Stylowe oświetlenie łazienki. Efektowne i praktyczne!

Łazienka

Oświetlenie

  • calendar22.03.2024
  • Autor: Karolina Więcek
Oświetlenie łazienkoweOświetlenie łazienkowe

Dobrze zaprojektowane oświetlenie łazienkowe powinno łączyć w sobie trzy aspekty: ogólny, funkcjonalny i nastrojowy. Choć w niedużym pomieszczeniu estetyczne rozwiązanie tej kwestii bywa wymagające, mamy sprawdzone sposoby na perfekcyjne oświetlenie łazienkowe w różnych stylach.

W artykule:

Za sprawą odpowiedniego oświetlenia można zdziałać w łazience cuda. Z jednej strony zapewnić odpowiednią ilość światła do codziennych czynności higienicznych. Z drugiej – optycznie powiększyć przestrzeń. Finalnie wykreować atmosferę (lub jeszcze lepiej - alternatywne nastroje, w prosty sposób regulowane przełącznikami czy pilotem), która rano będzie pobudzać do działania, a wieczorem koić i relaksować. Niezliczone produkty dostępne w ofercie pozwalają osiągnąć te efekty w każdym wnętrzu, dużym i małym. Lampy do łazienki trzeba jednak wybierać z namysłem. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Lampy do łazienki – oświetlenie ogólne

Zacznijmy od wyjaśnienia, za co odpowiadają poszczególne rodzaje światła. Otóż oświetlenie ogólne, zgodnie z nazwą, wydobywa całość pomieszczenia z mroku, umożliwia sprzątanie, pozwala też na komfortowe korzystanie z prysznica czy z WC. Na ogół dostarcza je lampa sufitowa. Jaka? W niewysokich wnętrzach najczęściej występują w tej roli plafony umieszczone na środku sufitu albo rozsiane na jego płaszczyźnie minimalistyczne oczka (zagłębione w suficie podwieszanym) lub tuby (montowane natynkowo). Liczbę tego typu drobnych lamp niezbędnych przy konkretnym metrażu często wskazuje instrukcja producenta.

Coraz częściej jednak spotyka się oświetlenie sufitowe w postaci starannie dobranych zwisów lub nawet efektownego żyrandola. Tego typu lampy sufitowe, inaczej niż zwykle neutralne plafony, stają się jednocześnie ważnym elementem aranżacji wnętrza. Za ich sprawą łazienka zyskuje wyjątkowy wygląd, nie ustępując pozostałym wnętrzom mieszkania. Niezwykle bogata oferta lamp obejmuje modele we wszystkich stylach, od surowości loftu przez ciepło stylu skandynawskiego, retro, vintage i boho aż po wyrafinowanie art déco, mid century modern czy glamour.

Lampy do łazienki – oświetlenie strefowe (funkcjonalne)

Oświetlenie funkcjonalne wykorzystujemy do wykonania makijażu, manikiuru czy pedikiuru, a także do starannego ogolenia się. W tej roli występuje m.in. oświetlenie lustra – kinkiety łazienkowe, lampy led zintegrowane z lustrem, czasem także lampy wiszące, zwieszone nad blatem łazienkowym. Te ostatnie bywają naprawdę piękne! Nie wolno jednak zapominać, że źródła światła przy lustrze muszą bardzo wyraźnie, mocno, a przy tym równomiernie oświetlać twarz.

Dlatego jeśli w sąsiedztwie umywalki zawisną dekoracyjne lampy sufitowe (zwisy w stylu nowoczesnym, modernistycznym, retro lub dowolnym innym), warto, by lustro miało wbudowane oświetlenie led. Coraz więcej rozwiązań tego typu działa w trybie dwufunkcyjnym, dostarczając na życzenie np. mocniejsze światło o chłodniejszej temperaturze (jak światło dzienne) i słabsze w barwie wyraźnie ciepłej bieli (jak tradycyjna żarówka). Tryb pracy reguluje się tu dyskretnym przełącznikiem mechanicznym albo dotykowym.


