Oświetlenie korytarza – sprawdzone i praktyczne rozwiązania

Poradnik

Oświetlenie

  • calendar09.06.2022
  • Autor: Natalia Dur
aranżacja oświetlenia korytarzaaranżacja oświetlenia korytarza

Urządzając wnętrza domu lub mieszkania, mniej uwagi poświęcamy korytarzom. Najwięcej czasu spędzamy w innych pomieszczeniach, więc zapominamy, jak ważną rolę odgrywa ciąg komunikacyjny, który je łączy. Zazwyczaj brakuje w nim okien i naturalnego światła, dlatego tak ważne jest właściwie dobranie sztucznego oświetlenia. Umożliwia ono komfortowe i bezpieczne poruszanie się po zmroku i jest zazwyczaj pierwszym punktem, które widzą domownicy oraz goście. Warto zadbać o to, by oświetlenie korytarza było zarówno praktyczne i funkcjonalne, jak i estetyczne.

W artykule:


Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do korytarza?

  • Wielkość pomieszczenia

Jednym z najważniejszych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do korytarza jest jego rozmiar i kształt. Przeważnie korytarze są długie i wąskie, więc jedno źródło światła będzie niewystarczające. Należy na całej jego długości rozłożyć równomiernie kilka lamp sufitowych lub ustawić np. lampy liniowe.

lampy w ciemnym korytarzu

  • Obecność okien

Korytarz jest najczęściej pomieszczeniem bez okien i światła dziennego. Dlatego to właśnie oświetlenie stanowi podstawowy element wyposażenia, ułatwiający funkcjonowanie. Pod warunkiem, że będzie dobrze dobrane.

  • Natężenie i barwę światła

Mają istotne znaczenie w stworzeniu odpowiedniej atmosfery w korytarzu. Zimne światło sprawdzi się w tym, który ma okno, zapewniając stały dostęp naturalnego światła. Ciepłe może tu dać niepożądany, kontrastujący efekt. Natomiast w zaciemnionych pomieszczeniach ciepła barwa sprawi, że wnętrze będzie przytulne i przyjazne.


Istotne jest też połączenie korytarza z innymi pomieszczeniami. Jeśli jest otwarty np. na kuchnię lub salon oświetlone ciepłym światłem, należy zdecydować się na taką samą temperaturę barwową dla zachowania jednorodnej stylistyki. Użycie kilku różnych barw białego światła w otwartych przestrzeniach wygląda nieelegancko i niespójnie i daje efekt chaosu.

  • Indywidualne potrzeby

Ze względu na multifunkcjonalność korytarza jego oświetlenie nie jest wyłącznie kwestią estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw CRI, wybierając ten na poziomie CRI>90, dla dobrego odwzorowania kolorów. Ten praktyczny trik ułatwi m.in. korzystanie z szaf, zabudowy czy wieszaków w pomieszczeniu. Nie pomylimy czarnej kurtki z granatową nawet po zachodzie słońca. Często kierujemy się także obecnymi trendami, które podpowiadają ciekawe rozwiązania.

Sprawdź >> Trendy w urządzaniu wnętrz i ogrodów

Jakie oświetlenie wybrać do korytarza? Do wysokich wnętrz: lampy wiszące. Do niskich wnętrz: plafony, lampy punktowe, lampy szynowe, lampy liniowe - infografika

Jakie lampy sufitowe wybrać do korytarza?

To, jakie lampy sufitowe dopasujemy do korytarza, zależy od wielkości, kształtu i wysokości pomieszczenia. Do wysokich można dobrać lampy wiszące. Są bardzo efektowne, a ich wybór jest ogromny. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu przestrzeni, ponieważ mogą przeszkadzać w swobodnym otwieraniu drzwi lub szafy oraz optycznie zmniejszać wnętrze. Taki model lamp będzie odpowiedni do wysokich miejsc (np. w stylu loftowym) lub kamienic.


