advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Parawany nawannowe, czyli jak zrobić wannę z prysznicem?

Parawany nawannowe, czyli jak zrobić wannę z prysznicem?

Chcesz mieć prysznic i wannę w jednym? Postaw na parawan nawannowy. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model do swojej łazienki.

Lubisz zarówno relaksujące kąpiele w wannie, jak i szybkie prysznice, ale ze względu na wielkość łazienki nie możesz sobie pozwolić na montaż obu tych sprzętów? Sprawdź, jak w łatwy sposób ze zwykłej wanny zrobić praktyczny model 2w1, czyli wannę z funkcją prysznica. Podpowiadamy, jak wybrać parawan nawannowy i jak go zamontować, by służył ci przez wiele lat, nie tracąc na funkcjonalności i estetyce.

 

 

→  Zalety parawanu nawannowego

 

Parawan nawannowy, czyli osłona na wannę, montowana na jej krawędzi, to nowoczesny następca tradycyjnych zasłonek prysznicowych. Jest nie tylko zdecydowanie trwalszy i praktyczniejszy od poprzedniczek, ale też prezentuje się bardziej elegancko. Oprócz wytrzymałości i doskonałego wyglądu może pochwalić się też całym wachlarzem innych zalet. Przede wszystkim:


  • pozwala łatwo stworzyć funkcjonalną wannę z prysznicem, nie zajmując dodatkowego miejsca w łazience; to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni,
  • zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem, co jest wygodną opcją zwłaszcza wtedy, gdy z wanny samodzielnie korzystają dzieci,
  • ogranicza rozwój bakterii, pleśni i grzybów w fugach i rogach łazienki (tam, gdzie zazwyczaj rozbryzgują się kropelki wody podczas brania prysznica),
  • chroni przed niebezpiecznymi spięciami, gdy w pobliżu wanny znajdują się gniazdka elektryczne,
  • optycznie oddziela strefę kąpielową od pozostałej części łazienki,
  • podkreśla nowoczesny charakter wnętrza,
  • zapewnia odpowiednią intymność podczas kąpieli,
  • pozwala stworzyć w łazience przyjemny klimat spa, sprzyjający relaksowi i wyciszeniu – kondensuje zapach olejków, zatrzymuje parę wodną i pomaga fizycznie odciąć się od reszty otoczenia,
  • osłony wannowe (wykonane z hartowanego szkła), dłużej utrzymują ciepło, co podnosi komfort kąpieli.

 

Ważne:
Chociaż parawany wannowe najchętniej wykorzystuje się w małych łazienkach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je też w bardziej przestronnym pomieszczeniu. Umiejętne dobranie modelu pozwala stworzyć funkcjonalną strefę kąpielową, która podkreśli oryginalny klimat wnętrza. Pamiętaj, że osłona na wannę powinna współgrać z pozostałymi elementami wystroju (również z takimi drobiazgami, jak baterie prysznicowe czy dodatki), aby cała aranżacja była spójna i komfortowa.  

Sprawdź też >> Jak urządzić ciemną łazienkę?

 

→  Parawany na wannę – rodzaje

 

Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnia się cztery rodzaje parawanów nawannowych:

 

  • Stałe – to najprostszy model osłony wannowej, który wygląda jak klasyczna ścianka prysznicowa. Pojedynczą szybę montuje się na stałe do ściany za pomocą profili lub delikatniejszych zawiasów. Taki parawan nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy w utrzymaniu czystości, ale pozostawia sporą część wanny bez osłony, dlatego nie chroni całej powierzchni przed zachlapaniem.

 

  • Wahadłowe – działają podobnie, jak jednoskrzydłowe drzwi umieszczone na zawiasach. Mogą otwierać się zarówno w kierunku wanny, jak i w stronę łazienki, przez co zajmują sporo miejsca (a to sprawia, że nie nadają się do bardzo małych łazienek). Łatwo utrzymać je w czystości, ale nie chronią w pełni powierzchni przed rozbryzgami wody (ta może przepływać między zawiasami). Cała konstrukcja jest dość delikatna, dlatego nie montuje się tu zbyt dużych drzwi – dominują węższe i lżejsze modele. Alternatywą jest montaż podwójnych skrzydeł, z dwóch stron wanny, jednak takie rozwiązanie zajmuje dodatkowe miejsce.
    Do montażu parawanu prysznicowego wahadłowego nadają się głównie wanny prostokątne.

 

  • Składane/harmonijkowe – to jedna z najpopularniejszych wersji parawanów nawannowych, doceniana przede wszystkim za łatwy montaż i wygodę użytkowania. Parawan nawannowy harmonijkowy nie wymaga instalowania prowadnic. W zależności od modelu może mieć od dwóch do nawet siedmiu modułów (im więcej, tym skuteczniej chronią podłogę przed zachlapaniem). Po złożeniu zajmuje mało miejsca, więc jest polecany nawet do małych łazienek w bloku.

 

  • Przesuwne – ten rodzaj parawanów montuje się bezpośrednio na krawędzi wanny na odpowiednio dopasowanych prowadnicach. Dzięki temu, że tafle mogą się rozsuwać na część lub całą długość wanny, lepiej zabezpieczają podłogę przed zachlapaniem i pozwalają stworzyć bardziej intymną strefę podczas kąpieli. Minusem takiego rozwiązania jest większa liczba zakamarków, w których mogą gromadzić się osady z mydła i twardej wody.

 


Ścianki parawanu mocuje się do ściany za pomocą profili albo zawiasów. Te pierwsze są trwalsze, za to te drugie bardziej dyskretne, eleganckie i praktyczniejsze, ponieważ umożliwiają dokładne umycie całej osłony.

 


 

 

→  Parawany nawannowe – z czego mogą być zrobione?

 

Parawany nawannowe różnią się między sobą nie tylko konstrukcją i sposobem mocowania, ale też kolorem ramy i materiałem, z którego je wykonano.
Ramy i prowadnice najczęściej zrobione są ze stopów aluminium lub stali szlachetnej albo z tworzywa sztucznego. Ich funkcjonalność jest podobna. Prowadnice aluminiowe i stalowe uznaje się jednak za bardziej trwałe, a prowadnice z tworzyw sztucznych za bardziej praktyczne, bo są całkowicie obojętne na działanie wody.

 


Skrzydła drzwiowe również mogą być wykonane z różnych materiałów. Standardowo jest to szkło hartowane albo tworzywo sztuczne (np. pleksi lub bardziej trwały poliwęglan). Oba rodzaje materiałów są wytrzymałe i dobrze prezentują się w każdym wnętrzu. Oba można też dopasować do indywidualnych potrzeb i wymiarów wanny. W ofercie znajdziesz zarówno modele przezroczyste (polecane zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych wystrojów i niewielkich wnętrz – nie przytłaczają pomieszczenia i dobrze odbijają światło), jak i przydymione, matowe, a nawet z wytłaczanym wzorem lub nadrukiem.

 

 

→  Jak wybrać parawan nawannowy?

 

Kupując parawan nawannowy, zwróć uwagę, by dopasować go nie tylko do stylu panującego we wnętrzu, ale przede wszystkim do kształtu wanny i wielkości samej łazienki (np. trzeba pamiętać, że parawan wahadłowy wymaga sporo wolnego miejsca przed wanną).


Dostępne na rynku osłony wannowe mają zazwyczaj od 70 do 180 cm szerokości i od 140 do 200 cm wysokości, więc bez trudu znajdziesz model pasujący do twojej wanny. Warto wcześniej określić, na jakiej funkcji parawanu najbardziej ci zależy. Pamiętaj, że mniejsze i wąskie modele nie zagwarantują pełnej ochrony przed zachlapaniem.
Niektóre typy szyb na wannę dają też możliwość regulacji (najczęściej w zakresie 1-3 cm). Przy wannach asymetrycznych, wymagających, o niestandardowej budowie, najlepiej jednak zdecydować się na indywidualną realizację projektu.

 

 

Inną ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze parawanu nawannowego, jest też strona montażu parawanu i sposób rozsuwania drzwi (przy modelach ruchomych) – z prawej lub lewej strony. Ważne, by rozsuwanie było wygodne, a wejście i wyjście z wanny nie generowało niepotrzebnych kłopotów i ewentualnych uderzeń.


Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału. Zwróć uwagę nie tylko na samą szybę i prowadnice, ale też na takie elementy, jak:


  • uszczelki – najlepiej, by były to uszczelki elastomerowe, które charakteryzują się znacznie wyższą trwałością niż silikon. Dzięki nim parawan nawannowy będzie odpowiednio hermetyczny i mniej podatny na uszkodzenia. Uszczelki elastomerowe są odporne na zniszczenia, nie kruszą się i nie odbarwiają jak zwykły silikon. Ich niewątpliwą zaletą jest też transparentny kolor,

 

  • profil – dobrym wyborem jest parawan wannowy z profilem U, który umożliwia instalację osłony nawet przy nierównej ścianie – niweluje ewentualne krzywizny i usprawnia montaż parawanu.


Sprawdź też >> Jak urządzić łazienkę 5m2?

 

→  Na jakiej wannie można zamontować parawan?

 

Czy parawan nawannowy można zamontować na każdej wannie? Jak najbardziej, chociaż najlepszą podstawę stanowią wanny nieco szersze od standardowych modeli (ok. 80-90 cm). Im prostsza konstrukcja i mniej wyprofilowane dno wanny, tym brodzik stworzony dzięki osłonie będzie bezpieczniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu.
Przed zakupem parawanu nawannowego najlepiej skontaktuj się ze sprzedawcą, aby mieć pewność, że wybrany typ osłony będzie dobrze dopasowany do twojego modelu wanny.

Pamiętaj:
Na komfort korzystania z wanny składają się też inne czynniki, jak właściwie dobrane zestawy prysznicowe czy nawet odpowiednie syfony do wanien.

 

→  Jak zamontować parawan nawannowy?

 

Montaż parawanu nawannowego jest bardzo prosty i nie wymaga pomocy fachowców. Bez trudu wykonasz go samodzielnie, przy użyciu kilku podstawowych narzędzi. Jak to zrobić krok po kroku?

 

  • Przygotuj niezbędne narzędzia: silikon, poziomicę, wiertarkę z odpowiednimi wiertłami, wkrętak i pisak.

 

  • Wyznacz miejsca, w których mają zostać zamontowane profile.

 

  • Przyłóż profil do ściany, wypoziomuj i zaznacz miejsca, w których mają znaleźć się otwory do mocowania.

 

  • Wywierć otwory i umieść w nich kołki.

 

  • Przykręć profil do ściany i uszczelnij silikonem na całej długości.

 

  • Wsuń parawan nawannowy w profil i lekko dokręć wkręty.

 

  • Sprawdź, czy parawan dobrze przylega do wanny i upewnij się, że przy przesuwaniu czy składaniu drzwiczek nic się nie zacina. Skoryguj ewentualne usterki.

 

  • Dokręć parawan do profilu.

 

  • Nie korzystaj z wanny przez co najmniej 24 godziny, aby silikon dobrze wysechł.


Sprawdź też >> Jak urządzić małą łazienkę z wanną i pralką?

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!