prysznic wiązał się ze zużyciem wody niższym nawet o 60% w stosunku do standardowych rozwiązań. Aby uzyskać ten efekt we własnej łazience, często wystarczy wymienić słuchawkę prysznicową albo dyszę deszczownicy.


Łazienka 2024. Must have: szkło ryflowane

Jest dziś wszechobecne! Pojawia się w przeszkleniach drzwi (przepuszcza światło, ale chroni prywatność), kabinach i ściankach prysznicowych (zapewnia tu poczucie intymności, a zarazem wzbogaca aranżację łazienki), kloszach lamp (daje miękkie oświetlenie) oraz wielu akcesoriach łazienkowych, zarówno praktycznych (np. dozowniki mydła, szklanki do mycia zębów, pojemniki na waciki itp.), jak i dekoracyjnych (wazony). W razie potrzeby szkło ryflowane może być dodatkowo mrożone. Oprócz przezroczystego, wielkim wzięciem cieszy się kolorowe – np. zielone, bordowe, grafitowe. W tak bogatej gamie każdy znajdzie akcent trendu odpowiedni do własnej łazienki.

Łazienka 2024. Naturalny urok kamienia

W luksusowych łazienkach zamiast płytek ceramicznych na ścianach i podłodze królują wzorzyste marmury, kwarcyty, granity i łupki. Nieco bardziej dostępne rozwiązanie to kamienny blat szafki umywalkowej – granitowy można mieć już za kilkaset złotych.

Jednak z kamieni naturalnych wykonuje się dziś także mnóstwo akcesoriów. Z białego, beżowego, zielonego i czarnego marmuru, a także z różowawego trawertynu, powstają m.in. pojemniki na mydło, kubki na szczoteczki do zębów, pudełka na chusteczki do nosa, puzderka na waciki czy pałeczki do uszu, tacki i niezliczone inne drobiazgi. To świetny sposób, by bez dużych wydatków (i bez remontu) wprowadzić do wnętrza jedną z ponadczasowych oznak luksusu. 


Łazienka 2024. Drewno w nowych rolach

Oprócz kamieni w modzie są też wszelkie pozostałe materiały naturalne, wśród nich drewno. W łazience najlepiej sprawdza się lite. Odpowiednio zaimpregnowany dąb, jesion czy orzech dobrze zniesie wysoką wilgotność powietrza. Jeszcze lepszym wyborem będzie olcha. Bez jakichkolwiek obaw o butwienie lub rozwój grzybów można stosować w łazience bambus oraz drewno gatunków egzotycznych, m.in. merbau, bangkirai, teak czy garapa.



W modnych łazienkach pojawiają się drewniane podesty pod prysznic, które zapewniają stopom ciepło, a zarazem kreują we wnętrzu jeszcze bardziej relaksujący nastrój. Jak przekonują sami użytkownicy, tłuste z natury drewno teakowe nie wymaga żadnej impregnacji.

Łazienka 2024. Nieodzowne plecionki

O krok od drewna plasują się plecionki. Hitem stała się wyplatana z rattanu tzw. plecionka wiedeńska. Pojawia się dziś m.in. na siedziskach i oparciach krzeseł, zdobi przeszklone fronty szaf i szafek, może też być tworzywem abażurów w stylu boho oraz ażurowych pojemników na drobiazgi. Prócz rattanu w użyciu jest m.in. hiacynt wodny, trawa morska i oczywiście doskonale nam wszystkim znana wiklina. Wszelkiego rodzaju kosze, koszyki i tace pomogą uporządkować łazienkowe utensylia. Sprawią też, że aranżacja nabierze kurortowego szyku.


Łazienka 2024. Świątynia urody – świątynia sztuki

Last, but not least. Modna aranżacja łazienki w 2024 roku nie obędzie się bez sztuki. Nie musi to być cenny obraz (zwłaszcza że wilgoć mogłaby mu zaszkodzić). Można sięgnąć po grafikę warsztatową, plakat albo fotografię artystyczną. W mieszkaniach coraz częściej pojawiają się też formy przestrzenne, a więc rzeźby i figurki m.in. z metalu, ceramiki, żywicy. Wartość rynkowa nie ma tu wielkiego znaczenia. Liczy się przede wszystkim to, by dane dzieło budziło w domownikach pozytywne odczucia estetyczne i pozytywnie nastrajało na cały dzień.