Łazienka to nie tylko miejsce w którym bierzemy kąpiel i dbamy o naszą higienę. Przede wszystkim jest pomieszczeniem, w którym znajduje się bardzo dużo rzeczy wykorzystywanych przez nas podczas codziennej toalety. Jak urządzić łazienkę, żeby poza walorami estetycznymi, była również funkcjonalna pod względem przechowywania? Spieszymy z pomocą.


Zdarza się, że urządzając łazienkę, tak bardzo skupiamy się na jej wyglądzie i podstawowym wyposażeniu, typu płytki, umywalka, prysznic czy miska wc, że zapominamy o jednej bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie, żeby pomieszczenie zachowało swój elegancki, niezmącony bałaganem wygląd, musimy dobrze przemyśleć kwestię szaf, szuflad i półek, na których będziemy przechowywać wszelkiego rodzaju kosmetyki, przybory i akcesoria.


Przechowywanie w łazience: szafki łazienkowe i szufladyNa rynku mamy ogromny wybór mebli łazienkowych. Słupki i komody łazienkowe poza swoją główną funkcją, jaką jest przechowywanie, są również dekoracją łazienki i nadają jej niepowtarzalny styl i charakter. Warto zatem dobrze przemyśleć ich zakup.
Dobrze wiedzieć, że niektóre szafki łazienkowe mają w dolnej części wbudowany kosz na pranie. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca i właściwie zorganizować łazienkę, zwłaszcza jeżeli jest ona niewielka. Nie da się ukryć, że dla wielu osób pełen kosz na pranie to rzecz, która skutecznie potrafi zepsuć humor, więc ukrycie go w szafce to bardzo dobry pomysł.


W meblach łazienkowych pomieścimy większość rzeczy, które przechowujemy w łazience, a korzystając z pojemników i organizerów, uporządkujemy ich zawartość. Producenci oprócz standardowego wyposażenia oferują również dodatkowe wkłady do szafek podumywalkowych, co pozwala na posegregowanie wszystkich drobnych rzeczy i utrzymanie porządku w szufladach.


Chemię do czyszczenia łazienki najlepiej umieścić wysoko na górnej półce, zwłaszcza jeżeli mamy dzieci. Wiele osób lubi przechowywać środki czystości na samym dole, w szafce pod umywalką, co w przypadku najmłodszych domowników nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli faktycznie nie mamy wyjścia i musimy trzymać chemię w zasięgu dziecięcych rąk, koniecznie zainwestujmy w blokady otwarcia szafek.


Półka pod lustrem

Lustro w łazience przeważnie wieszamy nad umywalką. Warto wykorzystać miejsce pod nim na dodatkową półeczkę. Będzie ona doskonałym miejscem na postawienie kubka ze szczoteczkami lub ulubionych kosmetyków do pielęgnacji. Będą zawsze na widoku, więc łatwiej będzie nam pamiętać o regularnej pielęgnacji. Ciekawym rozwiązaniem są także szafki z otwieranym lustrem.Wiele osób przechowuje w tym miejscu kosmetyki, leki i perfumy ze względu na szybki i łatwy dostęp bez ryzyka, że coś przypadkowo spadnie i się potłucze. Dodatkowym plusem jest bez wątpienia fakt, że w przeciwieństwie do półeczki pod umywalką, zawartość szafki z lustrem jest niewidoczna, więc nie tworzy bałaganu w łazience.


Organizacja łazienki


Kosze i pojemniki

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem do organizacji od zaraz i w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, czy dopiero urządzamy łazienkę, czy chcemy coś poprawić, jest zakup koszyków i pojemników do przechowywania. Możemy użyć ich jako dodatkowe wypełnienie szafek i trzymać w nich drobne kosmetyki, takie jak lakiery do paznokci, maseczki do twarzy, kosmetyki dla dzieci lub chociażby akcesoria do manicure czy zestawy do golenia. Pojemniki do przechowywania będą również pomocne, jeżeli chcemy mieć w jednym miejscu przybory do układania i stylizacji włosów lub tak prozaiczne rzeczy jak chociażby kapsułki do prania.

Ręczniki

Małe ręczniczki do twarzy i rąk można z powodzeniem zrolować i ułożyć na blacie umywalkowym lub zaplanować na nie małą wnękę pod blatem. Większej ilości dużych ręczników kąpielowych lepiej nie przechowywać w łazience. Ze względu na panującą tam wilgoć naturalne tkaniny mogą być pożywką dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.


Do powieszenia ręczników kąpielowych warto zamontować większą ilość haczyków czy drążków. Ręczniki szybciej wyschną, jeśli nie będą ściśnięte ani wieszane jeden na drugim. Ciekawym rozwiązaniem są także dodatkowe małe wieszaki, które montujemy na rurce od kaloryfera. Znacznie przyspiesza to proces schnięcia w okresie zimowym, kiedy nie możemy powiesić ręczników na balkonie, a ze względów estetycznych nie chcemy rozwieszać ich w pokoju.Łazienka obok kuchni to pomieszczenie z ogromnym potencjałem do urządzenia w sposób praktyczny i funkcjonalny. Kilka sprytnych rozwiązań sprawi, że nasza codzienność stanie się prostsza i przyjemniejsza, a przestrzeń dobrze zorganizowana.