Montaż baterii prysznicowej – jak wysoko zamontować baterię prysznicową?

Łazienka

Poradnik

  • calendar09.11.2023
Montaż baterii prysznicowej – jak wysoko zamontować baterię prysznicową?Montaż baterii prysznicowej – jak wysoko zamontować baterię prysznicową?

Wysokość montażu baterii prysznicowej to ważny wątek ergonomicznego projektu łazienki. Chodzi rzecz jasna o to, by każdy użytkownik mógł łatwo do niej sięgnąć, aby regulować strumień wody oraz jej temperaturę. Zainstalowana zbyt nisko będzie wymagała pochylania się, umieszczona zbyt wysoko wymusi wyciąganie ręki.

W artykule:

Rodzaje baterii prysznicowych

Baterie prysznicowe występują w wielu wariantach. Różnią się zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i technicznym. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • baterie prysznicowe natynkowe – z głowicą widoczną na tle ściany,
  • baterie podtynkowe – z głowicą ukrytą pod płytkami,
  • baterie prysznicowe mieszaczowe – z jedną dźwignią do regulowania zarówno siły strumienia, jak i temperatury wody,
  • baterie prysznicowe dwuuchwytowe – z osobnymi kurkami do wody ciepłej i zimnej, dziś na ogół spotykane w kolekcjach armatury w stylu retro,
  • baterie prysznicowe jednofunkcyjne – do obsługi wyłącznie prysznica albo deszczownicy,
  • baterie prysznicowe dwufunkcyjne – do sterowania zarówno prysznicem, jak i deszczownicą.


We wszystkich tych rodzajach można spotkać także baterię wannowo-prysznicową, z dodatkową wylewką do napełniania wanny lub głębokiego brodzika.

Prawidłowa wysokość baterii prysznicowej – dlaczego to ważne?

Wysokość montażu baterii prysznicowej jest istotna z kilku względów. Chodzi przede wszystkim o wygodę korzystania z łazienki przez domowników oraz gości w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie sprawności. Tu należy wziąć pod uwagę nie tylko osoby na wózku inwalidzkim, przy czym chodzi nie tylko o osoby niepełnosprawne trwale, ale też np. dochodzące do siebie po złamaniu nogi.


Odpowiednio dobrany poziom montażu baterii prysznicowej ułatwi też późniejsze remonty, w tym wymianę armatury bez konieczności modyfikowania instalacji. Ponadto w małych łazienkach trafne umieszczenie baterii prysznicowej może pomóc w swobodnym poruszaniu się użytkowników. Należy unikać sytuacji, w której armatura utrudniałaby np. wchodzenie do kabiny prysznicowej.

Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?

Na pytanie, na jakiej wysokości bateria prysznicowa sprawdzi się najlepiej, eksperci odpowiadają zwykle: od 110 do 130 cm od podłogi. Ten przedział będzie odpowiedni w przypadku większości osób. A jaki poziom konkretnie wybrać? Wysokość montażu można uzależnić od kilku kwestii:

  • wzrostu domowników (przy czym w przypadku dzieci wysokość montażu nie powinna być obniżana, jako że dzieci szybko rosną),
  • kompozycji plastycznej wnętrza, w tym m.in. układu fug czy rozmieszczenia płytek o zróżnicowanych fakturach (baterię lepiej montować do płytek prostych, gładkich).

Wiele zależy też od konkretnego modelu armatury.

Nasze zalecenia dotyczące wysokości montażu baterii prysznicowej w łazience osoby niepełnosprawnej

W łazience przeznaczonej wyłącznie lub głównie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim montaż baterii prysznicowej można obniżyć do poziomu ok. 80 cm od podłogi. Tak zamontowana bateria podtynkowa lub natynkowa zapewni komfortowy dostęp osobie o ograniczonej sprawności. Jednocześnie pozostanie użyteczna także dla osób pełnosprawnych.W przypadku osób niepełnosprawnych odpowiednio obniżyć należy również sztycę lub uchwyt do osadzania słuchawki prysznicowej. A na jakiej wysokości deszczownica sprawdzi się tu najlepiej?

Na standardowej albo proporcjonalnie obniżonej. W tym przypadku wysokość pomieszczenia nie może być brana jako punkt odniesienia do aranżacji strefy prysznica. Warto kierować się wyłącznie potrzebami użytkownika.

Warto pamiętać także o naściennym uchwycie (też na wys. ok. 80 cm od podłogi), który pomoże osobie poruszającej się na wózku ustawić się w wygodnej pozycji do przesiadania się na wodoodporne siedzisko umieszczone bezpośrednio pod prysznicem czy deszczownicą.

Jak przeprowadzić montaż baterii prysznicowej? Montaż baterii prysznicowych w różnych typach pryszniców

Montaż baterii prysznicowej w prysznicach różnych typów najlepiej powierzyć wykwalifikowanym i doświadczonym wykonawcom. Bezcennym wsparciem oczywiście będzie także wyspecjalizowany projektant. Rzecz w tym, by dobierając nową baterię prysznicową, jednocześnie skorelować aspekty techniczne wszystkich elementów armatury (np. rozmiar rur doprowadzających wodę oraz przepustowość słuchawki czy deszczownicy i odpływu).Tak czy inaczej ocenia się, że bateria prysznicowa w prysznicu zarówno brodzikowym, jak i bezbrodzikowym powinna być zamontowana ponad odpływem - tak samo w kabinie prysznicowej czy strefie natrysku typu walk-in. Ta ostatnia zapewnia bardziej swobodny dostęp, jednak wymaga montażu baterii prysznicowej obok wejścia (a nie naprzeciwko), tak by ścianka osłaniała rozprysk wody.

Jaki rozstaw baterii prysznicowej?

W przypadku baterii natynkowych rozstaw przyłączy ciepłej i zimnej wody jest stały i wynosi 150 mm od osi do osi przyłącza. Można natomiast znaleźć baterię podtynkową, która pozwala bardziej swobodnie umieścić pokrętła sterujące temperaturą i strumieniem wody, jednak na ogół i tu rozmieszczenie elementów jest określone przez producenta.