Rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar14.04.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Przepływowy podgrzewacz wodyPrzepływowy podgrzewacz wody

Szybki i stały dostęp do ciepłej wody, łatwość montażu i wysoka efektywność – to podstawowe zalety przepływowych ogrzewaczy wody. Jakie rodzaje podgrzewaczy są obecnie dostępne na rynku? Jak wybrać najlepszy i na jakie parametry zwrócić uwagę?

W artykule:


Przepływowy podgrzewacz wody uruchamia się w momencie otworzenia zaworu wody – podgrzewa ją zatem na bieżąco. Dzięki temu może być znacznie tańszy w użytkowaniu niż pojemnościowy podgrzewacz wody i zapewnia do niej stały dostęp. Większość podgrzewaczy przepływowych to również niewielkie w rozmiarach urządzenia, które można zamontować praktycznie w dowolnym miejscu w pobliżu ujścia wody.

Rodzaje podgrzewaczy wody w zakresie zasilania

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody. Tradycyjne piecyki zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Tańsze w użytkowaniu niż elektryczne, ale wymagają za to więcej miejsca. Warto pamiętać, że przepływowe podgrzewcze wody mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania (tak jak gazowe piece c.o.).

W przypadku otwartej komory spalania podgrzewacz musi być podłączony do komina, a w przypadku komory zamkniętej musi do niego zostać doprowadzone powietrze z zewnątrz za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego ale są bezpieczniejsze w użytkowaniu i to jest dużą przewaga nad urządzeniam gazowymi z otwartą komorą spalania.

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody. Podłączane do instalacji energetycznej i zasilane prądem. Podgrzewają wodę niemalże błyskawicznie – dzięki temu nie ma strat na wodzie zimnej. W zależności od oczekiwanej wydajności stosuje się przepływowe ogrzewacze jedno- i trójfazowe o różnej mocy.

Rodzaje podgrzewaczy w zakresie regulacji temperatury wody

Ogrzewacze wody sterowane hydraulicznie. Hydrauliczny system sterowania uzależnia temperaturę wody od wielkości strumienia – im będzie większy, tym temperatura wody niższa. W praktyce te rodzaje podgrzewcza mają możliwość przełączania wielkości mocy w zależności od siły strumienia wody. Są mniej dokładne od podgrzewaczy sterowanych elektronicznie. Zazwyczaj posiadają dwa stopnie podgrzewania wody ekonomiczne i komfortowe.

Ogrzewacze wody sterowane elektronicznie. W tych podgrzewaczach poziom temperatury wody i często również wielkość jej strumienia programowany jest elektronicznie. Niektóre podgrzewcze wyposażone są w ekran LCD, który pozwala kontrolować temperaturę. Zalety ogrzewaczy sterowanych elektronicznie to przede wszystkim oszczędność energii (nawet do 20% w porównaniu z podgrzewaczami hydraulicznymi) oraz możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury i wielkości strumienia wody. 


Bardziej zaawansowane modele pozwalają również na ustawienie blokady temperatury na poziomie 42oC, co jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku posiadania dzieci (zabezpieczenie przed przypadkowym poparzeniem), jak i pozwala dodatkowo oszczędzać energię elektryczną

Rodzaje podgrzewaczy wody pod względem miejsca montażu

 
  • Nadumywalkowe – umieszczane bezpośrednio nad zlewem czy umywalką.
  • Podumywalkowe – montowane pod umywalką; mogą zostać schowane np. w szafce, dzięki czemu nie są widoczne.
  • Zewnętrzne – montowane w dowolnym miejscu łazienki – przewody doprowadzane są do baterii podtynkowych.


Dodatkowe właściwości podgrzewaczy wody, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od modelu urządzenie może być dodatkowo wyposażone w takie akcesoria jak:

  • bateria;
  • perlator (w podgrzewaczach będących w komplecie z baterią pozwala oszczędzić nawet do 50% energii i wody);
  • element grzejny niewrażliwy na osadzanie się kamienia i pęcherze powietrza;
  • tryb eko (zwłaszcza w przypadku podgrzewczy hydraulicznych);
  • możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej (idealne rozwiązanie w domach stosujących odnawialne źródła energii i energooszczędne systemy grzewcze).