Lampy do łazienki – oświetlenie nastrojowe (dekoracyjne)

Oświetlenie nastrojowe ma tworzyć miłą, ciepłą i przytulną atmosferę. Towarzyszy ono relaksującym kąpielom, ale też sprawia, że już wieczorna toaleta wprowadza w nastrój wyciszenia i relaksu. Źródła światła tego typu mogą mieć analogiczną oprawę co przy świetle funkcjonalnym lub ogólnym. Bywają też ukryte, mają np. postać listwy led ukrytej w załomie sufitu, ściany czy zabudowy meblowej albo za lustrem.

Nie trzeba dodawać, że nowoczesne lampy nastrojowe do łazienki występują we wszystkich popularnych stylach, zarówno pełnych prostoty (minimalizm, modernizm, styl nowoczesny czy skandynawski), jak i bardziej wymyślnych (styl klasyczny, retro, vintage, hampton, cottage core itp.). Można je zawiesić u sufitu (żyrandole, zwisy), powiesić na ścianie (kinkiety), ale też postawić na półce czy we wnęce. W tych ostatnich przypadkach sprawdzą się też lampy bezprzewodowe, zasilane akumulatorkami albo wbudowaną baterią. W asortymencie znaleźć można m.in. lampy do łazienki, których parametry reguluje się wygodnie pilotem.


Lampy do łazienki a strefy ochronne

Przy wyborze oświetlenia do łazienki kluczową sprawą jest bezpieczeństwo. Dlatego dobierając lampy łazienkowe należy pamiętać o wyznaczonych tu strefach, które wymagają zastosowania opraw o określonej klasie szczelności.

  • W obrębie niecki wanny lub brodzika montuje się wyłącznie oświetlenie niskonapięciowe (strefa 0).
  • W przestrzeni nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25 (strefa I) wolno zamontować wyłącznie lampy w klasie IP65.
  • W pasie 60 cm obok lub ponad strefą I, a także ponad umywalką (strefa II) stosuje się wyłącznie lampy w klasie IP44.


W pozostałych strefach łazienki wolno stosować lampy w standardowej klasie IP20 (jak do pozostałych pomieszczeń domu).

Stylowe lampy do łazienki – eleganckie przez długi czas

Lampy łazienkowe muszą być odporne na warunki zwiększonej wilgotności. Zwróć uwagę na tę kwestię przy zakupie, aby wybrany model dobrze służył przez długi czas i nie stracił urody np. wskutek korozji. Dlatego stylowe lampy łazienkowe wykonuje się ze szlachetnych, a przy tym wyjątkowo trwałych materiałów.

W użyciu są m.in. metale nieżelazne, takie jak miedź czy mosiądz. Jeśli stal, to odpowiednio przygotowana i wykończona farbą, lakierem, oksydą albo warstwą galwanizacyjną (chrom, nikiel) o podwyższonej odporności na rdzę. Niemniej warto rozważyć, czy tam, gdzie często kłębi się para wodna, lepszym wyborem od eleganckiego metalu nie stanie się jednak trwalsze tworzywo sztuczne. Przepiękne lampy do łazienki oraz same klosze powstają z kolei ze szkła hartowanego, alabastru, a nawet kamieni naturalnych o półprzejrzystej strukturze (jak marmur, onyks, kwarcyt).

Lampy do łazienki. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobre oświetlenie powinno dostarczać odpowiednią do potrzeb użytkownika ilość światła, ale gwarantować niskie zużycie energii. Doskonałym wyborem będą więc ledowe źródła światła, najlepiej wymienne. Te są najbardziej ekonomiczne, gdy pod uwagę weźmie się długie lata użytkowania. W przypadku lamp do łazienki ze zintegrowanym źródłem światła najniższa cena zakupu oznacza wyższe koszty przy wymianie lampy np. w rezultacie przepięcia. Na szczęście w bogatym asortymencie nie brakuje lamp do łazienki z wymiennymi źródłami światła. Wiele modeli tego typu dostępnych jest od ręki (natychmiastowa wysyłka). W razie wątpliwości co do najbardziej odpowiedniego typu źródła światła do swojej łazienki warto dopytać sprzedawcę, który chętnie odpowie na wszelkie pytania.