Według starożytnej chińskiej filozofii projektowania i aranżowania wnętrz, czyli feng shui, łazienka stanowi najważniejszy punkt mieszkania. Woda ma bowiem tutaj szczególne znaczenie: warunkuje zdrowie, szczęście, karierę oraz symbolizuje płodność i odrodzenie.


Urządzając łazienkę w swoim domu czy mieszkaniu, warto zapoznać się z zasadami feng shui, a niewielkim nakładem pracy i finansów jesteśmy w stanie stworzyć zgodnie z nimi bezpieczną, harmonijną i sprzyjającą relaksowi przestrzeń.

łazienka urządzona zgodnie z zasadami feng shui

Swobodny przepływ energii

Feng shui, co dosłownie oznacza „wiatr” i „woda”, pomaga tak zaaranżować wnętrze, aby umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii chi, zapewniającej mieszkańcom zdrowie, spokój i szczęście. Zasady tej starożytnej filozofii najlepiej uwzględniać w momencie planowania remontu, jednak najważniejsze z nich można wprowadzić także w urządzonej już łazience.

Kluczowa zasada feng shui mówi o utrzymaniu w pomieszczeniu czystości i porządku. W praktyce oznacza to regularne sprzątanie łazienki oraz usunięcie wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Według feng shui różne akcesoria (a więc kosmetyki, szczotki, grzebienie, sprzęty elektryczne, takie jak suszarka czy lokówka) pozostawione w widocznym miejscu zakłócają przepływ energii, co niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dlatego prostym zabiegiem jest chowanie do zamkniętych szafek czy szuflad wszystkich przyborów, tak by w łazience zawsze panował ład i porządek. Takie działania nawiązują też do kolejnej zasady starożytnej filozofii, która ceni minimalizm i umiar, czyli im mniej w łazience dodatków i dekoracji, tym lepiej.

Funkcjonalizm

Następna ważna zasada, którą łatwo wprowadzić w życie, to funkcjonalizm. Zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy pozbywać się wszystkich zużytych lub uszkodzonych sprzętów. Przedmioty, które już nie spełniają swojej funkcji, a więc zepsute suszarki, puste opakowania po kosmetykach czy środkach czystości, powinniśmy jak najszybciej usunąć z naszej przestrzeni, ich obecność przypomina nam bowiem o niezałatwionych sprawach lub przykrych sytuacjach, tym samym oddziałując negatywnie na nasz nastrój.

naturalne materiały w łazience

Urządzanie łazienki zgodnie z naturą

Wnętrze urządzone według zasad feng shui zapewnia harmonię z naturą, co wpływa pozytywnie na nasze życie. Natura to słowo-klucz w filozofii chińskiej, dlatego tak cenione są w niej materiały naturalnego pochodzenia. W związku z tym w łazience nie powinniśmy stosować sztucznych dodatków, takich jak foliowe zasłony prysznicowe czy gumowe podkłady. Można je zastąpić naturalnymi, np. kładąc na podłodze dywanik z wełny czy lnu.


Dobrze widziane są także naturalne dodatki dekoracyjne, takie jak muszle, naturalne gąbki, drewno oraz żywe (cięte lub doniczkowe, usuwamy natomiast sztuczne i suszone!) rośliny – najlepiej te o obłych liściach. Zgodnie z feng shui powinniśmy unikać ostrych krawędzi, a jeśli w naszej łazience znajduje się już np. prostokątna wanna, możemy na jej narożnikach położyć muszelki, najlepiej pofałdowane o spiralnych i zamkniętych formach, które zniwelują niekorzystne działanie kątów.

Powiązanie z naturą przejawia się też w preferowanych przez feng shui kolorach do łazienki. Powinny to być barwy natury, np. kolory piasku i słońca, jasne i stonowane, które można ożywić dodatkami o intensywnych barwach. Pozytywnie będą na nas działać odcienie pomarańczowego, brązowego i oliwkowej zieleni, unikać natomiast powinniśmy bieli jako koloru mającego niekorzystny wpływ na energię życiową.

Feng shui a oświetlenie i lustra

Istotna jest również kwestia oświetlenia łazienki. Według zasad feng shui najlepszym rodzajem oświetlenia jest światło naturalne. Nie każdy jednak ma w swojej łazience okno, dlatego w takiej sytuacji należy odpowiednio rozświetlić łazienkę – jasne światło pobudza krążenie energii chi. Pozytywnie i relaksująco oddziałuje na nas także światło świec. Do łazienki – zgodnie z feng shui – zalecane są te o stożkowym kształcie, który symbolizuje energię wody. Zastosowanie takich świec podczas kąpieli wzmocni zarówno jej działanie energetyczne, jak i relaksacyjne.

Ogromne znaczenie w filozofii feng shui odgrywają również lustra. Pozwalają one na swobodny przepływ energii chi, ponadto rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Łazienka jest miejscem, w którym powinno znajdować się wiele luster, przy czym najlepiej, jeśli przylegają równo do ściany (nie odstają od niej), nie powinny też być złożone z części, co daje niekorzystny efekt rozcięcia osoby w odbiciu.   

łazienka urządzona zgodnie z zasadami feng shui

Przydatne wskazówki

Na koniec jeszcze kilka ważnych zasad feng shui, które warto uwzględnić projektując, remontując czy aranżując łazienkę, jak również podczas codziennego jej użytkowania:

- deska sedesowa powinna być opuszczona, zaś toaleta nie powinna być umieszczona naprzeciwko drzwi,
- drzwi i okno nie powinny znajdować się naprzeciwko siebie,
- drzwi od łazienki powinny być lite, pozbawione szyb i prześwitów; powinny być zawsze zamknięte,
- między toaletą a wanną/prysznicem powinno być trochę wolnej przestrzeni, aby umożliwić swobodny przepływ energii chi,
- jak najszybciej należy naprawić cieknący kran, przez który wraz z wodą ucieka pozytywna energia,- wielkość mebli powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia (nie mogą przytłaczać), najlepiej jeśli są z jasnego drewna, chromu lub szkła,
- łazienka powinna mieć dobrą wentylację – wilgoć wywołuje niekorzystną energię,
- w łazience powinien panować przyjemny zapach – tylko taki sprzyja przepływowi pozytywnej energii; warto zatem stosować różnego rodzaju odświeżacze, kadzidełka, woreczki zapachowe czy olejki eteryczne,
- dobrze, jeśli łazienka jest oddalona od kuchni.