Wanna w roli głównej - wanny wolnostojące

Łazienka

Poradnik

  • calendar08.09.2015
  • Autor: Agnieszka Możejko
wanna wolnostojąca w mieszkaniuwanna wolnostojąca w mieszkaniu

Eleganckie, szykowne, wygodne, a przede wszystkim po prostu piękne – wanny wolnostojące znów w modzie!

W artykule:


Wanny wolnostojące
 to trend, który przyniosły ze sobą ostatnie targi ISH 2015 we Frankfurcie – jedna z najważniejszych imprez branżowych, która kształtuje modę łazienkową. Aranżacje zaprezentowane przez wystawców, które umieszczają wannę w centralnym punkcie łazienki udowadniają, że może ona stanowić jej niezwykle wytworny a zarazem wygodny i funkcjonalny element.

Wanna wolnostojąca w stylu retro

Klasyczny design łazienki z wanną wolnostojącą to oczywiście styl retro. Historycznie, to przecież wolnostojące konstrukcje były pierwszymi wannami spotykanymi w mieszkaniach. Producenci wanien nawiązują do stylu retro poprzez owalny kształt wanien oraz dodatkowe stylizacje w postaci żeliwnych, często mocno zdobionych nóżek.


Wanna na nóżkach to efektowne i oryginalne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że kłopotliwe może być utrzymanie czystości pod wanną tego typu. Ciekawe propozycje znajdziemy u takich producentów jak Omnires (model Marble+ Atena), Roca (Newcast Classic), Poolspa Nostalgy czy Kerasan Retro.

Wanna Kerasan Retro

Modny minimalizm

Minimalizm w projektowaniu wnętrz święci triumfy od kilku sezonów i nie zanosi się na to, byśmy zbyt szybko o nim zapomnieli. Jego główne cechy to dbałość o wygodę użytkownika oraz maksymalnie efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Czy wanna wolnostojąca wpisuje się w ten trend? Nie jest to przecież najbardziej ekonomiczne pod względem przestrzeni rozwiązanie.

Odpowiedzią jest tu taka aranżacja, która wannę wynosi na piedestał najważniejszego elementu w łazience. W minimalistycznych łazienkach, wanny wolnostojące są proste w formie, nieco surowe, pozbawione dodatkowych ozdób, a pozostałe elementy ceramiki (nawet szafki) stanowią jedynie tło dla centralnego elementu dekoracyjnego. Taki układ pozwala cieszyć się komfortem wanny wolnostojącej w bardzo prostym i z funkcjonalnym wnętrzu.

Wanna Duravit Happy D2

Nieograniczona wyobraźnia dzięki wannie wolnostojącej

Producenci wanien wolnostojących potrafią zaskoczyć nie tylko nietypowym kształtem, ale również ciekawym kolorem czy materiałem, z którego wanna została wykonana.

Dostępne są praktycznie wszelkie możliwe kształty (nawet okrągłe czy ośmiokątne), a wykorzystanie marmuru, drewna lub hartowanego szkła sprawia, że wanna wygląda naprawdę nietypowo. Nawet jednak bardziej klasyczny design – czyli półokrągła lub owalna wanna wolnostojąca – w każdej łazience będzie stanowić centralny punkt, który wyznacza styl, w jakim łazienka zostanie urządzona.

Aranzacja Grohe Grandera

Małe łazienki a wanny wolnostojące

Choć wydawałoby się, że wanna wolnostojąca nadaje się jedynie do dużej łazienki, można pozwolić sobie na nią również w niewielkim pomieszczeniu. Prostokątne wanny wolnostojące zajmują praktycznie tyle samo miejsca ile wanny w obudowie, a dzięki możliwości dowolnego ich ustawienia mała łazienka może stać się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Wanna Roca Element

Jak podoba Wam się ten trend? Czy postawilibyście wannę wolnostojącą w swoim domu? Zachęcamy do dyskusji!

Zapisz

Zapisz