W mniejszych i niskich pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem będzie główne źródło światła, zamocowane na suficie:

  • Plafony

Skutecznie rozjaśniają, nie zabierając jednocześnie cennego miejsca. Ich kompaktowość oraz prosta, minimalistyczna budowa sprawiają, że świetnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wystrojów wnętrz. Eleganckie i subtelne, są dyskretnym i funkcjonalnym elementem każdej aranżacji.
W małym i krótkim korytarzu wystarczy zamontować jeden większy plafon, aby wnętrze było odpowiednio doświetlone. W długim warto postawić na kilka mniejszych opraw zamontowanych w rzędzie.

  • Lampy punktowe

Lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe to jedna z najpopularniejszych form zapewnienia światła w korytarzu. Skutecznie zastąpią lampę wiszącą w mniejszym pomieszczeniu, a bogactwo form pozwala swobodnie i kreatywnie dobrać je według własnych preferencji, dopasowując oprawę do wnętrza. Dostępne są w wielu kolorach i kształtach (najczęściej w postaci kwadratów, oczek, tub czy sześcianów). Pomimo niewielkich wymiarów, zapewniają dobre światło.

  • Oświetlenie szynowe

Bardzo prosta w montażu i demontażu forma oświetlenia, która cieszy się dużą popularnością ze względów praktycznych i wizualnych. Lampy szynowe pozwalają stworzyć na suficie dowolny wzór, choć najczęściej stosowanym jest linia prosta wzdłuż korytarza, optycznie wydłużająca pomieszczenie. Dużą zaletą jest możliwość doboru dowolnej liczby reflektorów i ukierunkowanie ich tak, aby dokładnie oświetlić całą przestrzeń.

  • Podłużne lampy liniowe

To popularne i modne rozwiązanie sprawdzi się szczególnie we wnętrzach minimalistów, ceniących kunszt i elegancję. Lampy liniowe pełnią podobną funkcję jak szynowe, dlatego z powodzeniem oświetlą wąską i podłużną przestrzeń korytarza. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, formach i wzorach, zarówno w wersji wpuszczanej, jak i natynkowej.

Przydatne oświetlenie orientacyjne

Oprócz właściwego wyboru górnego światła w korytarzu, istotne jest też dopasowanie dodatkowego – orientacyjnego. Spełnia ono zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne, powiększając przestrzeń i dodając jej charakteru i przytulności.

  • Kinkiety

Uzupełniają działanie głównego oświetlenia. Ich szeroki wybór umożliwia dopasowanie wybranych modeli do stylu wykończenia korytarza. Są też niezwykle praktyczne. Kinkiety o barwie światła zbliżonej do dziennego, umieszczone nad lustrem, ułatwią dobór odzieży wierzchniej i dodatków, a nawet poprawki makijażu. Ten typ lamp, wyposażonych w żarówkę o niewielkiej mocy, będzie pomocny szczególnie w nocy. Umożliwi bezpieczne przemieszczanie się między pokojami, oszczędzając pobór prądu i nie narażając naszych oczu na mocne światło o później porze. Kinkiety są uniwersalnym rozwiązaniem w wielu domowych pomieszczeniach.

Sprawdź >> 8 porad, dotyczących lamp do łazienki

  • Lampki z czujnikiem ruchu

Podczas nocnych wyjść do łazienki stanowią jeszcze wygodniejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kinkiety. Gdy jesteśmy zaspani lub w domu jest bardzo ciemno, trudno znaleźć po omacku włącznik światła. Lampki z czujnikiem ruchu niwelują ten problem, zapobiegając niefortunnym wypadkom, jak uderzenie po ciemku w drzwi lub mebel. Chronią też przed powstawaniem (uciążliwych w czyszczeniu) śladów palców dookoła włącznika.

  • Lampki do gniazdek

Dostarczają oświetlenie w konkretnym miejscu po podłączeniu do źródła prądu. Dzięki nim mamy możliwość rozjaśnić dowolny zaciemniony obszar korytarza. Stanowią wygodne i praktyczne rozwiązanie ze względu na swoją wszechstronność – można je zamontować w każdym pomieszczeniu i przenosić w zależności od potrzeb. Najczęściej są stosowane jako oświetlenie nocne, które w prosty sposób rozświetli mniejsze pomieszczenie. Poszczególne modele są wyposażone w czujniki ruchu.

