Styl retro króluje we wnętrzach naszych mieszkań. Przedwojenny klimat, elegancja i wyrafinowanie minionych epok zagościły również w aranżacji łazienek. Tobie też się marzy łazienka w stylu retro? Radzimy, jak oddać charakter i estetykę epoki w łazienkowym zaciszu.


"Moda przemija, styl pozostaje", jak mawiała Coco Chanel. Zasada ta dotyczy również sztuki urządzania wnętrz. Adaptacja elementów łazienki retro wymaga przestrzeni do działania. Dlatego tak ważne jest oszacowanie powierzchni, jaką dysponujemy: im większa, tym łatwiej o dekoratorskie szaleństwo. W wypadku niewielkiego metrażu warto pomyśleć o ograniczeniu się jedynie do akcesoriów w stylu retro lub wyboru takiego elementu wyposażenia, który stanowiłby charakterystyczny akcent danej epoki.

W sytuacji, gdy dysponujemy dużą przestrzenią do zagospodarowania, możemy dać upust fantazji. Producenci wyposażenia łazienek oferują szeroką gamę produktów nawiązujących do stylu retro. Dzięki wyrafinowanym formom nasza łazienka w mgnieniu oka ma szansę na transformację.

łazienka retro

Umiar z charakterem – podstawa retro łazienki

Wprowadzenie do wystroju łazienki elementów wyposażenia nawiązujących do minionych epok wymaga zachowania zasady złotego środka. Pamiętajmy więc u umiarze. Granica między kiczem a klasyką w dobrym wydaniu jest wąska. Dlatego warto pamiętać, że nawiązujące do tradycji elementy wyposażenia muszą komponować się z funkcjonalnym sprzętem. Wiele osób zapomina, że akcenty zdobnicze nie powinny utrudniać korzystania z wyposażenia łazienki. Elegancja to podstawowy wyznacznik stylu retro, dlatego tak dużą popularnością cieszą się nowoczesne instalacje z tradycyjnym, klasycznym smakiem.

Tutaj szczególną rolę odgrywają dodatki. Ich przemyślany dobór pozwala stworzyć kompozycję, która będzie estetycznym majstersztykiem. Retro to wspomnienie minionych lat. Nie oznacza to, że całe wnętrze ma być wypełnione stylizowanymi elementami. Wystarczy jeden mocny akcent, np. zestaw retro akcesoriów, lustro lub same baterie łazienkowe.

[*#WMD160G,26330400,101501,37414400*]

Wyposażenie łazienki w stylu retro

Chociaż prysznic również się tu sprawdzi, to najczęściej głównym elementem retro łazienki jest wanna wolnostojąca. Uzupełniona w pozłacane nogi (np. imitujące lwie łapy) będzie stanowić centralny punkt aranżacji łazienki w stylu retro. Jeśli jesteśmy jednak zwolennikami prysznica, możemy uzupełnić kabinę o stylizowane ścianki i drzwi prysznicowe, np. z profilami w kolorze starego złota lub retro ornamentami na szkle.

Retro umywalka powinna być duża i postawiona na podłodze. Idealnie posłuży do tego postument lub konsola, ale jeśli posiadasz meble łazienkowe w stylu retro – do dzieła! W przypadku retro umywalki lepiej nie szaleć z kolorem; klasyczna biel wypadnie tu najkorzystniej. Dobierając do niej baterię, postawmy na model dwuuchwytowy, który nie tylko stylowo dopełni aranżację, ale również będzie stanowił trwały element wyposażenia.

Innym sposobem na dodanie łazience mgiełki retro jest zamontowanie staromodnego grzejnika. Dekoracyjny model wykonany z miedzi będzie świetnie pasował do armatury w tym samym stylu.

łazienka w stylu retro

Barwy retro łazienki

Obowiązkowym elementem stylizacji łazienki retro jest odpowiednia kolorystyka. Uniwersalna biel w połączeniu z chromem i mosiądzem pozwala uzyskać efekt elegancji i prostoty. Gamę kolorów retro tworzą stonowane barwy. Popularnością cieszą się odcienie brudnego złota, zaśniedziałej miedzi czy starego srebra. We wnętrzach króluje ecru, ciepłe brązy, najczęściej łączone z akcentami w kolorze kości słoniowej.

Wykorzystanie intensywnych kolorów, połączonych dla kontrastu z czystą bielą, nada wnętrzu wyrazistego charakteru. Najpopularniejszym zabiegiem kolorystycznym jest połączenie czerni i bieli, np. na płytkach podłogowych w formie klasycznej szachownicy. Bardzo pomocne będą gotowe stylizacje, dlatego warto szukać retro inspiracji – np. u nas!

aranżacja retro łazienki

W blasku elektrycznych świec

Elementem wieńczącym stylizację retro łazienki jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Kinkiety o dopasowanym do danej epoki wzornictwie to opcja dla zwolenników sztucznego oświetlenia. W takiej aranżacji lepiej zrezygnować z nowoczesnych rolet i żaluzji, zastępując je zwiewnymi firanami rodem z babcinej kolekcji. Obowiązkowym detalem są też naturalne zapachowe świece.

Łazienka retro to łatwa droga do nadania wnętrzu charakteru z klimatem, odzwierciedlającego styl życia i osobowość domowników. Grunt to zachować umiar w swojej wnętrzarskiej fantazji i nie zapominać, że łazienka to przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne.

Projekt retro łazienki na zdjęciach: Kamao Design