Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu?

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar31.10.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Oczyszczacz powietrza w salonieOczyszczacz powietrza w salonie

Czyste, zdrowe powietrze to coś, co powinno być oczywiste. Niestety, polskie miasta od lat wiodą prym wśród tych najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Światową Organizację Zdrowia, aż 36 z 50 miejscowości o najwyższym wskaźniku zanieczyszczeń w powietrzu znajduje się w Polsce1. Co możemy zrobić, by móc oddychać, bez obaw o swoje zdrowie? Przede wszystkim warto wspierać inicjatywy związane z ekologicznymi rozwiązaniami. Zmiany wymagają jednak czasu. Dlatego dobrze jest posiadać w domu porządny oczyszczacz powietrza.

W artykule:


Oczyszczacz powietrza – co to za urządzenie i czy warto mieć go w domu? 

Problem z czystością powietrza w Polsce jest bardzo duży. Mapa zanieczyszczeń, zwłaszcza w sezonie zimowym, nie posiada niemal zielonych przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, by choć w domu oddychać świeżym, czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem.


oczyszczacz powietrza w salonie

Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które usuwają szkodliwe substancje. Co dokładnie?
    • benzopiren,
    • tlenek siarki,
    • pyły zawieszone – PM2,5 oraz PM10.

Normy obecności tych substancji w naszym polskim powietrzu przekraczane są wielokrotnie – czasem nawet setki lub nawet tysiące razy!.

Urządzenie tego typu potrzebne jest więc niemal w każdym domu, jednak szczególnie przydaje się, gdy w domu mieszkają:
    • małe dzieci,
    • kobiety w ciąży,
    • osoby starsze,
    • alergicy,
    • osoby chorujące na astmę.

Bardzo często urządzenia te są wielofunkcyjne i – poza oczyszczaniem powietrza – posiadają także inne zalety, np. osuszacze powietrza.       

Sprawdź >>> Jakie panele podłogowe wybrać?

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza w Polsce - infografika

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Wiele osób zastanawia się, jak oczyszczacz powietrza wychwytuje nawet drobne, niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Wszystko zależy od mechanizmu działania danego urządzenia. Obecnie dostępnych jest wiele oczyszczaczy, których działanie oparte jest na różnych technologiach.

Najważniejszymi elementami oczyszczaczy są wentylatory, które pobierają krążące w pomieszczeniu powietrze oraz filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Wśród wielu rozwiązań najczęściej stosowane są filtry HEPA oraz węglowe. Powietrze jest zasysane do środka urządzenia, gdzie przepuszczane jest przez gęste sito filtra. Niebezpieczne dla zdrowia drobinki należy regularnie czyścić. Optymalny czas to 2-4 tygodnie.

Filtry w oczyszczaczu powietrza – co jest do wyboru?   

Filtry w oczyszczaczach powietrza odgrywają kluczową rolę. Zatrzymują to, co nigdy nie powinno trafić do ludzkich płuc. Pozwalają na szybkie i efektywne usunięcie szkodliwych dla zdrowia drobinek. Obecnie, dostępne są różne rodzaje tego typu blokady groźnych cząstek.

  • Filtr HEPA to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, który usuwa pyły zawieszone, roztocza kurzu, pyłki, bakterie i wirusy. Doskonale radzi sobie nawet z cząsteczkami o wielkości 2,5 mikrometra. Filtr ten ma bardzo wysoką skuteczność sięgającą nawet 99,95%.
  • Filtry węglowe przypominają natomiast kształtem plaster miodu. Poza cząsteczkami wymienionymi wyżej, wyłapują z powietrza lotne związki organiczne oraz nieprzyjemne, trudne do usunięcia zapachy.
  • Filtr krzemionkowy opiera swoje działanie na żelu krzemionkowym. Doskonale radzi sobie ze szkodliwymi tlenkami.
  • Wodny filtr powietrza naturalnie i skutecznie oczyszcza powietrze przy pomocy specjalnych tarcz, obracających się w kąpieli wodnej.
  • Jonizacja powietrza w mieszkaniu pomaga neutralizować szkodliwe cząsteczki, dzięki łączeniu ich z jonami tlenu i wodoru, wskutek czego powstaje woda.
  • Filtr fotokatalityczny swoje działanie opiera na promieniowaniu UV. W ten sposób czyści powietrze z grzybów, bakterii i wirusów.

 

Sprawdź >>> Meble ogrodowe na kolejny sezon.

Dobry oczyszczacz powietrza – co wziąć pod uwagę przed zakupem?   

Oczyszczanie powietrza przez filtrację staje się obecnie częstym sposobem na poprawę zdrowia – usunięcie szkodliwych substancji, jak i również mocno alergizującego kurzu. Aby zakupione urządzenie sprawdzało się w konkretnych warunkach, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów doboru urządzenia.
Jakich?

  • system wymiany powietrza – w jaki sposób urządzenie oczyszcza,
  • poziom hałasu – głośny oczyszczacz może okazać się zbyt przeszkadzający w codziennym życiu,
  • inteligentne czujniki – nowoczesne i niezwykle czułe,
  • dodatkowe funkcje, np. osuszacz, nawilżacz bądź stacje pogody,
  • gwarancja – im dłuższa, tym dłuższe zabezpieczenie przedmiotu,
  • dostępność części – usterka jest znacznie prostsza i tańsza, gdy łatwo znaleźć komponenty oczyszczacza.

 

oczyszczacz powietrza w nowoczesnym salonie 

Jaki oczyszczacz powietrza do małego i dużego mieszkania?

Oczyszczanie powietrza przez filtrację sprawia, że jest ono czyste i pozbawione szkodliwych dla zdrowia resztek smogu czy kurzu. Aby jednak takie urządzenie mogło pracować wydajnie, należy dopasować jego moc do wymagań danego pomieszczenia. Wybierając oczyszczacz, trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię pokoju oraz jego wysokość. Nie każde urządzenie poradzi sobie bowiem w dużym, przestronnym wnętrzu.

Przeciętny sprzęt tego typu jest w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 15-30 m² oraz standardowej wysokości 2,7 m.

Sprawdź >>> Jak urządzić marmurową łazienkę?

Skuteczne oczyszczanie powietrza w domu – moc i wydajność urządzenia

Urządzenie oczyszczające domowe powietrze powinno działać sprawnie i wydajnie. Nieodpowiednio dobrane nie spełni swojej funkcji i nie usunie zagrażających zdrowiu pyłów i mikrodrobinek. Dlatego też warto porównać ze sobą kilka modeli oczyszczaczy, by wybrać ten optymalny do danego pomieszczenia.

Jaka powinna być moc takiego urządzenia? Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań wnętrza. Na rynku dostępne są oczyszczacze o sile od 36 do 100 W. Dobór odpowiedniej mocy związany jest nie tylko z powierzchnią pomieszczenia, lecz też z jego kształtem oraz umiejscowieniem urządzenia. Wydajność urządzenia mierzona jest natomiast w objętości powietrza, którą oczyszczacz może przefiltrować w ciągu godziny. Profesjonalne modele mogą usunąć zanieczyszczenia z 1260m³/h, jednak w warunkach domowych spokojnie wystarczą mniejsze wartości.

Jakie są zasady ustawiania oczyszczacza, by pracować najwydajniej?

  • brak barier – ścianek, parawanów, dużych mebli,
  • ustawienie w widocznym miejscu – urządzenie powinno zostać całkowicie odsłonięte,
  • unikanie stawiania w korytarzu,
  • nieoczyszczanie wielu pomieszczeń jednocześnie – lepiej przenosić oczyszczacz z pokoju do pokoju.

 

Współczynnik CADR – wskaźnik czystości dostarczanego powietrza - infografika

Sprawdź >>> Jak urządzić złotą łazienkę?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacze powietrza pojawiają się w polskich domach coraz częściej. Nic w tym dziwnego – jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Rośnie także świadomość Polaków, dotycząca zagrożeń wynikających z wdychania zanieczyszczeń. Urządzenia filtrujące można więc spotkać w wielu miejscach: prywatnych czterech kątach, przedszkolach i biurach. Popularność oczyszczaczy sprawiła też, że pojawiły się na rynku modele o dodatkowych i ciekawych funkcjach. Jakich?

Część urządzeń – poza filtrowaniem powietrza z większych cząstek zanieczyszczeń – wyłapuje też drobne pyły. Te mniejsze niż 2,5PM są naprawdę niebezpieczne. Są tak małe, że poprzez pęcherzyki płucne dostają się do krwioobiegu. Nowoczesne modele wychwytują je jednak, zdecydowanie poprawiając jakość powietrza oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Oczyszczacze z nawilżaczem powietrza to kolejna z możliwości. Szczególnie poleca się to rozwiązanie osobom, którym ciężko jest oddychać suchym powietrzem, zwłaszcza w zimowych miesiącach. Urządzenie 2 w 1 zajmuje znacznie mniej miejsca niż dwa osobne sprzęty. Jest jednak droższe i często mniej dokładne w oczyszczaniu niż modele z pojedynczą funkcjonalnością.

Nowoczesne oczyszczacze zapewniają także jonizację powietrza w pokoju. W jaki sposób działa ta funkcja? To zależy od zastosowanej w danym urządzeniu technologii. Wyróżniamy bowiem dwa rodzaje jonizacji:

  • Jonizacja plazmowa (termoemisyjna) opiera się na emisji jonów ujemnych tlenu i dodatnich wodoru, by w połączeniu z cząsteczkami szkodliwych pyłów, grzybów i kurzu, zneutralizować je. W kontakcie z zanieczyszczeniami łączą się z zawartym w nich wodorem, tworząc wodę.
  • Jonizacja ostrzowa natomiast tworzy jony ujemne przy pomocy wyładowania koronowego. Wyprodukowane w ten sposób cząsteczki są jednak mniej trwałe niż te będące efektem jonizacji plazmowej.