Deska sedesowa wolnoopadająca

Łazienka

Poradnik

  • calendar19.05.2015
Koło Style miska WC, deska wolnoopadająca oraz bidetKoło Style miska WC, deska wolnoopadająca oraz bidet

Podniesione deski WC to w wielu domach źródło rodzinnych konfliktów. W tym procederze przodują mężczyźni. I trudno im się dziwić – trzask opadającej deski to dźwięk wyjątkowo irytujący. Czy istnieje sposób, aby zadowolić wszystkich domowników? Odpowiedzią na to pytanie jest deska sedesowa wolnoopadająca.

W artykule:


W łazience poszukujemy intymności i wyciszenia. Wszelki hałas, w tym trzask opadającej nagle deski sedesowej, to dysonans, który zakłóca nasz relaks podczas dłuższych chwil w łazience czy też sennych, porannych sesji. Oprócz subiektywnych odczuć, deska sedesowa wolnoopadająca to także praktyczne rozwiązanie ułatwiające codziennie korzystanie z toalety.

Cisza trwająca dłużej

W czym tkwi sekret deski sedesowej wolnoopadającej? Mechanizm dyskretnego opadania opiera się na szczególnym systemie amortyzacji, który wycisza i spowalnia opadanie deski WC. Jest to praktyczne rozwiązanie, które zmniejsza ryzyko uszkodzenia ceramiki czy samej deski.

Nad całością czuwają chromowane, metalowe zawiasy. Dodatkowym gwarantem trwałości jest utwardzane tworzywo sztuczne o nazwie Duroplast, z którego wytwarzane są deski. Ciekawostką jest fakt, że ten materiał był niegdyś stosowany do budowy karoserii Trabantów!

Na straży higieny i bezpieczeństwa

Wolne opadanie deski sedesowej zapewnia bezpieczeństwo zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników toalety. Wykluczone stają się bolesne przytrzaśnięcia palców maluchów. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w warstwę antybakteryjną zwiększającą higienę w toalecie. Dzieje się tak za sprawą jonów srebra, które są przyjazne dla organizmu, nietoksyczne i skutecznie zwalczają kilkaset rodzajów bakterii.

Odpowiedni materiał

Nie każdy materiał nadaje się do produkcji deski sedesowej wolnoopadającej. Działanie deski tego typu jest silnie uzależnione od jej masy, dlatego lepiej w tym zadaniu sprawdzi się ceramika niż miękki plastik.

Najczęstszym rozwiązaniem jest deska WC z tworzywa sztucznego (np. polipropylenowa). Innym materiałem używanym do produkcji desek wolnoopadających może być drewno lub materiały drewnopodobne, a także żywica poliestrowa czy nawet stal nierdzewna. Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety, dlatego warto przeanalizować wybór odpowiedniej deski do łazienki również pod tym kątem.

Użytkowanie deski sedesowej wolnoopadającej

Tego typu rozwiązania są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości. Istotne jest, aby nie ponaglać deski, a pozwolić jej swobodnie i samodzielnie opadać. Deski wolnoopadające cieszą się dużą popularnością.

W porównaniu z klasycznymi modelami różnica w cenie nie jest znacząca, ale komfort użytkowania zmienia się ogromnie. Najczęściej wybierane marki to Koło, Roca, Duravit, Villeroy&Boch, które charakteryzuje wyjątkowa trwałość i elegancki design.