Dla małego dziecka każda kąpiel jest rytuałem, a samodzielne umycie zębów powodem do dumy. W tym wpisie radzimy jak zapewnić dzieciom przyjemne i bezpieczne korzystanie z łazienki.


W domu, w którym pojawia się dziecko, zmiany są nieuniknione – dotyczy to również łazienki. Niezależnie od tego, czy dziecko jest malutkie, czy nieco starsze, swoją strefę w łazience mieć powinno. Kolory, kształty, zainteresowania – to wszystko powinno się wzajemnie przenikać, by dziecko czuło się w tym miejscu nie tylko wyjątkowo, ale i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo w łazience dla dzieci

Jednym z wielu obowiązków rodzica względem dziecka jest zapewnienie mu maksymalnej ochrony w każdym, nawet najmniejszym domowym kąciku. Dzieci są bardzo ruchliwe, ciekawskie i wszędzie ich pełno. To oczywiście powód do radości, ale i pierwszy stopień do nieszczęśliwego wypadku. Kilka udogodnień w postaci odpowiednich sprzętów, dodatków czy akcesoriów łazienkowych może okazać się niezbędne.

Przede wszystkim wyposaż łazienkę w maty antypoślizgowe – dzieci kochają bieganie po kafelkach, a zakazy raczej za wiele tutaj nie zdziałają. Maty zapewnią dziecku odpowiednią ochronę, a dodatkowo dostępne są w wielu kolorach i kształtach (nawet z wizerunkami postaci z bajek). Dzięki temu maluch nie poślizgnie się podczas kąpieli, a dodatkowo poczuje się wyjątkowo siedząc lub biegając po bajkowej macie. Niestety maty antypoślizgowe nie dają 100% gwarancji, że dziecko się nie przewróci, dlatego dodatkowo zaopatrz się w specjalne nakładki na kanty mebli.

Ponadto pamiętaj, że w łazience trzymasz szereg detergentów, których dziecko stanowczo powinno unikać. Przechowuj więc wszelkiego rodzaju chemię z dala od niego na wysoko zamontowanych półkach lub w zamykanych szafkach.


Dziecko to nie dorosły – dostosuj sprzęty do jego potrzeb

Dziecko nie korzysta z łazienki na równi z dorosłymi, chociażby ze względu na swój wzrost, ale przecież dzień po dniu powinno uczyć się samodzielności. Rodzice są właśnie tymi osobami, które mogą w tym pomóc, przystosowując urządzenia oraz meble łazienkowe do potrzeb dziecka.

Na początek zwróć uwagę, czy Twoje dziecko sięga bez problemu do umywalki, baterii umywalkowej czy miski WC. Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się sedes z regulacją wysokości i automatyczną spłuczką. Dodatkowo muszla klozetowa dla 2-3 latka może być po prostu zbyt duża. Chcąc zachęcić swoją pociechę do zrezygnowania z ulubionego nocnika, powinieneś zainwestować w nakładkę na deskę klozetową. Dobrym, aczkolwiek kosztownym rozwiązaniem jest również wymiana wanny na prysznic, ponieważ dziecku znacznie łatwiej wejść do brodzika.

Zabawa kolorem i kształtem – rozbudź wyobraźnię dziecka

Łazienka dla dzieci w różnych odcieniach tęczy pozwoli zaspokoić ciekawość i potrzeby poznawcze malucha. Istotne jest to tym bardziej, że rozwój jego wyobraźni jest pobudzany przez zewnętrzne bodźce. To jednak nie jedyna zaleta tego rodzaju łazienki, gdyż odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sprawi, że dziecko chętniej będzie dbać o codzienną higienę. Żywa kolorystyka, śmieszne dodatki, ręczniki z motywem ulubionych postaci z kreskówek potrafią zdziałać cuda.