Łazienka w stylu japońskim to kwintesencja minimalizmu, prostoty i funkcjonalności. To miejsce, w którym czuć bliski kontakt z naturą, a każdy element wystroju został tak dobrany, by sprzyjać wyciszeniu, relaksowi i wypoczynkowi. Chcesz urządzić łazienkę w stylu zen we własnym domu? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przejdź do następnych akapitów:

 

Czym charakteryzuje się łazienka w stylu japońskim?

W kulturze japońskiej łazienka jest jedną z najważniejszych części domu. A to dlatego, że Japończycy nie traktują kąpieli tylko jak niezbędnego zabiegu higienicznego. Dla nich to relaksujący rytuał, który pozwala oczyścić ciało i uspokoić zmęczony umysł. Aby takie wyciszenie było możliwe, łazienka musi spełniać określone warunki, które sprawiają, że bliżej jej do pokoju kąpielowego, niż do tradycyjnej domowej łazienki.

  • Przede wszystkim dużo tu wolnej przestrzeni. Wszystkie meble, akcesoria i dodatki ograniczone są do minimum, aby nic rozpraszało uwagi i nie przeszkadzało w osiągnięciu skupienia i relaksu.

 

  • We wnętrzu panuje idealny ład i porządek. Niemal nic nie stoi na widoku – wszystko schowane jest w zamkniętych szafkach.

 

  • Pomieszczenie jest doskonale harmonijne – każdy element wystroju ma swoją funkcję i znaczenie, a wszystkie łączą się w jedną spójną całość.

 

  • Wyposażenie jest proste i oszczędne, ale cechuje je bardzo wysoka jakość. Japończycy przywiązują się do przedmiotów i zamiast wyrzucać zepsute rzeczy, naprawiają je. Dlatego w łazience japońskiej można spotkać stare, nierzadko wielokrotnie naprawiane przedmioty, wykonane w głównej mierze z naturalnych materiałów, np. z drewna. Tego typu materiały można reperować i odnawiać niemal bez końca.

 

  • Łazienka nie łączy się z toaletą. To dwa osobne pomieszczenia służące zaspokajaniu innych potrzeb. Urządzając łazienkę w stylu japońskim w polskich warunkach, zadbaj o to, by wizualnie oddzielić toaletę od strefy kąpieli. Możesz wykorzystać do tego szklaną ściankę, drzwi przesuwne albo tradycyjny orientalny parawan.

 

Kolory w łazience w stylu japońskim

Łazienka japońska jest miejscem blisko zawiązanym z naturą, co widać również w warstwie kolorystycznej. Królują tu biele, beże, delikatne piaski, czekoladowe brązy, różne odcienie szarości oraz zielenie i błękity, przełamane dostojną czernią i soczystą czerwienią. Taki zestaw barw tworzy oryginalne, a jednocześnie bardzo harmonijne wnętrze, sprzyjające wewnętrznemu wyciszeniu. 

Dużą rolę odgrywają tu też naturalne materiały, zwłaszcza drewno, kamień i beton. Niestety takie materiały są dość trudne w pielęgnacji, dlatego urządzając wnętrze inspirowane stylem japońskim, zamiast nich możesz sięgnąć po płytki ceramiczne naśladujące ich wygląd i strukturę. Zwróć uwagę na to, by paleta kolorów bazowała na spokojnych, zgaszonych odcieniach. Zrezygnuj też z kolorowych mozaik i dekoracyjnych motywów, bo wprowadzą niepotrzebne zamieszanie.

Wyposażenie łazienki w stylu japońskim

W łazience japońskiej centralne miejsce zajmuje okazała wanna. Może to być model:

  • wolnostojący, monolityczny

 

  • przypominający drewnianą balię

 

  • wyciosany z naturalnego kamienia

 

  • wpuszczony w podłogę

 
W nowoczesnym ujęciu to model wyposażony w system hydromasażu, który zdecydowanie ułatwia rozluźnienie mięśni i redukcję stresu. Tradycyjnie w pobliżu wanny powinien znajdować się też prysznic, który razem z wanną stworzy wygodną strefę kąpielową.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z wanną wolnostojącą?

Mała łazienka w stylu japońskim, która nie może pozwolić sobie na takie ekstrawagancje, może być wyposażona w sam prysznic – koniecznie bez brodzika, ograniczony gładkimi szklanymi taflami, które dają wrażenie większej przestrzeni. Dobrze sprawdzą się tu nowoczesne zestawy prysznicowe oraz deszczownice, pozwalające na wygodne sterowanie strumieniem wody.

Ceramika łazienkowa (wanny, umywalki łazienkowe, miski WC itd.) powinna być maksymalnie prosta i oszczędna. Nie ma tu miejsca na wymyślne kształty i intrygujące kolory. Dobrym wyborem będzie klasyczna biel, ale w okazałych łazienkach można postawić też na elegancki czarny kolor. Baterie umywalkowe i wannowe mogą bazować na klasycznym zestawie kolorów – czerni albo chromowanej stali.

Meble, podobnie jak ceramika, nie powinny mieć ekstrawaganckich kształtów i połyskliwych frontów. W wymogi stylu najlepiej wpiszą się drewniane lub kamienne wykończenia albo ich dobre imitacje. Zamiast otwartych półek, które mogą dawać wrażenie bałaganu, postaw na zwartą zabudowę. Za zamkniętymi drzwiami powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na ręczniki, akcesoria, kosmetyki i środki czystości, tak, by niemal nic nie pozostawało na widoku.

Oświetlenie łazienki w stylu japońskim

W łazience japońskiej ważną rolę odgrywa też odpowiednie oświetlenie. Co ciekawe, w tradycyjnych wnętrzach Kraju Kwitnącej Wiśni występuje tylko jedno główne źródło światła. Nie ma tu lamp stołowych, lamp podłogowych ani nawet kinkietów. Sporo światła dostarczają za to cienkie papierowe ścianki i wszechobecne przepierzenia. Nie inaczej jest w łazienkach.

 

Aby być jak najbliżej oszczędnego japońskiego stylu, zamontuj w łazience dyskretne lampy podtynkowe, które zapewnią dużo światła, ale nie będą skupiać na sobie uwagi użytkowników. Lustra łazienkowe możesz podświetlić prostymi lampami na kablu albo niewielkimi, subtelnymi kinkietami. Nastrojowości dodadzą też lampiony, położone np. w okolicach wanny.

Jeśli w łazience jest okno, koniecznie przysłoń je drewnianą żaluzją albo bambusową roletą. Oba te materiały świetnie wpisują się w orientalny wystrój wnętrz.

Sprawdź >>> Jak wybrać oświetlenie na taras i balkon?

Dekoracje i kwiaty w łazience japońskiej

Jako że w łazience w stylu japońskim rządzi minimalizm, wszelkie dekoracje i ozdoby służące tylko temu, by cieszyć oko, są ograniczone do minimum. Na ścianie obowiązkowo powinno zawisnąć lustro, które zgodnie z filozofią feng shui pozwala na swobodny przepływ energii życiowej (zwanej energią Chi lub energią Qi), a ponadto dobrze rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń.


Na blatach mogą pojawić się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, najchętniej „zapakowane” w naturalne pojemniki – wiklinowe lub słomiane kosze, bambusowe mydelniczki czy eleganckie kamienne misy. Jedynym dodatkiem, który może pojawić się tu ze względów czysto wizualnych są kwiaty, najlepiej orientalne, jak bonsai, juki czy storczyki. Bezwzględnie muszą to być żywe rośliny! Styl japoński nie lubi sztuczności.