Jak optycznie powiększyć długi i wąski korytarz?

Główna zasada zakłada, że im jaśniejsze pomieszczenie, tym większe się wydaje. Dlatego w wąskim korytarzu główne źródło światła warto uzupełnić o dodatkowe lampy (np. kinkiety), które odpowiednio wypełnią przestrzeń. Trzeba tu pamiętać o kilku wskazówkach:

  • Wąski korytarz można poszerzyć, montując oświetlenie liniowe w postaci taśm LED na suficie lub ścianach. Wyda się szerszy oraz nabierze dodatkowej głębi. Warto też pochylić się nad rozświetleniem kątów pomieszczenia, co powiększy je optycznie.

 

  • Aby pozornie podwyższyć korytarz należy mocniej doświetlić sufit (np. oświetleniem liniowym w postaci taśm LED). Natomiast silniejsze oświetlenie jednej z dłuższych ścian sprawi, że całość wyda się szersza.

 

  • Niski korytarz można optycznie podwyższyć podwieszanym sufitem ze świetlówkami ukrytymi za taflą mlecznego szkła. Tę samą funkcję spełnią kinkiety skierowane na sufit.


Kinkiety i taśmy LED mają wszechstronne zastosowanie we wszystkich pomieszaniach w domu, nawet w łazience, otwierając nowe możliwości aranżacji.

oświetlenie w wąskim długim korytarzu

Sprawdź >> wanna wolnostojąca w sypialni – najnowsze trendy

Nowoczesne oświetlenie korytarza – LED-y w różnym wydaniu

Aby korytarz był odpowiednio i efektownie doświetlony, oprócz lamp sufitowych i kinkietów, warto postawić na listwy LED montowane na ścianie i przy podłodze. Jeśli korytarz jest mały, wystarczy pojedyncza oprawa montowana natynkowo lub wbudowana w sufit podwieszany (lub plafon sufitowy). W przypadku wąskiego, ale długiego korytarza najkorzystniejsze jest oświetlenie LED na całej jego długości.

Jak wybrać dobrą lampę LED?

Niezależnie czy będzie elementem głównym, czy jedynie dekoracyjnym, najlepiej wybrać taśmę o pośredniej mocy – 8,4 W. Jeśli światła będzie za dużo, wystarczy w dowolnej chwili dołączyć sterownik, który reguluje jego natężenie. Natomiast jeśli moc okaże się za słaba, łatwo dodać drugi rząd taśmy LED. Gdy z góry wiemy, że korytarz potrzebuje więcej światła, można od razu zdecydować się na taśmę o mocy 20 W. Jej barwę należy dobrać do kolorystki pomieszczenia:

  • do ciepłych kolorów wykończenia (czerwone, bordo, żółte lub brązowe ściany) idealnie sprawdzi się barwa ciepła (3000 K, 4000 K),
  • do stonowanych odcieni (bieli, błękitów i szarości) dobieramy taśmy o barwie 6000 K, która współgra z chłodnymi kolorami otoczenia

 

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie oświetlenie LED?

  • Właściwe parametry

Nie należy kierować się mocą żarówek starego typu, mierzoną w watach. Nie są tożsame, więc  możemy doprowadzić do sytuacji, w której oświetlenie pobierze więcej energii elektrycznej, bez oczekiwanych rezultatów.

  • Informacje o produkcie

Warto sprawdzać i porównywać oferty producentów. Kryterium niższej ceny jest często mylące, ponieważ wybrana na tej podstawie taśma LED może dawać mało światła, świecić nierówno lub szybko się przepalać.

  • Liczba i rozmiar diod LED

Wbrew pozorom, większa gęstość diod na taśmie lub ich duży rozmiar nie gwarantują mocniejszego światła. Istotny jest parametr światła, mierzony w lumenach, który informuje o jasności diod LED.

  • Kompletność zestawu

Przy wyborze i zakupie oświetlenia LED taśma jest znaczącym, ale nie jedynym elementem. Dlatego warto zwrócić uwagę na kategorię i długość zasilacza. Od niego zależy jakość światła i żywotność diod.