Bateria termostatyczna – co to i jak działa?

Łazienka

Poradnik

  • calendar20.05.2015
Bateria wannowo-prysznicowa termostatycznaBateria wannowo-prysznicowa termostatyczna

Chcesz oszczędzić na rachunkach za wodę? Masz dość gwałtownych zmian temperatury pod prysznicem? Pragniesz uchronić dzieci przed zbyt gorącą wodą w kranie? Zdecyduj się na baterię termostatyczną!

W artykule:


Baterie łazienkowe termostatyczne zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Ten trend to nie wynik żadnej mody, ale realne korzyści, jakie dają użytkownikowi tego rodzaju baterie. Baterie termostatyczne polecamy szczególnie tym klientom, którzy narzekają na częste, niespodziewane zmiany temperatury czy ciśnienia wody.

Dotyczy to sytuacji, kiedy w domu mamy niestabilne ciśnienie wody i dodatkowy jej pobór przez pralkę, zmywarkę, innego domownika czy sąsiada powoduje nagły spadek temperatury wody (np. pod prysznicem). Takie powtarzające się często sytuacje są nie tylko irytujące, ale też niebezpieczne, ponieważ mogą być przyczyną poparzenia skóry.

Sprawdź nasze porady >>> Jak urządzić łazienkę 5m2?

Jak działa bateria termostatyczna?


To bateria, która ma wbudowany mechanizm mieszania gorącej i zimnej wody, by zaraz po otwarciu  strumienia wody uzyskać taką o pożądanej temperaturze. Baterii należy „zadać” odpowiednią temperaturę wody, a mechanizm termostatyczny w ciągu kilku sekund odpowiednio wymiesza proporcje gorącej i ziemnej wody, by z wylewki poleciał strumień o określonej temperaturze.

Unikamy w ten sposób ryzyka poparzenia (gdy poleci od razu gorąca woda) lub mycia pod zimną wodą (co dla niektórych nie jest przyjemne) Co więcej, mechanizm termostatyczny pozwala na spore oszczędności, ponieważ nie „wylewamy” z kranu wody czekając na odpowiednią temperaturę.

Bateria z termostatem – co warto wiedzieć?


Element termostatyczny znajdujący się w bateriach termostatycznych steruje mechanizmem mieszającym wodę ciepłą i zimną, odpowiada tym samym za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody mimo spadków ciśnienia wody dopływającej. Odpowiedniej, czyli takiej, jaką sami wcześniej ustawimy na pokrętle regulacji temperatur. Bateria „zapamiętuje” to ustawienie i zmiana temperatury nastąpi tylko wówczas, jeśli sami zmienimy pozycję na pokrętle. Zatem utrzymanie niezmiennej temperatury wody to podstawowa zaleta baterii termostatycznej.

Temperaturę wody w bateriach termostatycznych można ustawiać w zakresie od 15 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Większość modeli dostępnych na rynku posiada zabezpieczenie przeciw przypadkowemu podwyższeniu temperatury wody. Ze względu na tę cechę baterie termostatyczne wybiera wiele osób, które kierują się troską o bezpieczeństwo swoich dzieci.

bateria termostatyczna

Gdzie zainstalować baterię termostatyczną?


Instalując baterię termostatyczną, np. umywalkową, chronią dziecko przed poparzeniem zbyt gorącym strumieniem wody. Dzieci mogą bezpiecznie i samodzielnie myć ręce, rodzice mają bowiem pewność, że z baterii nie popłynie woda cieplejsza niż 38°C. Poza tym bateria termostatyczna może mieć izolację termiczną, dzięki której obudowa nie robi się gorąca, oraz akustyczną, tłumiącą szum przepływającej wody.

Bateria z termostatem polecane są także do instalowania na wannie i pod prysznicem. W obu przypadkach pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wody podczas kąpieli. Unikamy w ten sposób sytuacji, kiedy stojąc pod natryskiem nagle omywa nas strumień zbyt zimnej lub za gorącej wody. Podobnie w przypadku baterii wannowych – bateria z termostatem daje komfort kąpieli w wodzie o określonej temperaturze.

Sprawdź nasze inne porady >>> Ciemna łazienka – jak ją urządzić?


Rodzaje baterii termostatycznych


W zasadzie każdy rodzaj baterii ma obecnie modele z wbudowanym termostatem. Sam mechanizm nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego podczas wyboru baterii do łazienki lub kuchni, warto dokładnie czytać opisy na opakowaniu. Na rynku dostępne są również baterie wannowe, umywalkowe, bidetowe, prysznicowe), jak i baterie kuchenne. Co ciekawe, mechanizm utrzymania stałej temperatury wody jest dostępny zarówno w modelach ściennych i stojących, jak i w bateriach podtynkowych.

Bateria prysznicowa z termostatem


To najczęściej wybierany rodzaj baterii termostatycznej. To podczas kąpieli pod prysznicem najbardziej odczuwalna jest nagła zmiana temperatury wody. Wyregulowanie jej do pożądanej temperatury zajmuje chwilę, a to ma istotny wpływ nie tylko na komfort kąpieli, jak i na poziom zużycia wody.

Mechanizm ustawienia stałej temperatury wody jest dostępny zarówno w modelach ściennych, jak i w bateriach prysznicowych montowanych podtynkowo. Otwierając zawór baterii, już po kilku sekundach mamy wodę o określonej temperaturze bez ryzyka poparzenia zbyt gorącym strumieniem lub nieprzyjemnego lodowatego początku kąpieli.

Bateria wannowa z termostatem


Miłośnicy gorących odprężających kąpieli w wannie wiedzą, jak irytujące są sytuacje, kiedy nagle z kranu zaczyna lecieć zbyt zimna woda. By kąpiel była naprawdę przyjemna, woda powinna mieć określoną temperaturę. Wannowe baterie z termostatem idealnie wpisują się w tę potrzebę, dając gwarancję utrzymania zadanej temperatury wody napływającej do wanny.

Zalety korzystania z baterii termostatycznych


Za baterią termostatyczną przemawiają też względy ekonomiczne. Choć sama bateria nie należy do najtańszych, to oszczędności na rachunkach za wodę w krótkim czasie rekompensują większy wydatek poniesiony na jej zakup. Instalując baterię termostatyczną, możemy bowiem zaoszczędzić nawet do 40% wody. Oszczędność wody wynika ze znacznie skróconego czasu potrzebnego na ustawienie wysokości temperatury wody wypływającej z wylewki. W przypadku instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody może się zdarzyć, że wypływ zimnej wody będzie trwał nieco dłużej niż w instalacji z cyrkulacją (zajmie to zaledwie kilka sekund), jednak czas ustawienia temperatury wody będzie i tak dużo krótszy niż w przypadku baterii mieszaczowych, a tym bardziej dwuuchwytowych.

Ponadto wiele baterii termostatycznych posiada przycisk “eco”, dzięki któremu strumień wody zmniejszony jest o ok. 50%, a który można zwiększyć, ponownie naciskając przycisk. Ta funkcja pozwala na jeszcze większe oszczędności w zużyciu wody i sprawdza się w miejscach, gdzie nie jest wymagany silny strumień, np. do mycia rąk.

Czy warto zainstalować kran z termostatem?


Jeśli borykamy się z problemem wahań temperatury wody podczas kąpieli i ma to wpływ na komfort codziennego korzystania z łazienki, wówczas wybór baterii z termostatem to dobra decyzja. Ale przemawia za tym też kilka innych czynników.

Baterie termostatowe polecane są też w sytuacji, kiedy wśród domowników są małe dzieci lub osoby z ograniczeniami ruchowymi (mające problem z ręczną regulacją kurkami lub mieszadłem). Najmłodsi mają możliwość samodzielnego korzystania z umywalki, prysznica lub wanny bez obawy o poparzenie.

To też realna oszczędność wody i energii, co już w pierwszym miesiącu użytkowania widać na rachunkach za media.