Perlator to mały element montowany na zakończeniu baterii, który skutecznie zmniejsza zużycie wody. Umieszczenie go w kuchni bądź łazience z pewnością się opłaci. Czym dokładnie jest to urządzenie i ile pomoże nam oszczędzić na rachunkach za wodę?


Perlator to rodzaj specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę zbudowany z sitka o niewielkich oczkach. W ofercie producentów znajdziemy perlator prysznicowy, wannowy oraz do baterii kuchennej. Wszystkie mają jednak tę samą zasadę działania. Ich zadaniem jest napowietrzanie wypływającej z wylewki wody. Dzięki czemu, nie tracąc na komforcie korzystania z kranu czy prysznica, oszczędzamy zużycie wody.


Perlator = oszczędność wody i pieniędzy


Perlator nie zmniejsza ilości wody wypływającej z wylewki baterii, a jedynie ją napowietrza (wyjątkiem jest perlator z regulacją przepływu). Dzięki temu wydaje nam się, że wypływa jej znacznie więcej niż w rzeczywistości.

Najtańsze perlatory potrafią zmniejszyć zużycie wody o 15%. Modele droższe mogą ograniczyć wypływ wody o nawet 60%. Perlatory świetnie sprawdzają się w bateriach umywalkowych, gdyż to właśnie one są najczęściej użytkowane w łazienkach.
Perlator możemy również zastosować w naszych kuchniach. Bateria kuchenna z perlatorem to oszczędność przepływu wody do 5 l/min. Dla porównania bateria kuchenna bez perlatora pozwala na przepływ 13 l/min.

Perlator pozwala zmniejszyć zużycie wody wypływającej z kranu, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za wodę i  energię. Mniejsza ilość wody do podgrzania to niższy koszt korzystania z pieca gazowego lub elektrycznego. To również mniejsza ilość ścieków.


Jakie rodzaje perlatorów oferuje rynek?

Jak wspomnieliśmy, rynek oferuje szereg perlatorów przeznaczonych do różnego rodzaju wylewek. Decydując się na zakup perlatora np. do baterii umywalkowej, nie warto sugerować się niską ceną. Zazwyczaj bardzo tanie perlatory nie służą przez lata. Są raczej towarem jednorazowym, gdyż nie mamy możliwości wyczyszczenia ich z nagromadzonego kamienia. Z tego powodu lepiej zainwestować więcej pieniędzy i zakupić perlator z wyższej półki i od sprawdzonego producenta.

Kupując perlator, warto także zwrócić uwagę na gwint. Wyróżniamy modele z gwintem zewnętrznym – czyli takim, który umożliwia montaż perlatora do wnętrza baterii. Dostępne są również perlatory z gwintem wewnętrznym, które montujemy na wylewkę od zewnętrznej strony.

Perlatory nie różnią się od siebie jedynie gwintami, ale również zastosowaniem. Na rynku ze spokojem zakupimy perlator do baterii kuchennej lub umywalkowej, perlatory prysznicowe bądź wannowe, choć ten ostatni nie do końca spełnia swoje zadanie. Mianowicie, o ile w baterii umywalkowej warto stosować ograniczenie przepływu wody, o tyle napowietrzanie wody napełniającej wannę niczego nie zmienia, ponieważ i tak potrzebujemy określonej ilości wody do kąpieli. W takim przypadku perlator wannowy jedynie opóźni napełnienie wanny.

Perlatory różnią się od siebie także ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Producenci oferują perlatory silikonowe, metalowe oraz plastikowe. Od tego na jaki materiał się zdecydujemy, zależy to w jaki sposób oraz jak często będziemy musieli go czyścić. Przykładowo modele silikonowe są łatwe oraz szybkie w czyszczeniu ze względu na wysoką odporność na działanie wody. W przypadku perlatora metalowego sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ kamień często osadza się na częściach metalowych.Ponadto ze względu na sposób działania możemy wyróżnić perlatory napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy. Pierwszy z nich, czyli napowietrzanie, polega na wytwarzaniu podciśnienia w strumieniu wody, która następnie wypływa z drobnej siatki zainstalowanej na końcówce kranu. Podciśnienie sprawia, że powietrze zasysane przez małe otwory. miesza się z wodą. Mamy przez to wrażenie, że wypływającej wody jest więcej, gdyż dzięki napowietrzeniu zyskuje ona na objętości.

Perlatory tworzące strumień igiełkowy z pewnością zainteresują osoby lubiące niecodzienne rozwiązania. Potrafią one bowiem tworzyć z wody fantazyjne strumienie, wymuszając na niej przepływ przez malutkie, precyzyjne punkty. Specjalnie wyprofilowane sitko pozwala na zmianę kierunku strumienia bez rozchlapywania wody.  


Jak wyczyścić perlator?


Perlator podobnie jak inne elementy wyposażenia łazienki czy kuchni należy odpowiednio pielęgnować, tak aby nie osadzał się na nich brud. Nagromadzony kamień może sprawić, że perlator nie będzie spełniał swojej funkcji, dlatego należy systematycznie sprawdzać sitko wewnątrz urządzenia.

Jak szybko wyczyścić perlator? Wykorzystajmy starą szczoteczkę do zębów. Za jej pomocą usuniemy nawet grubą warstwę kamienia. Jeśli szczoteczka nie pomaga, wykorzystajmy wrzącą wodę i ocet. Aby dokładnie oczyścić perlator, najlepiej rozłożyć go na części i umyć każdą z nich. Niestety nie wszystkie modele mają taką możliwość, dlatego warto zweryfikować to przed zakupem.