Mała łazienka z prysznicem i pralką

Łazienka

Poradnik

  • calendar16.06.2021
  • Autor: Natalia Dur
Mała łazienka z pralką i prysznicemMała łazienka z pralką i prysznicem

Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie wtedy, gdy na tak ograniczonej przestrzeni musimy zmieścić nie tylko typowe sprzęty higieniczno-kąpielowe, ale też pralkę, która potrzebuje niemałej ilości wolnego miejsca. Jak zatem urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką, by wnętrze było stylowe, komfortowe i wygodne? Podpowiadamy.

W artykule:


Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką – od czego zacząć?


Urządzanie małej łazienki warto rozpocząć od rozrysowania szczegółowego planu, uwzględniającego dokładne wymiary pomieszczenia. Kolejny krok to podział wnętrza na strefy: sanitarną (miejsce na miskę WC), kąpielową (miejsce na prysznic), umywalkową (miejsce na umywalkę) i strefę prania (miejsce na pralkę). To najtrudniejszy etap planowania.

Aby łazienka zachowała lekkość i była jak najbardziej przestronna i ergonomiczna, musisz właściwie ulokować wszystkie niezbędne sprzęty. Jak to zrobić? Przede wszystkim postaraj się maksymalnie wykorzystać wolne miejsca pod ścianami, aby środek łazienki pozostał pusty. Zamiast stawiać kolejne meble na podłodze, wykorzystaj górne partie łazienki – np. nad pralką możesz zamontować półki na kosmetyki.  



Dobrym rozwiązaniem będzie montaż podwieszanych urządzeń sanitarnych
– dzięki nim podłoga pozostanie niezabudowana i optycznie zyska na przestronności. Inną wartą rozważenia opcją jest zakup mebli wielofunkcyjnych, np. szafki z lustrem czy lustra z półką na kosmetyki, dzięki którym zredukujesz liczbę wyposażenia.

  • Pamiętaj: Aranżując małą łazienkę, kieruj się zasadą minimalizmu. Umieść tu tylko niezbędne sprzęty i zrezygnuj z przytłaczających dekoracji. Pomieszczenie powinno być lekkie, komfortowe i wygodne.


Prysznic do małej łazienki – lepszy niż wanna?


Mała łazienka bardzo ogranicza nasze wybory pod względem wyposażenia. Również tego podstawowego, jak prysznic czy wanna. Nie jest tajemnicą, że na niewielkim metrażu lepiej sprawdza się prysznic, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na podłodze.


Standardowe wymiary kabiny prysznicowej wynoszą 80x80 cm, można też kupić mniejsze – 70x70 cm. Tymczasem najkrótsze modele wanien mają od 100 do 140 cm długości, więc różnica jest znacząca. Co więcej, prysznic można ustawić nie tylko przy ścianie, ale też we wnęce (jeśli ją mamy i jest wystarczająco przestronna), dzięki czemu oszczędzamy dodatkowe miejsce w głównej strefie łazienki.



Dobra wiadomość dla miłośników wanien jest taka, że rynek oferuje niezwykle bogaty zestaw nowoczesnych kabin prysznicowych, które pod względem wygody i estetyki wcale jej nie ustępują. Ba! Wiele z nich pozwala stworzyć w każdej, nawet najmniejszej łazience prawdziwą oazę relaksu (zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na panel prysznicowy zamiast klasycznej słuchawki).

Co masz do wyboru?

  • klasyczny prysznic z brodzikiem – wciąż najpopularniejszy model na rynku. Łatwo dostosować go do własnych potrzeb, ponieważ występuje w wersji kwadratowej, prostokątnej, półokrągłej czy owalnej. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy z łazienki korzysta też małe dziecko – można nalać wody do brodzika i urządzić maluchowi kąpiel jak w wannie (szczególnie wtedy, gdy brodzik jest wysoki);


  • prysznic z odpływem liniowym – minimalistyczna wersja bez brodzika. Wymaga profesjonalnego montażu, aby uniknąć gromadzenia się kałuż i zalania łazienki, ale jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Zapewnia więcej miejsca do mycia (nie ograniczają nas ramy kabiny) i jest świetną opcją dla osób starszych i mających problemy ze swobodnym poruszaniem się;


  • prysznic typu walk-in – bardzo elegancki, otwarty model bez drzwi, świetnie współgrający z wystrojem nowoczesnym, minimalistycznym czy loftowym. Zamiast klasycznej kabiny mamy tu gładkie tafle szkła (często z charakterystycznymi szprosami), które zdecydowanie podnoszą rangę łazienki. Niestety to rozwiązanie nie sprawdzi się w bardzo małej łazience, bo może dodatkowo ją przytłoczyć. 



Gdzie ustawić pralkę w małej łazience w bloku?


O ile wyznaczenie miejsca na prysznic, miskę WC czy umywalkę nie musi być zbyt wymagające, o tyle właściwe ulokowanie pralki może być już bardzo kłopotliwe. Pralka ma określone gabaryty, jest mało ustawna, a poza tym musi mieć pozostawione miejsce na (w miarę wygodne) wkładanie i wyjmowanie prania. Gdzie można ją ustawić, by nie zabrała większości dostępnej przestrzeni i nie zawładnęła całym pomieszczeniem? Sprawdzone rozwiązania są następujące:

  • pod blatem umywalkowym, na równi z linią dolnych szafek; front możesz pozostawić nieosłonięty, aby można było swobodnie otwierać i zamykać bęben;


  • we wnęce (jeśli akurat taką dysponujesz, a jest zbyt mała na zainstalowanie tu prysznica); nad nią możesz zamontować półki albo wieszaki, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń;


  • w szafce wykonanej na wymiar (w wysokim słupku); nad pralką możesz zainstalować suszarkę albo póki na środki do prania, środki czyszczące, kosmetyki czy ręczniki.


Dzięki takiemu ustawieniu pralki, łazienka będzie nie tylko elegancka, ale też wygodna.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?


Mała łazienka, nawet z minimalną liczbą mebli i sprzętów, może dawać uczycie przytłoczenia. Aby wydawała się nieco większa:

  • Postaw na jasny kolor mebli i ścian


Najlepiej sprawdzi się klasyczna biel, ale jeśli nie lubisz przewidywalności i monotonii, możesz wprowadzić tu też inne delikatne barwy – subtelne beże, łagodne piaski czy jasne odcienie szarości. Ważne, żeby fronty mebli były błyszczące. Właśnie takie dobrze odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości.

Błyszczące, jasne powierzchnie mogą jednak wydawać się surowe i nieco zimne. Jeśli nie lubisz takiego klimatu, wprowadź do łazienki kilka drewnianych elementów, np. blat czy półki. Drewno dyskretnie ociepli wnętrze i nada mu przytulnego, domowego charakteru.

  • Właściwie dobierz płytki


Dobrze zaprezentują się tu jasne, prostokątne płytki (ewentualnie z delikatnymi dekorami), z cienkimi fugami utrzymanymi w jasnej, chłodnej kolorystyce. Grube, ciemne fugi dają wrażenie szachownicy, która może wizualnie zmniejszyć przestrzeń, dlatego lepiej ich unikać. Nie ma jednak znaczenia, czy wybierzesz płytki małe, czy duże. I jedne i drugie dobrze wyglądają na małej przestrzeni, jeśli tylko zostaną umiejętnie położone (najwyżej do 2/3 wysokości ściany).

  • Zamontuj lustra


Może być jedno duże lub kilka małych. Lustra, podobnie jak błyszczące fronty, świetnie odbijają światło i nadają wnętrzu głębi. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

  • Nie zapomnij o właściwym oświetleniu


W małej łazience najlepiej postawić na niewielkie, punktowe lampy, dające jasne, chłodne światło. Umiejętnie rozlokowane, dobrze rozświetlą każdy kącik, dzięki czemu pomieszczenie wyda się nieco wyższe i szersze niż jest w rzeczywistości. Ważne, by nie montować tu długich, szerokich lamp, ponieważ zabierają dużo miejsca i mogą zbytnio przytłoczyć wnętrze.

Sprawdź >>> Jak urządzić nowoczesną łazienkę z cegłą?


Najczęstsze błędy przy aranżacji małej łazienki z prysznicem i pralką


Słowem podsumowania – jeśli chcesz stworzyć w małej łazience stylową, komfortową i funkcjonalną przestrzeń, unikaj następujących błędów:

  1. Niewykorzystanie wolnego miejsca, np. nad pralką.
  2. Wybór niefunkcjonalnych mebli – lepiej postawić na mniejszą liczbę pojemnych mebli niż zagracić wnętrze kilkoma małymi, mniej praktycznymi sprzętami.
  3. Zakup mikroskopijnej pralki, z bardzo małym bębnem – wbrew pozorom małe pralki ładowane od góry nie są zbyt dobrym rozwiązaniem do małej łazienki, ponieważ zabierają cenne miejsce w pionie (nad sobą). Poza tym zazwyczaj mają bardzo małą pojemność, co przy licznej rodzinie jest rozwiązaniem mało ekonomicznym. Jeśli dobrze zaplanujesz przestrzeń, z pewnością zmieścisz w łazience praktyczny model pralki o standardowej pojemności.
  4. Niewłaściwy dobór kolorów – ciemne meble i przytłaczające płytki z bogatymi zdobieniami na pewno się tu nie sprawdzą.