Nastrojowe oświetlenie na jesień

Łazienka

Kuchnia

Poradnik

Oświetlenie

 • calendar25.09.2023
Lampa podłogowa w sypialniLampa podłogowa w sypialni

Gdy promienie słońca nabierają bursztynowej barwy, a wieczory zaczynają się coraz wcześniej – szczególnie ważną rolę w wystroju domu odgrywa światło. Lampy sufitowe i ścienne, stołowe oraz lampy podłogowe pomagają wykreować przytulną, ciepłą atmosferę nawet w niepogodne dni. Oto kilka propozycji na nastrojowe oświetlenie na jesień.

W artykule:

Bogata oferta oświetlenia pozwala wykreować w mieszkaniu wyjątkowy nastrój. Lampy o pięknych formach zdobią wnętrze zarówno przed, jak i oczywiście po zapaleniu. Dyskretne oprawy wtopione w sufit albo schowane za listwami sztukateryjnymi grają z kolei wyłącznie sączącym się z nich światłem. Jedne i drugie pomogą uzyskać znakomite efekty. Odpowiednie oświetlenie to jedno z ważniejszych elementów aranżacji każdego wnętrza.

Jak rozplanować oświetlenie w domu?

Oświetlenie domu spełnia wiele funkcji, dlatego w niemal każdym wnętrzu musi się znaleźć kilka lamp o różnym charakterze.

 • Podstawą jest oświetlenie ogólne, np. żyrandol czy plafon pośrodku sufitu, wydobywający z mroku całą przestrzeń.
 • W zależności od funkcji danego  pomieszczenia wykorzystuje się też oświetlenie robocze, np. listwy led umożliwiające komfortową pracę na blacie kuchennym czy lampki rozświetlające blat biurka.
 • Coraz ważniejszą rolę odgrywają lampy dekoracyjne – m.in. kinkiety oraz lampy podłogowe i stołowe, które już samą efektowną formą zdobią salon, gabinet czy sypialnię.
 • Rosnące znaczenie ma ponadto oświetlenie nastrojowe, czasem w bardzo dyskretnej formie opraw ukrytych w suficie czy ścianie – obecne już we wszystkich częściach mieszkania, łącznie z łazienką czy kuchnią. Warto także pomyśleć o innego rodzaju źródłach światła. Blask świec, dodatkowe oświetlenie np. w postaci cotton-ballsów sprawi, że długie jesienne wieczory staną się przyjemniejsze i bardziej nastrojowe.

 

Jakie oświetlenie jest modne?

W architekturze i aranżacji wnętrz współistnieje kilka różnorodnych, odległych od siebie nurtów stylistycznych. Z jednej strony mamy loftową czy minimalistyczną surowość, z drugiej luksus i przepych new art déco. Tu nowoczesne scandi, tam styl vintage. Obok nawiązań do polskiej tradycji pojawiają się echa odległych kultur, jak w stylu japandi czy kolorowym kawaii. Wielu zwolenników ma chłodny modernizm, rośnie jednak popularność kolorowego, pełnego fantazji postmodernizmu lat 90. XX wieku i zwariowanego stylu memphis. A wszystkim tym konwencjom towarzyszą lampy o odpowiednich do nich formach.

Choć więc na pytanie o to, jakie oświetlenie będzie modne jesienią i zimą, nie ma prostej odpowiedzi – można wskazać kilka aspektów, które wyróżniają nowoczesne lampy na tle dawniejszych modeli. Chodzi zwłaszcza o:

 • rozwiązania ledowe – zamiast dużych żarówek zminiaturyzowane źródła światła w postaci pojedynczych diod albo dyskretnych listew LED,
 • dekoracyjne kinkiety– odkrywane w polskich domach na nowo,

 • lampy wiszące montowane nie tylko pośrodku sufitu – również m.in. nad stolikami nocnymi, stołem jadalnianym czy biurkiem.

 • efektowne lampy stojące - odpowiednio dobrane do stylu pomieszczania nie tylko sprawią, że zimowe wieczory staną się przyjemniejsze, ale również staną się prawdziwą ozdobą salonu, sypialni, a nawet w jadalni i w kuchni.

 

Jak oświetlić sufit w salonie?

Choć temat oświetlenia sufitu w salonie w pierwszej chwili może przywodzić na myśl okazały żyrandol, możliwości są znacznie szersze. Nie znaczy to, że żyrandole wyszły z mody – wprost przeciwnie, ta forma lampy rozwija się intensywnie. Oprócz nowoczesnych modeli nawiązujących do klasycznych „pająków” popularne są także:

 • loftowe oprawy z wiązką żarówek na swobodnie rozwieszonych pod sufitem kablach,
 • grona mniejszych i większych szklanych kul,
 • kompozycje z ledowych pierścieni,
 • żyrandole asymetryczne – świetliste rzeźby z metalu i szkła, najczęściej zainspirowane modernizmem.


Lampa wisząca w salonie może mieć jednak również dyskretną formę podtynkowych „oczek” lub natynkowych tub – albo zwracających uwagę asymetrycznie skomponowanych zwisów. Modnym uzupełnieniem będą listwy ledowe ukryte za sztukaterią czy karniszem.

Odpowiednio dobrana lampa podłogowa ze światłem skierowanym w górę również może oświetlić salonowy sufit. W podobny sposób mogą też działać kinkiety. W obu przypadkach efektem będzie delikatna, otulająca całe wnętrze łuna. Warto zaznaczyć, że światło odbite to jeden z ważniejszych trendów rozwijanych od kilku lat zwłaszcza przez włoskich projektantów. Tego rodzaju zabawa światłem zapewnia poczucie komfortu w swoich wnętrzach, szczególnie w okresie jesienno zimowym.

Jakie oświetlenie w niskim pomieszczeniu?

Aby optycznie podwyższyć niskie pomieszczenie, warto zrezygnować z tradycyjnego żyrandola. Optycznie podnieść sufit pozwoli światło padające w górę zza profili sztukateryjnych na ścianach. Jeśli mają się tu pojawić zwisy, to opuszczone nad stół, stoliki przy kanapie czy biurko – długie przewody stworzą wrażenie większej wysokości wnętrza. Grać warto jednak przede wszystkim oprawami ściennymi, stołowymi i podłogowymi dopasowanymi do stylu wnętrza i naprawdę efektownymi. Niech ich dekoracyjna forma odwraca uwagę od sufitu.

Jesienne wieczory nie muszą być smutne

Nie da się ukryć, że jesienne warunki pogodowe za oknem nas nie rozpieszczają: często pada deszcz, szumi wiatr i szybko robi się ciemno. To jednak odpowiedni moment na odrobinę relaksu. Możesz zasiąść w wygodnym fotelu w salonie i celebrować wolny czas z ulubioną książką w ręku. To właśnie od tego jak dobierzesz oświetlenie oraz ozdobisz swoje wnętrze na jesienne chłodne dni zależy Twoje poczucie komfortu.

Eksperymentowanie z oświetleniem to najprostszy, ale również najtańszy sposób na to aby odmienić swoją przestrzeń. Przemyślana i dobrze wybrana lampa sufitowa lub kinkiet da Ci poczucie wyciszenia i relaksu. W towarzystwie poduszek w jesiennych barwach lub z jesiennymi motywami, dobre oświetlenie sprawi, że pomieszczenie stanie się wymarzonym miejscem na jesienne wieczory. Nie zapomnij, że nastrojowe świece również wprowadzą Cię w stan błogiego relaksu. Warto wykorzystać je w łazience.