Masz sentymentalną duszę, uwielbiasz bliskość natury i organicznych wytworów, ale nie chcesz rezygnować z wygód XXI wieku? Mamy dobrą wiadomość: łazienka rustykalna to stylizacja, której potrzebują Twoje zmysły!

Przejdź do następnych akapitów:


Rustykalna łazienka: przytulna, retro i nowoczesna

W projektach współczesnych łazienek utrzymuje się tendencja do traktowania ich jako przestrzeni relaksu i wypoczynku. A są dwa sprawdzone sposoby na satysfakcjonujący, a przy tym tani czas wolny: w domowym zaciszu i w otoczeniu przyrody! To pewnie jeden z powodów, dla których łazienka rustykalna zdobywa coraz większe uznanie. Zresztą, popularność agroturystyki, organicznych produktów pielęgnacyjnych czy nawet pozbawionej konserwantów żywności jest dodatkowym sygnałem, że zawsze i wszędzie dobrze, ale z naturą – najlepiej!

Łazienka w stylu rustykalnym - nazywana także łazienką w stylu wiejskim czy nawet etnicznym - reprezentuje wartości, których nam brakuje w codziennym pędzie: dziewiczy minimalizm oraz intymność. Dlatego też „środowiskiem naturalnym” dla łazienek rustykalnych są leśne domki czy wiejskie chaty kultywujące ludowe tradycje, między innymi w zakresie zdobnictwa i architektury. Swoje najlepsze źródła inspiracji znajdziesz we wspomnieniach wakacji spędzonych pod gruszą, w domkach letniskowych czy w schroniskach górskich.

W aranżacji łazienki na styl rustykalny chodzi przede wszystkim o uzyskanie specyficznego nastroju, przytulności przy zachowaniu wszystkich technologicznych dobrodziejstw, jakimi raczą nas producenci armatury i ceramiki łazienkowej. Nawet, jeśli nie planujesz urządzać łazienki pod dokładnie ten styl, nasze pomysły na aranżacje pomogą sprawić, że łazienka stanie się dużo przyjemniejszą i bardziej intymną przestrzenią w Twoim domu!

1. Drewno i kamień - ulubione materiały stylu rustykalnego

Trudno sobie wyobrazić łazienkę rustykalną, która byłaby pozbawiona elementów – wyposażenia lub dekoracyjnych – wykonanych z drewna czy kamienia. Bardzo dobrze prezentuje się w takim wnętrzu cegła. Oczywiście, najlepsze będą materiały naturalne i surowe (zabezpieczone przed wilgocią odpowiednim impregnatem!), ale doskonale sprawdzą się łatwiej dostępne imitacje: płytki drewnopodobne lub naśladujące kolorystykę i fakturę skał.


Bardzo dobrze prezentuje się w takim wnętrzu cegła. Oczywiście, najlepsze będą materiały naturalne i surowe (zabezpieczone przed wilgocią odpowiednim impregnatem!), ale doskonale sprawdzą się łatwiej dostępne imitacje: płytki drewnopodobne lub naśladujące kolorystykę i fakturę skał.

2. Rustykalna łazienka – jakie kolory?

Doskonałe będą wszystkie odcienie, które kojarzą się z naturą: czysta i złamana biel, brązy i rudości, gołębi popiel i stal. Jeśli chcesz, możesz przełamać ciepłe barwy intensywnym, chłodnym kolorem: zieleni, niebieskiego czy czerwieni. Ostatecznie wszystko zależy od proporcji. Bezpiecznym i względnie uniwersalnym zestawieniem jest biel i brązy (często w postaci drewna lub płytek drewnopodobnych).

3. Prysznic w rustykalnej łazience najlepiej z zasłoną

W dobie kabin prysznicowych czy natrysków typu walk-in, mało kto rozważa prysznic z zasłoną prysznicową. To proste, tanie i w gruncie rzeczy staroświeckie rozwiązanie doskonale buduje klimat pod rustykalną łazienkę. Wysokiej jakości materiał i właściwie dobrana kolorystyka, sprawią, że natrysk będzie wyglądał modnie.

4.Wanna wolnostojąca - serce rustykalnej łazienki

Podobnie jak natrysk z zasłoną prysznicową, wanna wolnostojąca jest tym rodzajem wyposażenia łazienki, który ma charakter retro. Najlepszy efekt osiągniesz wybierając wannę na nóżkach. No i kto powiedział, że Twoja wanna nie może mieć vintage zasłonki, jeśli zamontujesz nad nią stelaż? Jeśli jednak wolisz wannę tradycyjną, dobierz do niej klimatyczną obudowę, np. w kolorze drewna.

5. Wykończenia retro w rustykalnej łazience

W uzyskaniu rustykalnej łazienki pomogą Tobie retro wykończenia, jak chociażby charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego kurki przy bateriach umywalkowych i natryskowych. Pięknie będzie się prezentowała zarówno stalowa armatura, jak i imitujące brudne złoto lub mosiądz.

6.Drewniane krzesło, ryczka, drabina…

Bardzo charakterystyczny element stylizacji łazienek rustykalnych! Prawie zawsze znajdziesz na nich drewniany stołek lub drabinę. Pełnią nie tylko funkcję ozdobną (łazienka z nimi od razu wygład na bardziej przytulną i wygodną), ale są też użyteczne.

7.Regały i szafki z drewna

Jeśli chodzi o przechowywanie, poszukuj mebli wykonanych z drewna lub imitujących ten materiał. Nawet pomalowane na biało drewno ociepla wnętrze!

8.Mosiężne uchwyty i inne elementy dekoracyjne.

JZ drewnianym umeblowaniem dobrze kontrastują wykonane z metalu elementy: z mosiądzu, miedzi, złota lub żeliwne. Przywodzą na myśli wynalazki, które na wsiach pomagali stworzyć kowale!

9.Drewniane, ażurowe szafki

O rustykalnym charakterze nie zawsze decyduje sam materiał, ale i sposób jego prezentacji. Możesz się spotkać z szafkami, które naśladują np. drzwi stodoły albo posiadają ażurowe drzwiczki.

10. Kwiaty - element dekoracyjny rustykalnej łazienki

Prosty i zawsze udany element dekoracyjny – nie tylko do rustykalnej łazienki, ale w niej kwiaty odnajdują się szczególnie dobrze. Możesz również wprowadzić elementy dekoracyjne posiadające motyw kwiatów!

11. Umywalka nablatowa w kształcie misy 

Najlepiej wypadną te wykonane z kamienia, ale już sam kształt umywalki jako naczynia budzi skojarzenia prostymi, wiejskimi rozwiązaniami.

12. Tapeta wodoodporna albo boazeria

Zamiast płytek – retro zamienniki!

13.Płytki typu patchwork lub mozaika

Jeśli zdecydujesz się na bardziej nowoczesną odmianę łazienki rustykalnej i spróbujesz nawiązać do etnicznych, ludowych i kolorowych elementów dekoracyjnych – sięgnij po modne w tym sezonie płytki typu patchwork. Z kolei płytki typu mozaika to najbardziej charakterystyczne płytki rustykalne, naśladując tradycyjnie wyrabiane, własnoręcznie dekorowane kafelki z Bliskiego Wschodu.

14.Wiklinowe kosze

Naturalny materiał, z którego wykonuje się kosze na bieliznę, pojemniki do organizacji kosmetyków, dywaniki łazienkowe czy inne akcesoria łazienkowe.

15. Firanki, rolety

Forma ozdoby, którą nieczęsto zastaniemy w łazienkach, ale takie niekonwencjonalne rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie wyda się przytulniejsze.

16.Kinkiety z kloszem

Nie zapominajmy o odpowiednim, nastrojowym oświetleniu! Kinkiety z kloszem wykonanym z bawełny lub innego lekkiego materiału sprawdzą się idealnie. W takiej łazience wyjątkowo klimatycznie wypadnie naturalne oświetlenie świec, także w ozdobnych latarenkach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz