Bezkresne pola lawendy i zagajniki z ziołami stanowią idealną inspirację do wnętrza w stylu prowansalskim. Łazienka jest przykładem miejsca, gdzie zebranie wyróżników stylu prowansalskiego sprawi, że wykreujemy pomieszczenie o wyjątkowym i niepowtarzalnym uroku.


Czar Prowansji

Prowansja to region we Francji położony w południowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Jego bliskość gwarantuje łagodny klimat  lato jest ciepłe i suche, zaś zima  krótka i mało mroźna; wyjątek stanowią tereny położone wyżej, gdzie jest chłodniej niż na nizinach.

Prowansja to także malownicze krajobrazy, liczne zabytki i urokliwe miasteczka otoczone winnicami i polami lawendy. Nic więc dziwnego, że niezapomniane widoki i atmosfera tego miejsca sprawiają, że z przyjemnością przenosimy je do naszych wnętrz  również łazienkowych.

pole lawendy

Sielska prostota i elegancja prowansalskiej łazienki

Niekwestionowany czar francuskiej krainy stanowi bazę do eleganckiego wnętrza, gdzie w ogromnej mierze stawia się na powrót do natury. Stąd też w łazience w stylu prowansalskim nie może zabraknąć takich materiałów jak: ceramika, szkło, marmur, kamień, wiklina, drewno, tkaniny z lnu i bawełny. Zdecydowanie stawia się na jasne pomieszczenia, mile widziane są kafelki udekorowane lawendą lub ziołami.

Dobrze widziane są pastelowe kolory ścian i okna, które pozwolą dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie; co ciekawe, wykończenie ścian może być niedokładne, nawet sprawiające wrażenia nieco niedbałego. Wszystko po to, aby uzyskać efekt sielskiego, lecz bardzo eleganckiego wnętrza. Faktura ścian i podłogi może być nieregularna, przywołując skojarzenia z kamieniem, drewnem czy terakotą; co więcej, bielona boazeria też będzie dobrym rozwiązaniem. Wanna powinna być wolnostojąca, zaś jej nogi powinny być elementem skupiającym uwagę. Wiszące nad umywalką lustro powinno być proste i osadzone w ozdobnej ramie.

Różnorodność dodatków

Białe, szare lub kremowe wieszaki z czarnymi przetarciami czy odpryskami, wiklinowe koszyki z jasnymi ręcznikami udekorowanymi pękami suszonej lawendy, wazy, statuetki, pudełeczka, słoiczki, lniane zapachowe saszetki z ręcznie namalowaną łodyżką bazylii, dekorowane ozdobnymi czcionkami napisy w języku francuskim będą stanowić idealne dopełnienie do łazienki w stylu prowansalskim.

W pomieszczeniach o większym metrażu dobrze sprawdzą się stylizowane meble oraz duży żyrandol. Z kolei do mniejszych wnętrz świetnie będą pasować klimatyczne świeczniki oraz lustra, które pomogą sprawić, że pomieszczenie wizualnie będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości jest.

łazienka w stylu prowansalskim


Dominujące pastele i urokliwe mocne odcienie

Kolorystyczny kolaż pomiędzy bielą, szarością a intensywnym odcieniem fioletu świeżej lawendy czy zieleni świeżo ściętej bazylii lub oregano sprawi, że każda łazienka we wspomnianym stylu zyska na wyjątkowości i niepowtarzalności. Proporcje jednak muszą pozostać niezmienne  pastele stanowią większość, zaś mocniejsze akcenty  jedynie minimalny dodatek.

Wakacyjny klimat łazienki w stylu prowansalskim

Dobrym wyborem do prowansalskiej łazienki będą też kwiaty, zwłaszcza umieszczone w stylizowanych, jasnych doniczkach. Okna powinny być okryte zasłonami z bawełny, lnu i mogą być wykończone falbankami. Dekoracji może być pod dostatkiem, jednak powinny być one skomponowane z klasą, która w gustowny sposób podkreśli największe walory stylu prowansalskiego. Wszystko to sprawi, że powstanie przytulne pomieszczenie przywołujące skojarzenia z ciepłymi wakacjami z widokiem na bezkresne pola lawendy oraz klimatyczne niewielkie kawiarenki wśród malutkich uliczek.

dodatki do łazienki w stylu prowansalskim

Autorką artykułu gościnnego jest Emilia Barska, autorka bloga english-for-aviation.com, współpracująca z portalem www.startingthingsup.com pasjonatka literatury kryminalnej, lotnictwa cywilnego, kawy z mlekiem i metalowej muzyki.