Funkcjonalna, estetyczna i niezawodna – taka musi być bateria zlewozmywakowa, korzystamy z niej bowiem w domu najczęściej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej? Jak dopasować ją do swoich potrzeb?


Baterie kuchenne – rodzaje wylewki

Wylewka to najważniejszy element baterii kuchennej. Dlaczego? Bo musi zostać tak dobrana, by wygodnie było nam korzystać ze zlewozmywaka. Wybór dobrej i funkcjonalnej baterii to zatem konieczność kompromisu pomiędzy wygodą a estetyką. Jakie rodzaje wylewek mamy do dyspozycji?

Wylewka ruchoma – obraca się w poziomie, ale nie jest możliwa zmiana jej wysokości. Musi być zatem umieszczona tak, by możliwe było komfortowe mycie naczyń.

Wylewka wyjmowana – nie tylko obraca się w poziomie, ale możliwe jest również wyciągnięcie syfonu. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką pozwala dowolnie sterować kierunkiem strumienia wody, co w przypadku baterii kuchennej jest niezwykle praktyczne.

Miejsce montażu baterii zlewozmywakowej

Najbardziej popularny typ baterii do kuchni to zdecydowanie bateria stojąca, montowana bezpośrednio na powierzchni zlewozmywaka lub osadzana w blacie roboczym. W niektórych przypadkach (np. gdy brakuje miejsca) dobrym wyborem może być montaż kuchennej baterii ściennej – to rozwiązanie jest jednak rzadziej stosowane (głównie w przypadkach wymiany baterii bez zmiany instalacji). W sytuacji posiadania zlewozmywaka umieszczonego pod oknem idealnie sprawdzi się bateria z chowaną lub uchylną wylewką, dzięki której można swobodnie otworzyć okno.

Bateria kuchenna – jedno- czy dwuuchwytowa?

Baterie jednouchwytowe są wyposażone w mieszalnik, który umożliwia sterowanie strumieniem i temperaturą wody. W przypadku baterii tradycyjnych – dwuuchwytowych – trzeba osobno dobrać strumień ciepłej i zimnej wody. W kuchni najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest bateria jednouchwytowa (można ją obsłużyć jedną ręka, co jest niezwykle praktyczne podczas gotowania).


Ten rodzaj baterii pozwala również oszczędzać wodę (zużycie jest około 15-30% mniejsze niż w przypadku baterii dwuuchwytowych). Nowością na rynku są baterie bezdotykowe, które mają wstępnie ustawioną temperaturę wody – są niezwykle oszczędne (odcinają jej dopływ już w 1-2 sekundy po usunięciu obiektu sprzed fotokomórki). Choć mają wielu przeciwników zastosowania ich w kuchni, to na pewno świetnie sprawdzają się w domach osób starszych, które mają tendencję do zapominania o zakręceniu kranu.

Zestawy grzewcze z bateriami

Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób planujących podłączenie podgrzewacza wody pod zlewozmywak kuchenny są baterie w zestawach z dopasowanym do nich podgrzewaczem. Taki model proponuje np. firma Grohe (zestaw Grohe Red Duo) z zasobnikiem wody nawet do 8 litrów.

Stylizowane baterie kuchenne

Marzy Ci się nietypowa w kształcie bateria dopasowana do wyrafinowanego stylu Twojej kuchni? To również możliwe. Przykładem może być bateria marki Franke dopasowana do kuchni w stylu wiktoriańskim. Łączy w sobie nowoczesność konstrukcji i niepowtarzalną elegancję.

Kolorowe baterie kuchenne

Choć najpopularniejsze są nadal standardowe baterie zlewozmywakowe o chromowanej powłoce, to kuchnia wcale nie musi być aż tak tradycyjna! Marki takie jak Deante proponują nie tylko ciekawe wzornictwo, ale również niebanalne, modne kolory baterii – zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone. Warto się zainspirować!

Powłoka baterii zlewozmywakowej

Kupując baterię kuchenną, warto również zwrócić uwagę na stosowany materiał jej powłoki – kuchnia to przecież miejsce, w którym nierzadko dochodzi do drobnych „wypadków” przy pracy.


Im bardziej odporna na zarysowania czy zabrudzenia będzie powłoka, tym dłużej będziemy cieszyć się idealnym wyglądem i bezawaryjnością baterii. Warto zwrócić uwagę na baterie granitowe, które są niezwykle trwałe i odporne na ewentualne stłuczenia – idealnie nadadzą do kuchni o dużej intensywności użytkowania.