Choć Twój dom może uchodzić za wzór polskiej gościnności, jest jeden typ lokatora, na którego widok mało który gospodarz się ucieszy: robaki! Mimo, że rybik cukrowy jest zupełnie niegroźnym stworzeniem, jego widok w łazience nie jest ani przyjemny, ani pożądany.


Rybik cukrowy w łazience: czas rozpoznać wroga!

W Twojej łazience pojawił się rybik cukrowy. Co robić? Na pewno nie panikować! Podpowiemy, jak odzyskać niepodzielne panowanie nad łazienką.  Najpierw sprawdźmy, z jakiego rodzaju przeciwnikiem masz do czynienia.

Rybiki - małe srebrne robaczki

Rybik cukrowy (lub inaczej srebrzyk) to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Jego szybkie, zygzakowate ruchy w połączeniu ze zwężającym się odwłokiem przywodzą na myśl sposób poruszania się ryb – stąd jego nazwa (w języku angielskim jest określany mianem „srebrnej ryby”– silverfish).

Jednak pewnie szybciej go rozpoznasz dzięki widocznym z daleka, bardzo długim czułkom. Są prawie równe odwłokowi, który może osiągać długość 10 mm!Gdzie i jak żyje rybik cukrowy?

Ciepło, wilgotność i ciemność. Tam, gdzie te trzy warunki zostaną spełnione, tam z pewnością spotkasz rybika.

Poza łazienką (tam w szczególności upodobał sobie wanny i kabiny prysznicowe) znajdziesz go także w piwnicach, piekarniach, kuchennych szafkach, w spiżarniach czy na strychach.

Ponieważ lubi mrok, nie natkniesz się na rybika w pomieszczeniu z oknem za dnia.

Skąd wzięły się rybiki w Twojej łazience?

Rybiki cukrowe obecnie występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Arktyki i Antarktydy. Naukowcy uważają jednak, że pierwotnym domem rybików były tropiki, a z czasem owady zaadaptowały się do nowych warunków środowiskowych.

A co tu dużo mówić – mało gdzie będzie żyło im się równie dobrze, co w Twojej naturalnie ciepłej i wilgotnej łazience.

Co je rybik cukrowy?

Rybik cukrowy, jak trafnie sugeruje drugi człon jego polskiej nazwy, jest wielkim amatorem skrobi oraz innych cukrów złożonych.

W praktyce oznacza to, że rybik zje prawie wszystko: warzywa, suszone mięso, złuszczony naskórek ale także klej, papier (tapety, książki, dokumenty, zdjęcia), materiały z lnu, bawełny czy jedwabiu (a z czego wykonane są Twoje ręczniki i dywaniki w łazience?), a także dobierze się do Twoich zapasów mąki, cukru i ziaren.

Co ważne, rybik cukrowy potrafi żyć bez jedzenia nawet rok! Dlatego opcja wykurzenia go metodą pozbawienia dostępu do jedzenia nie wchodzi raczej w grę.

Czy rybik cukrowy gryzie?

Choć widok tego owada nie należy do najprzyjemniejszych, a jego obecność może uszczuplić Twoje zapasy lub uszkodzić stare książki i dokumenty, rybik cukrowy nie jest groźny dla Ciebie ani Twoich najbliższych.

Nie przenosi żadnych chorób, nie kąsa, a na Twój widok prędko ucieknie. Nie zaatakuje - bo nie ma czym ani jak.

Nie licząc zatem ich  destrukcyjnego wpływu na materiały papierowe i włókiennicze, można powiedzieć, że rybik cukrowy jest całkiem przyjemnym współlokatorem!

Rybiki: jak się ich pozbyć? Zastosuj nasze ekologiczne sposoby!

Oto kilka działań, których należy się podjąć, aby pozbyć się rybików. Przejrzyj ją, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja łazienka przetrwała inwazję tych owadów.
Zawsze lepiej (i łatwiej) zapobiegać niż leczyć! W dodatku wszystkie zaproponowane przez nas rozwiązania są bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne.

1. Dokładnie wietrz łazienkę

Rybik czuje się w wilgotnym otoczeniu jak ryba w wodzie, dlatego dokładne osuszanie łazienki i innych pomieszczeń jest pierwszym, najważniejszym krokiem.
Regularne wietrzenie łazienki pomaga usunąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Szczególnie zalecane jest po kąpieli, gdy wilgoci jest najwięcej. Jeśli Twoja łazienka nie posiada okna, staraj się wietrzyć wnętrze dwa razy dziennie.  

2.Regularnie sprzątaj

Usuń zbędne opakowania po kosmetykach, dokładnie wycieraj zawilgocone półki i szafki, zaglądaj do wszystkich zakamarków. Regularne sprzątanie pozbawi rybiki źródeł pożywienia oraz miejsca na kryjówkę.

