Przechowywanie w łazience

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar11.07.2022
  • Autor: Natalia Dur
Przechowywanie w łaziencePrzechowywanie w łazience

Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu. To tu szykujemy się na wyjście czy do pracy, tu odpoczywamy po męczącym dniu, biorąc odświeżający prysznic czy relaksującą kąpiel w wannie. Tu robimy pranie (jeśli nie mamy osobnej pralni), robimy cotygodniowe spa domowym roślinom czy myjemy domowe zwierzaki. To wielofunkcyjne pomieszczenie musi być więc jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne. Dlatego tak ważna jest właściwa organizacja przestrzeni, zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie łazienkowych niezbędników – środków czystości, artykułów higienicznych czy kosmetyków. Jakie rozwiązania wybrać, by sprytnie zagospodarować dostępne miejsce? Na jakie szafki łazienkowe, półki i systemy do przechowywania warto postawić? Podpowiadamy.

W artykule:

 

Przechowywanie w dużej i małej łazience – jak zaaranżować dostępną przestrzeń?


Duże łazienki dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych, również pod kątem przechowywania. Najczęściej stawia się tu na komfortowe zabudowy meblowe – nowoczesne, klasyczne czy retro, w których chowa się wszystkie łazienkowe niezbędniki. Organizacja kosmetyków, tekstyliów i innych akcesoriów łazienkowych w małej łazience jest bardziej wymagająca. Na ograniczonej przestrzeni szczególnie trudno schować większe przedmioty (jak środki czystości czy ręczniki), a jednak pozostawienie ich na widoku może dawać wrażenie bałaganu. Aby uniknąć chaosu, najlepiej postawić na 1-2 pojemne meble (np. zabudowane do sufitu), zamiast kilku małych.

Bez względu na wielkość łazienki, przed urządzaniem wnętrza warto zrobić plan. Trzeba połączyć funkcjonalność z estetyką – tak, by łazienka była komfortowa i spójna, a meble i akcesoria służące do przechowywania nie dawały wrażenia przypadkowości.

Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę w stylu spa?

Funkcjonalne meble łazienkowe

Pierwszym i najważniejszym elementem służącym do organizacji kosmetyków i tekstyliów w łazience są meble. Ich oferta jest bardzo rozbudowana, dlatego łatwo dopasować model do indywidualnych potrzeb i możliwości łazienki.

Szafki łazienkowe

Najpopularniejszym rodzajem mebli łazienkowych są szafki. Mogą być większe i mniejsze, wiszące i stojące. Można stworzyć z nich pełną zabudowę (od podłogi aż po sufit) albo wybrać takie, które zajmują tylko określoną część pomieszczenia. W ofercie klasycznych łazienkowych mebli wyróżniają się:

  • szafka wisząca z lustrem nad umywalkę – sprawdzi się, gdy w łazience jest mało miejsca i trzeba sprytnie zagospodarować każdy kawałek wolnej przestrzeni. Przez to, że ma na froncie taflę szkła (które dobrze odbija światło), optycznie odciąża wnętrze i sprawia, że wydaje się ono nieco większe. Można tu schować przedmioty codziennego użytku – kosmetyki, kubek i szczotki do zębów, itp. Warto jednak pamiętać, że szafka łazienkowa wisząca, z lustrem, montowana nad umywalką, nie może być za szeroka. Trzeba ją dobrać tak, by nie zmniejszała komfortu korzystania z umywalki;

 

  • szafka pod umywalkę – to najpopularniejszy model mebli łazienkowych, obecny w większości polskich łazienek. Pozwala na schowanie kosmetyków, środków higienicznych i środków czystości. Może być klasycznie otwierana lub wyposażona w funkcjonalne szuflady. W mniejszych łazienkach i nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się szafki podumywalkowe wiszące – optycznie odciążą wnętrze i nadadzą mu pożądanej lekkości;

 

  • szafka nad WC – dobre rozwiązanie dla miniłazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń nad miską WC, nie dając efektu przytłoczenia. Ważne, by była dopasowana do konkretnej wnęki lub była zawieszona na tyle wysoko, by nie uderzać o nią głową podczas wstawania z toalety;

 

  • szafka nad pralką – to kolejna propozycja warta rozważenia zwłaszcza w małej łazience; pozwala wykorzystać wolne miejsce i zrezygnować z szafki stawianej na podłodze. Może mieć formę zamykaną albo otwartą. Przyda się do przechowywania środków piorących i innych łazienkowych niezbędników.

 


Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

Regały

Ciekawą propozycją, pozwalającą uporządkować rzeczy w łazience, są regały. Mogą mieć prostą lub wymyślną konstrukcję, w zależności od przyjętego stylu aranżacyjnego. W przeciwieństwie do szafek mają otwartą formę, dlatego najlepiej przechowywać tu przedmioty, które są atrakcyjne wizualnie, jak kosmetyki, płatki kosmetyczne w ładnych pudełkach czy starannie złożone ręczniki. Regały mają lżejszą budowę od klasycznych szafek łazienkowych – nie przytłaczają pomieszczenia, dlatego dobrze sprawdzają się też w niewielkich łazienkach.

Półki łazienkowe

W łazience warto zamontować również półki. Zwłaszcza wtedy, gdy możliwości wstawienia klasycznych szafek czy regałów są ograniczone. Półki łazienkowe są praktyczne, wygodne i funkcjonale. Dzięki bardzo rozbudowanej ofercie wzorniczej i kolorystycznej można je dopasować do niemal każdego miejsca łazienki, co pozwala sprytnie zaaranżować dostępną przestrzeń. Oprócz klasycznie zawieszanych półek, dużą popularnością cieszą się też półki pod umywalkę czy półki narożne. Miłośnicy wygody z pewnością docenią modele przeznaczone do zawieszania w strefie kąpieli: półkę prysznicową i nawannową.

  • Półka prysznicowa –  można ją zamontować w rogu prysznica (instalacja tradycyjna, z wykorzystaniem odpowiednich wkrętów, lub za pomocą przyssawek), na którejś z wewnętrznych ścianek (pod warunkiem, że kabina jest wystarczająco przestronna; inaczej może generować urazy i przeszkadzać w wygodnej kąpieli) albo na kabinie prysznicowej. Ten ostatni model półek łazienkowych wyposażony jest w specjalne uchwyty, które nie wymagają żadnej szczególnej instalacji – półkę wystarczy zawiesić na stałych szybach kabiny. Półki prysznicowe są bardzo funkcjonale – pomieszczą wszystkie niezbędne kosmetyki i gąbki i nie wymagają schylania się podczas kąpieli. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać materiał, który jest odporny na działanie wody. Modele drewniane lepiej zastąpić metalem czy szkłem.

 

  • Półka na wannę – to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią brać długie kąpiele w wannie. Opiera się ją o równoległe krawędzie wanny. Można tu postawić zarówno niezbędne kosmetyki, jak i świece zapachowe, kubek z napojem czy tablet. Najczęściej półki nawannowe wykonuje się z metalu lub drewna, więc można łatwo dopasować je do przyjętej stylizacji. W okolicy wanny można zamontować też znane z kuchni relingi. Przymocowane wzdłuż wanny z powodzeniem zastąpią klasyczną półkę łazienkową (wystarczy zawiesić na nich koszyczki na kosmetyki) i sprawią, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru. 

 

Blat łazienkowy

Prostym sposobem na zyskanie dodatkowego miejsca na kosmetyki czy akcesoria łazienkowe jest wykorzystanie blatu. Jeśli jest taka możliwość, można przedłużyć go przy umywalce z szafką (w obie strony lub w jedną, w zależności od miejsca) i postawić na nim kosmetyki, mydelniczkę czy wazon z kwiatami. Blat warto przedłużyć zwłaszcza wtedy, gdy w jednym rzędzie z umywalką zainstalowana  jest też pralka albo gdy pralka i suszarka stoją obok siebie. Postawione na nim rzeczy nie przesuną się podczas pracy urządzeń (rzeczy położone bezpośrednio na pralce/suszarce mogą się przemieszczać), więc nie trzeba ich zdejmować.

Sprawdź >> Złote i czarne baterie łazienkowe – w jakim stylu łazienki sprawdzą się najlepiej?

Przechowywanie w łazience – jak utrzymać porządek?

Aby zapanować nad chaosem w łazience, warto zaopatrzyć się też w różnego rodzaju pojemniki. Pozwolą ograniczyć nieporządek i pomogą pogrupować kosmetyki i akcesoria, dzięki czemu korzystanie z łazienki będzie przyjemniejsze – wykonywanie makijażu, demakijaż, układanie włosów czy golenie będą przebiegać sprawniej, jeśli cały zestaw niezbędnych przyborów będzie znajdował się w jednym miejscu. Co można wykorzystać?

  • pudełka i pojemniki,
  • organizery wiszące i do szuflad,
  • tablice magnetyczne,
  • haczyki,
  • wiszące pojemniki ceramiczne lub szklane,
  • półeczki montowane na ssawki do płytek itd.


Możliwości jest mnóstwo!