Jak oszczędzać wodę? Światowy dzień wody 2022

Łazienka

Poradnik

  • calendar17.02.2022
  • Autor: Natalia Dur
Oszczędna łazienkaOszczędna łazienka

Światowy Dzień Wody, ustanowiony na 22 marca, to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi. Wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić nasz dom, a szczególnie łazienkę i kuchnię, w miejsce bardziej przyjazne dla środowiska, a tym samym oszczędniejsze. Poznajcie sposoby oszczędzania wody i kilka ciekawych faktów na jej temat.

W artykule:


Dlaczego należy oszczędzać wodę? Tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakim skarbem jest woda. Prawdę mówiąc, wydaje nam się, że to coś, co było, jest i będzie - niezależnie od tego, ile będziemy jej zużywać. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wcale tak nie jest. Przypadające na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody to najlepsza okazja do zrobienia bilansu zasobów wody na Ziemi.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę - kilka faktów o zasobach wody na Ziemi

Czy wiecie, że woda zajmuje aż 71% powierzchni ziemi? Obejmuje ona przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora. Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie. Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Tak naprawdę tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne.

Badania przeprowadzone przez naukowców nie są optymistyczne. Z ich obserwacji wynika, że powiększająca się z roku na rok liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku spowodują, że już w 2050 roku zasoby wody pitnej mogą się skończyć. Malejące z roku z na rok zasoby wody powodują natomiast wzrost kosztów jej pozyskania, co na razie odczuwają jedynie najbiedniejsze kraje.


Niewykluczone, że za około 30 lat wszyscy mieszkańcy naszej planety, a przynajmniej większa połowa, będą mieli utrudniony dostęp do wody pitnej. Już w tej chwili ponad 1 miliard ludzi na całym świecie (czyli 14,5% populacji) cierpi z powodu braku wody. Statystycznie każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody.

Zużycie wody w Polsce

W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów. Dla porównania: w USA na jednego Amerykanina przypada nawet 575 litrów wody pitnej, a w Mozambiku zaledwie 5 litrów na jednego mieszkańca. Rozbieżności są kolosalne. Nierównomierne rozmieszczenie zasobów wody pitnej i coraz większe potrzeby ludzi niosą za sobą ryzyko konfliktów wojennych o wodę.

Fakt, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada znacznie mniej wody niż w krajach sąsiednich (nasza zasobność wody szacowana jest na przedostatnim miejscu w Europie), powoduje, że powinniśmy zatroszczyć się wspólnie o naszą wodną przyszłość. Pamiętajmy, że bez wody ani my, ani rośliny czy zwierzęta, nie możemy żyć.

Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym

W każdym polskim domu średnio zużywa się 36% wody do mycia się, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, 6% do sprzątania, tylko 3% do picia i gotowania i aż 30% wody do spłukiwania WC. Niestety, bardzo często domownicy mniej lub bardziej świadomie marnują wodę, zupełnie niepotrzebnie. Przykładowo, podczas 3-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy około 15 litrów wody. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany do naszego domu, dzięki którym oszczędzimy na zużyciu cennej wody, a tym samym na rachunkach za nią i energię, musimy zacząć od nas samych, zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia.

Światowy Dzień Wody 2022 - jak można oszczędzać wodę?

Zmiana przyzwyczajeń i nawyków wcale nie musi być trudna, a jednak bardzo dużo zmienia, zwłaszcza w kwestii oszczędzania wody. Optymistyczne jest to, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków, sprzyjająca zmianom na lepsze. Polacy coraz chętniej sięgają po rozwiązania i produkty oszczędzające wodę.

Jak oszczędzać wodę? Skuteczne mogą być poniższe sposoby:

  • Eliminacja cieknących urządzeń w łazience i kuchni

Cieknące spłuczki, wycieki z kranów i rur mogą sporo nas kosztować. W zależności od stopnia nieszczelności, z nieszczelnej spłuczki może wyciekać nawet 50 litrów wody dziennie. Strata wody to również strata pieniędzy. Trwoniąc średnio 1 kroplę wody na 2 sekundy rocznie tracimy około 180 zł. Nieszczelność urządzeń może nas zatem trochę kosztować.

  • Zakręcanie kranu podczas golenia i mycia zębów

To niby banalna rzecz, o której na pozór wszyscy wiemy, a jednak wciąż sprawia nam problemy – mowa o zakręcaniu wody podczas mycia zębów i golenia się. Zakręcając wodę podczas 3-minutowego mycia zębów, obniżymy zużycie wody o 15 litrów. Dzięki temu 3-osobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet 263 zł rocznie.

  • Baterie bezdotykowe

Dobrym, choć raczej częściej spotykanym w hotelach rozwiązaniem, są baterie bezdotykowe. Dzięki nim można zużyć 50-80% wody mniej, niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych. Baterie bezdotykowe są bardzo proste w użytkowaniu.

Sprawdź >> Jak wyczyścić fugi?


Wyposażone zostały w czujniki na podczerwień, a woda wypływa z baterii tylko w chwili, kiedy podsuwamy pod nią ręce, a kiedy je zabieramy woda automatycznie przestaje lecieć.

Wymiana baterii łazienkowych

Obecnie w ofertach producentów rozwiązań do łazienek znajdziemy mnóstwo oszczędnych baterii, pozwalających maksymalnie zredukować ilość zużywanej wody. Baterie umywalkowe są często wyposażone w perlator, czyli system napowietrzania wody, mogą pomóc nam w oszczędzaniu. Dzięki perlatorom, bez utraty komfortu użytkowania, 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 3 tys. litrów wody. Jeśli nie chcemy wymieniać baterii na nowe, możemy również zakupić sam perlator. Jest to zwykła nasadka/sitko do zainstalowania w wylewkach baterii łazienkowych i kuchennych.Rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz prysznica

Na pewno kochacie długie i relaksujące kąpiele, ale czy wiecie, że na jedną kąpiel w wannie zużywacie 200 litrów wody? Dużo, prawda? Dla porównania, jeden 5-minutowy prysznic to zużycie około 50 litrów wody. Rezygnując z wanny na poczet kabiny prysznicowej, w skali roku jedna osoba może oszczędzić nawet 180 zł, co w przeliczeniu na 3-osobową rodzinę daje już kwotę 540 zł.


Jeśli jednak wiemy, że za nic w świecie nie zamienimy wanny na prysznic lub nie jesteśmy w stanie z niej całkowicie zrezygnować, nie zalewajmy jej do pełna – 1/3 pojemności w zupełności wystarczy, a zawsze to jakaś oszczędność wody i pieniędzy.

Wybór baterii termostatycznych i oszczędnych zestawów prysznicowych

Baterie termostatyczne najlepiej sprawdzą się przy wannach lub pod prysznicem. Pozwalają w krótkim czasie zmieszać wodę zimną z ciepłą do określonej temperatury, która utrzyma się przez całą kąpiel. To doskonały sposób na oszczędzanie wody - nie marnujemy jej, gdy ustawiamy odpowiednią temperaturę (przy okazji unikamy też poparzenia się!).


Przy wyborze odpowiedniego zestawu prysznicowego warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - mianowicie na to, jaką zestaw posiada słuchawkę prysznicową. Najlepiej jeśli będzie miała wbudowany ogranicznik przepływu wody. Pozwoli zmniejszyć przepływ wody o nawet 50%.


Instalacja oszczędnych stelaży podtynkowych lub spłuczek

Wspominaliśmy na samym początku, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa aż 30% wody na spłukiwanie WC. Nie dziwi więc fakt, że istotnym elementem w walce z marnotrawieniem wody jest zamontowanie oszczędnej spłuczki z podziałem na spłukiwanie 3l/6l.


Dzięki takiej spłuczce zużyjemy tyle wody, ile potrzebujemy. Ponadto nie traktujmy WC jak śmietnika. Do muszli nie powinno trafiać wszystko, czego chcemy się pozbyć. Pomyślmy, ile wody marnujemy, wyrzucając do WC chusteczki higieniczne albo resztki jedzenia. Zbędne spłukiwanie wody słono nas kosztuje, a te wszystkie rzeczy mogą przecież trafić do śmietnika.

Rezygnacja z ręcznego mycia naczyń lub mycia pod bieżącą wodą

Nie warto myć naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej przygotować do zmywania jedną komorę zlewu, wypełniając ją wodą z płynem do naczyń. Powinniśmy również przemyśleć zakup oszczędnej baterii kuchennej. Takiej, która pozwala zaoszczędzić wodę oraz przykładowo posiada technologię sprawiającą, że kontrola ciśnienia i temperatury jest precyzyjna i bezproblemowa.

Możemy również rozważyć zakup energooszczędnej zmywarki i zrezygnować z ręcznego zmywania naczyń. Jeden cykl w zmywarce to zużycie około 15 litrów wody, podczas gdy zmywając ręcznie możemy zużyć nawet 100 litrów. Jak widać, różnica jest spora, a uzyskany czas wolny bezcenny.

Zakup nowoczesnej i oszczędnej pralki

Podobnie jak w przypadku zmywarki, również pralka generuje spore oszczędności. Warto zakupić automat, który wykorzystuje programy oszczędnościowe. Podczas jednego prania w automacie, wykorzystując eko program, zużyjemy nie więcej niż 30 litrów wody. Dla porównania: zwykły automat oznacza nawet 100 litrów podczas jednego prania. W ten sposób, dla 3-osobowej rodziny piorącej 3 razy w tygodniu, oszczędności wynoszą powyżej 10 000 litrów, czyli 270 zł. Automaty z programami eko to nie tylko oszczędność wody, ale i energii elektrycznej.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie wykorzystajmy deszczówkę. Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które ustawione w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu. Warto również wziąć kilka sprawdzonych rad pod uwagę. Przede wszystkim lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale bardziej obficie. Dzięki temu woda dotrze do systemu korzeniowego roślin, a nie wyparuje z powierzchni liści lub ziemi. Trawnik najkorzystniej jest podlewać wcześnie rano, zanim wzrośnie temperatura powietrza. Jeśli zależy nam na znacznym ograniczeniu ilości zużywanej wody, to warto szerzej stosować hydroponiczną metodę uprawy warzyw i ziół. W hydroponice wykorzystuje się mniej wody w porównaniu z uprawami glebowymi, ponieważ nie ma tam strat wynikających z parowania wody i wsiąkania w głębsze warstwy ziemi.