3. Zainstaluj wentylator

Praktyczne urządzenie, które pozwala zapanować nad wilgocią w łazience. Nie tylko pomoże w walce z rybikami, ale i uchroni łazienkę przed pleśnią i grzybami.

4. Użyj pochłaniaczy wilgoci - ogranicz naturalne środowisko rybików

Możesz kupić specjalne urządzenie albo wykorzystać domowe, oszczędne, ale wciąż skuteczne praktyki, np. woreczki z żelem krzemionkowym które znajdziemy w pudełkach po nowych butach, torebkach i innych artykułach. Pochłaniacze wilgoci rozłóż w szafkach i pozostałych zakamarkach, które trudniej kontrolować pod względem występującej tam wilgoci.

5. Zlikwiduj szczeliny i otwory

Rybiki cukrowe gnieżdżą się w ciemnych, niedostępnych i wilgotnych miejscach, jak np. drobne szczeliny w ścianie czy podłodze. Przy pomocy silikonu  zalep wszystkie  potencjalne miejsca zamieszkania i składowania jaj przez rybiki.

Gdy już pozbędziesz się nadmiaru wilgoci oraz kryjówek rybików, czas się rozprawić ze srebrzykami raz na zawsze.  Czym odstraszyć, jak pozbyć się rybików?

6. Rób częste prania

Wir wody i substancje myjące zniszczą rybiki w Twoich ubraniach, ręcznikach czy pościeli. Pamiętaj jednak, aby nie wrzucać do kosza na pranie niczego wilgotnego! Rybiki bowiem potraktują wilgotne tkaniny jak zaproszenie do zamieszkania.

7. Wykorzystaj lawendę lub sok z cytryny

Rybiki, podobnie jak inne owady, nie przepadają za ostrym zapachem cytryny czy lawendy. Propozycja zastosowania: przetrzyj wodą z cytryną płytki i ceramikę łazienkową lub rozmieść kule na mole w swojej łazience.

8. Wykorzystaj moc ziół i ostrych przypraw

Rozmaryn, wrotycz balsamiczny, ogórek – tego nie lubią rybiki! Podobnie jak ostrych przypraw, np. cynamonu czy goździków. Te naturalne odstraszacze rybików najlepiej wykorzystać jako ochronę produktów spożywczych w kuchennych szafkach i spiżarniach.

Jeśli ich zapach nie przeszkadza Tobie lub innym domownikom, wyłóż je również na strychu w okolicy książek, fotografii i innych ważnych dla Ciebie papierowych pamiątek.  

9. Zastosuj kwas borowy

Do kupienia w każdej aptece. Przetrzyj nim płytki lub zrób pułapkę mieszając go z cukrem pudrem:  nawet w niewielkiej ilości może uszkodzić pancerz rybików, a w wypadku spożycia, je otruć. UWAGA: kwas borowy jest trujący również dla człowieka i zwierząt domowych. Nie stosuj tego sposobu, jeśli posiadasz psa lub kota!

10. Zrób to sam: pułapka na rybiki

To chyba najprostsza, a przy tym bardzo skuteczna pułapka na rybiki.  Pokazujemy krok po kroku jak ją skonstruować!

Do zrobienia pułapki potrzebujesz:

- słoika lub innego szklanego naczynia,
- taśmy klejącej lub plastra,
- przynęty (cukier, kawałek tektury lub chleba).

Krok pierwszy: 

Oklej słoik taśmą, plastrem lub wstążką – my użyliśmy akurat tego, co było pod ręką ;)

Celem tego działania jest umożliwienie rybikom wejścia po chropowatej powierzchni materiału do wnętrza słoika.

Postaraj się, aby cały słoik został oklejony.

Krok drugi: 

Na dno słoika wysyp przynętę.
Ostatecznie użyliśmy cukru brązowego. Łyżeczka to nawet za dużo, możesz spokojnie rozsypać znacznie mniej – my byliśmy nieco zbyt szczodrzy dla rybików ☺

Krok trzeci:
Gotową pułapkę postaw na podłodze w łazience (lub w kuchni, na strychu, w piwnicy itd.).

Jak to działa?

Rybik zwabiony smakołykiem jest w stanie wspiąć się po oklejonej powierzchni słoika, ale już z niego nie wyjdzie, ślizgając się po wewnętrznej ściance. Wyłapane rybiki należy spalić lub zalać wrzątkiem. Rozwiązaniem dla zdeklarowanych pacyfistów może być również wypuszczenie rybików z dala od naszego mieszkania - bez obaw, poradzą sobie same na wolności :) 

Zamiast podsumowania, ciekawostka: rybik cukrowy stał się jednym z przeciwników w popularnej grze „Minecraft”! Tam również można go spotkać w ciemnych miejscach ;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz